Čeští lékaři musí pod náporem covid pozitivních pacientů selektovat péči a na ty starší se mnohdy ani nedostane. Takové svědectví v posledních dnech médiím poskytují zdravotníci především z Moravskoslezského a Karlovarského kraje. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tvrdí, že to není pravda a volných lůžek je dostatek (údajně až 20 procent). Pacienti se podle něj musí jen převážet mezi okresy, případně kraji.
„Není to pravda, že by v této republice museli lékaři selektovat, koho napojí na přístroj, komu poskytnou službu a komu ne. Jsem na to jako lékař velmi citlivý,“ odpověděl ministr ve středu večer na tiskové konferenci na dotaz CNN Prima NEWS.
„Postup je jasný, vedení nemocnice našim lékařům řeklo, že lidé 70+ mají minimální šance na přežití, tak bohužel musíme brát perspektivnější pacienty. Nevíme, kdo přesně to nařizuje, a nechci ukazovat prstem, ale bylo to takové stanovisko. Jsme v podstatě ve fázi válečného zdravotnictví,“ řekl CNN Prima NEWS student Lékařské fakulty Ostravské univerzity, který vypomáhá v jedné z Ostravských nemocnic.
Příběhy z první linie: Devět z deseti lidí u nás zemře. Pacienti 70+ mají smůlu
„Devět z deseti pacientů na našem oddělení ARO zemře. Pacienti starší 70 let mají minimální šanci na přežití, tak bereme ty perspektivnější.“ V rámci seriálu Příběhy z první linie přinášíme svědectví studenta lékařské fakulty, který se nebál a otevřeně popsal krutou realitu v jedné z nemocnic v Moravskoslezském kraji.
Není to ojedinělý případ. Přeplněnost nemocnic a nedostatek personálu nutí lékaře vybírat mezí tím, koho ošetří a koho ne, i v jiných krajích. Minulý týden s touto zprávou z chebské nemocnice přišly Seznam Zprávy.
„Aktuálně v chebské nemocnici již není jediné volné intenzivní lůžko a jsme nuceni již selektovat pacienty, které na intenzivní péči dáme a které necháme na standardním oddělení prakticky umírat na těžký covidový zápal plic,“ uvedl internetový deník s odkazem na primáře interny Stanislava Adamce.
Blatný: Lékaři musí využít jiné kraje
Ministr Jan Blatný i přesto trvá na tom, že nikomu v Česku péče odepřena není, a pokud nejsou v nemocnici volné kapacity, pacienti mohou být převezeni jinam.
„Ve chvíli, kdy je v České republice téměř dvacet procent lůžkové kapacity volné, byť ne rovnoměrně v jednotlivých krajích, tak ten, kdo by nevyužil tyto kapacity, nekontaktoval dispečink lůžkové péče a nezajistil by převoz tohoto člověka do jiného kraje, by neudělal to, co nemá udělat,“ uvedl dále Blatný ve středu večer.
Data ministerstva zdravotnictví skutečně ukazují, že v Česku je kolem 20 procent volných lůžek na JIP. Realita je ale taková, že tato procenta znamenají podle statistik ministerstva zdravotnictví řádově stovku volných lůžek na JIP pro kraj a pokud se to vyčíslí na jednotlivé nemocnice jde tak často o jednotky lůžek. Nemocnice navíc musí mít vždy na JIP i ARO jedno až dvě lůžka volná pro případy, kdy by se stav už hospitalizovaných pacientů zhoršil. Takže číslo 20 procent řada lékařů vůbec nepovažuje za relevantní.
„Nemám informace o tom, že se to děje. Byl by to velmi špatný signál a kdybych zjistil, že v této republice někdo neposkytuje lékařskou péči osobám, které ji potřebují, tak bych musel velmi rychle a velmi zásadně konat,“ trvá na svém vyjádření ministr s tím, že pokud se tak děje, tak se na něj mají lékaři obrátit a takovou praxi mu sdělit.