Neplatíte za energie více, než musíte? Nájemníci a majitelé malých bytů často chybují

Vyúčtování cen energií přichází.

Kolik zaplatíme za energie?

Ceny energií se vyplatí řešit, i když bydlíte na 50 metrech čtverečních nebo se za pár let plánujete stěhovat. Rozdíl mezi těmi vašimi a tržními totiž může být markantní.

Většina spotřebitelů volí fixaci ceny energií, která v rámci smlouvy na dobu určitou poskytuje ochranu před nečekanými změnami na trhu, a umožňuje tak přesně plánovat měsíční výdaje.

ČTĚTE TAKÉ: Proč jsou drahé potraviny? Trh nefunguje, řetězce si vytvořily oligopol, říká Kučera

Spousta majitelů i pronajímatelů ji ale z různých důvodů nemění i dlouhé roky, což na nájemce dopadá v podobě zbytečně vysokých záloh, které ani nemusí odpovídat jejich reálné spotřebě.

I v bytě je možné ušetřit tisíce ročně

Roční spotřeba elektřiny průměrného padesátimetrového bytu se pohybuje okolo 2 MWh. „Takový odběr odpovídá průměrným měsíčním zálohám do 1500 korun, v některých případech se zákazníci dostanou na 1200 korun, ale záleží na distribuční sazbě či velikosti jističe,“ říká Jakub Gregor, šéftrenér energetických poradců společnosti encall.

Nájemníci se však setkávají i s dvojnásobně vysokými sazbami jen kvůli tomu, že pronajímatelé energie dlouhodobě neřeší.

Výše úspor, kterých můžete dosáhnout, samozřejmě závisí na vaší spotřebě i aktuálních tržních podmínkách. Ani v malém bytě není výjimkou, že změna dodavatele či produktu přinese snížení platby orientačně o 10 až 15 procent ročně. „Někteří dodavatelé navíc dávají jednorázové bonusy za přechod, které u takovýchto spotřeb můžou odpovídat i částce za několikaměsíční spotřebu elektřiny,“ dodává Gregor.

Co můžu udělat jako podnájemce

Jako podnájemníci máte několik možností, jak ovlivnit ceny energií, které platíte. Pokud je cena energií už zahrnuta v nájmu, oslovte majitele bytu s žádostí o nahlédnutí do posledního vyúčtování. V něm najděte momentální výši záloh, přesnou spotřebu za uplynulé období a také technické údaje jako distribuční sazbu a velikost jističe.

Tyto údaje poté zadejte do kalkulačky cen energií, která vám na základě nich spočítá možnou výši záloh podle aktuálních cen na trhu. Fakturu také můžete naskenovat a vložit do srovnávače, který si už všechny potřebné informace načte sám. V případě, že objevíte výhodnější nabídku, nebojte se majitele bytu či zprostředkovatele pronájmu oslovit s konkrétní žádostí o změnu produktu.

Mít energie na sebe umožní větší flexibilitu

V případě, že máte energie napsané na sebe, dodavatele si můžete vybrat podle sebe a kdykoliv jej v rámci podmínek smlouvy změnit.

V obou případech je však dobré sledovat konec fixace u stávajícího dodavatele a případnou změnu začít řešit s předstihem. Ve většině případů je možné podat výpověď ze smlouvy nejpozději do 20. dne před jejím koncem.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Povodně očima energetiků. Vysušit kabel trvá 14 dní, zatopená rozvodna je to nejhorší

Tagy:
elektřina energie ceny ekonomika energetika makroekonomie produkty a služby ekonomika, obchod a finance stavebnictví a nemovitosti energie a zdroje Encall