Dezinfekce na slunci škodí
Dermatologové varují před používáním dezinfekce na přímém slunci. Kůže se pak stává citlivější a na těle se po nějaké době mohou objevit spáleniny nebo zarudlé skvrny.
Podle lékařů budou mít problémy kvůli dezinfekci na slunci především ti, kteří trpí na ekzémy. „Může se stát, že na kůži vyvolá zánětlivé změny podobné alergické reakci. Zejména začervenání, ale mohou se objevit i drobné puchýře,“ uvádí dermatovenerolog Ondřej Kodet.
V tokijském metru budou proti koronaviru používat stříbro. Budou ho rozprašovat ve vagónech
Tokijský dopravní podnik chce snížit možnost přenosu koronaviru v metru pomocí nanočástic stříbra. Roztok s antibakteriálním stříbrem se bude kromě klasické dezinfekce aplikovat ve vozech metra – zejména na těch nejvíce namáhaných místech, jako jsou sedadla, madla či dveře, napsala agentura Reuters.
U nás obavy z koronaviru polevily, takže i když se v pátek řada lidí opalovala u rybníků nebo v parcích, žádnou dezinfekci nepoužívají. Hůře na tom mohou být ti, kteří vyrazili na dovolenou k moři. Dermatolog Petr Arenberger, který je na řeckém Korfu, varuje před používáním dezinfekce na plážích.
„Používat dezinfekci při příchodu na pláž mi přijde naprosto nelogické, protože stejně dříve či později hupneme do moře. Při teplotách, které zde panují, si myslím, že tam skočíme velmi brzy. V tom případě se vlastně mnohem lépe všechny viry nebo někteří další původci onemocnění z kůže smyjí a nemusíte zbytečně kůži dezinfikovat,“ dodává Arenberger.
Vůbec nejhorší jsou podle odborníků parfémované dezinfekce, které zvyšují citlivost vůči ultrafialovému záření.