Není to jako v seriálech, že by tonoucí vyplivl rybu a odešel, říká záchranář Slabý

Marek Slabý byl hostem pondělní pořadu Interview na CNN Prima NEWS

INTERVIEW 20.7.2020

Seriály o záchranářích nás často zásobují mylnými představami, například co se týká záchrany lidí z vody, upozorňuje odborník. I když se u tonoucího podaří nahodit krevní oběh, stále se jedná o závažný stav, po kterém dotyčný končí v nemocnici a těžko se dostává do normálního stavu. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to řekl šéf Asociace zdravotnických záchranných služeb a ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý.

„Určitě to není jako v seriálech, kdy někdo u pacienta klečí, mačká mu hrudník a fotografuje se u toho. Tonoucí poté vyskočí, vyplivne rybu a s radostí odchází,“ upozornil Slabý a dodal, že k odumírání buněk dochází u dětí i dospělých v řádu desítek sekund. Nedostatek kyslíku nepostihne jen mozek, ale i celý organismus.

Z úst do úst už se nedýchá

Poskytování první pomoci se podle Slabého lidé rozhodně nemusí bát, protože často odmítané a pro někoho nepohodlné dýchání z úst do úst je celosvětově vynechávané. „Málokdo to vůbec umí správně a místo do plic dýchá do žaludku. Výjimka platí u kojenců a tonoucích dětí, ale pokud budou lidé poslouchat dispečera na čísle 155, nemohou nic zkazit,“ vysvětlil  šéf Asociace zdravotnických záchranných služeb a zdůraznil, že základem je vždy zavolat na linku záchranky.

V letních měsících samozřejmě případů, kdy se někdo začne topit, přibývá. Největší riziko ovšem nastává u těch nejmenších. „Děti mají úzké dýchací cesty, které se rychle a snadno zaplní už při prvním vdechnutí vody. Dotyčný poté přestává mluvit a než ho někdo najde, je pozdě,“ popsal Slabý. Podle něj ale vlastně neexistuje možnost, jak třeba často diskutovaný a potenciálně nebezpečný bazén u domu stoprocentně zabezpečit. „Nejlepší je pevné krytí nebo plastové víko. U plachty je riziko, že se dítě dostane pod ni, nebo se utopí v louži na povrchu,“ dodal ředitel jihočeské záchranné služby.

Elektrokola jako dobrý i špatný pán

Léto není jen o nehodách na vodních plochách. Úrazy vznikají například i po pádech z kola nebo trampolíny. „Pohyby na trampolíně jsou netypické, stejně jako podklad. Zlomeniny tak nejsou, jako když praskne klacek, ale úlomky proti sobě různě poskládané a ohrožují okolní tkáně,“ vysvětlil Slabý. Co se týče cyklistiky, problémovou skupinou jsou prý například starší lidé.

„Nástup elektrokol umožnil seniorům opět výlety do hor. Na kopec se vyškrábe každý snadno, jenže sjezdy jsou občas velmi prudké a reakční doba u starších osob už není taková,“ uvedl názorný příklad Slabý. Jinak prý letos nepřibývá ani kardiovaskulárních nebo plicních onemocnění, zejména díky malému výkyvu počasí a chladnějším letním teplotám.

Tagy: