reklama

Není to jako v seriálech, že by tonoucí vyplivl rybu a odešel, říká záchranář Slabý

Seriály o záchranářích nás často zásobují mylnými představami, například co se týká záchrany lidí z vody, upozorňuje odborník. I když se u tonoucího podaří nahodit krevní oběh, stále se jedná o závažný stav, po kterém dotyčný končí v nemocnici a těžko se dostává do normálního stavu. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to řekl šéf Asociace zdravotnických záchranných služeb a ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý.

reklama

„Určitě to není jako v seriálech, kdy někdo u pacienta klečí, mačká mu hrudník a fotografuje se u toho. Tonoucí poté vyskočí, vyplivne rybu a s radostí odchází,“ upozornil Slabý a dodal, že k odumírání buněk dochází u dětí i dospělých v řádu desítek sekund. Nedostatek kyslíku nepostihne jen mozek, ale i celý organismus.

K tématu

Z úst do úst už se nedýchá

Poskytování první pomoci se podle Slabého lidé rozhodně nemusí bát, protože často odmítané a pro někoho nepohodlné dýchání z úst do úst je celosvětově vynechávané. „Málokdo to vůbec umí správně a místo do plic dýchá do žaludku. Výjimka platí u kojenců a tonoucích dětí, ale pokud budou lidé poslouchat dispečera na čísle 155, nemohou nic zkazit,“ vysvětlil  šéf Asociace zdravotnických záchranných služeb a zdůraznil, že základem je vždy zavolat na linku záchranky.

V letních měsících samozřejmě případů, kdy se někdo začne topit, přibývá. Největší riziko ovšem nastává u těch nejmenších. „Děti mají úzké dýchací cesty, které se rychle a snadno zaplní už při prvním vdechnutí vody. Dotyčný poté přestává mluvit a než ho někdo najde, je pozdě,“ popsal Slabý. Podle něj ale vlastně neexistuje možnost, jak třeba často diskutovaný a potenciálně nebezpečný bazén u domu stoprocentně zabezpečit. „Nejlepší je pevné krytí nebo plastové víko. U plachty je riziko, že se dítě dostane pod ni, nebo se utopí v louži na povrchu,“ dodal ředitel jihočeské záchranné služby.

Elektrokola jako dobrý i špatný pán

Léto není jen o nehodách na vodních plochách. Úrazy vznikají například i po pádech z kola nebo trampolíny. „Pohyby na trampolíně jsou netypické, stejně jako podklad. Zlomeniny tak nejsou, jako když praskne klacek, ale úlomky proti sobě různě poskládané a ohrožují okolní tkáně,“ vysvětlil Slabý. Co se týče cyklistiky, problémovou skupinou jsou prý například starší lidé.

„Nástup elektrokol umožnil seniorům opět výlety do hor. Na kopec se vyškrábe každý snadno, jenže sjezdy jsou občas velmi prudké a reakční doba u starších osob už není taková,“ uvedl názorný příklad Slabý. Jinak prý letos nepřibývá ani kardiovaskulárních nebo plicních onemocnění, zejména díky malému výkyvu počasí a chladnějším letním teplotám.

K tématu

Tagy: cyklistika první pomoc zabezpečení INTERVIEW utonutí zdravotnická záchranná služba Marek Slabý Asociace zdravotnických záchranných služeb

Další hlavní zprávy

USA

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Triumf Donalda Trumpa. Takové jsou první ohlasy na druhou a poslední prezidentskou debatu, ve které se současný prezident střetl s Joem Bidenem. Kandidáti hovořili o pandemii, jaderných zbraní i rasové otázce. Při debatě o energiích se bývalý viceprezident přiznal, že by nejraději celý ropný průmysl v USA zrušil a přešel na solární energii.

Roman Prymula

Omluvte se a odstupte, reaguje Kalousek na Prymulovu noční návštěvu restaurace

Omluvte se a odstupte, reaguje Kalousek na Prymulovu noční návštěvu restaurace

Pane ministře, omluvte se a okamžitě odstupte! Okamžitě, prosím, napsal na Twitter Miroslav Kalousek v reakci na to, že ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) byl půl hodiny před půlnocí na čtvrtek viděn, jak vychází bez nasazené roušky z restaurace na Vyšehradě, upozornil web Blesk.cz. Restaurace má být přitom podle nakázaných opatření proti koronaviru uzavřená. Situaci komentují i další politici, kteří se shodují, že by Prymula měl rezignovat.

reklama
Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Ve čtvrtek přibylo zatím 7511 případů nákazy. Za jediný den zemřelo 108 lidí s covidem
Další články
reklama
reklama