Duchovní v íránském městě Qom učinil v úterý prohlášení, které pobouřilo veřejnost a je homofobní. Tvrdil totiž, že lidé, kteří byli očkováni proti covidu, se po obdržení vakcíny stali homosexuály. Informoval o tom web The Jerusalem Post.
Íránský duchovní Ajatolláh Abbas Tabrizian na sociální síti Telegram, kde má téměř 210 tisíc příznivců, napsal: „Nepřibližujte se k těm, kteří dostali vakcínu proti covidu. Stali se homosexuály.“ Dodal, že lidé, kteří se homosexuály stát nechtějí, by si měli udržovat od očkovaných odstup. O případu informoval web The Jerusalem Post.
NEW - Iranian cleric Ayatollah Abbas Tabrizian claims COVID-19 vaccine turns people into 'homosexuals' pic.twitter.com/qHuChxzny2
— tomorraw (@tomorrawdotcom) February 8, 2021
V Íránu je homosexualita ilegální a při obvinění z onoho trestného činu lidem hrozí poprava. Ze zprávy WikiLeaks datované do roku 2008 vyplývá, že od islámské revoluce v roce 1979 popravil iránský režim přibližně 4 000–6 000 homosexuálů.
Známý aktivista LGBT, novinář Peter Tatchell, uvedl, že tvrzení „démonizuje“ vakcínu i homosexuální komunitu. „Ajatolláh Tabrizian kombinuje vědeckou nevědomost se surovým apelem na homofobii,“ řekl.
„Snahou vyděsit veřejnost tím, že se nebude chtít nechat naočkovat proti koronaviru, podporuje pandemii a ohrožuje životy. Jeho bizarní a iracionální tvrzení dělá z LGBT obětní beránky a upřednostňuje teologické předsudky před vědeckými poznatky. Je to chování typické pro mnohé íránské náboženské a politické vůdce,“ dodal.
Nejedná se o první kontroverzní vyjádření vůči západnímu světu a moderní medicíně. V minulosti Tabrizian spálil několik medicínských knih, mělo jít o symbol nadřazenosti islámských poznatků o zdraví člověka. Právě to podle něj nepotřebuje zásah z medicínských knih.
První den očkování
Írán začal očkování proti nemoci COVID-19 v úterý, jako první dostal vakcínu před televizními kamerami syn íránského ministra zdravotnictví. Informovala o tom agentura IRNA. V první fázi bude tato více než osmdesátimilionová země, která je nejpostiženějším státem v této pandemii na Blízkém východě, očkovat hlavně zdravotníky v nemocnicích.
Írán začal očkovat ruskou vakcínou Sputnik V, jejíž první dodávky dorazily do země minulý týden a další se čekají v příštích únorových týdnech. Írán vyvíjí i vlastní vakcíny proti covidu. První z nich, označovanou jako Barekat, povolil k užívání koncem ledna. V Íránu testují například i kubánskou vakcínu Soberana 02.
Dovážet západní vakcíny proti COVID-19 z Británie a USA v lednu zakázal místní vládě íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí, podle něhož tyto vakcíny nejsou důvěryhodné. Íránský ministr zdravotnictví Saíd Namakí ale minulý týden uvedl, že vláda se dohodla i na dovozu několika milionů dávek vakcíny britsko-švédské firmy AstraZeneca, které by měla země dostat prostřednictvím programu COVAX, organizovaného Světovou zdravotnickou organizací (WHO).
V Íránu se dosud potvrdilo na 1,47 milionu nákaz koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil koncem roku 2019 v Číně. Úmrtí spojených s covidem eviduje Írán na 58 500. Oficiální údaje ale někteří experti zpochybňují jako nedůvěryhodně, jsou podle nich nižší než počty skutečné.