reklama

Nepřišli s ničím novým. Testování za miliardy bude na úkor jiných, tepe vládu Mašek

Plošné testování ve firmách a školách, které navrhla nová vláda, bude stát miliardy, a to na úkor jiných. Uvedl to poslanec za hnutí ANO Jiří Mašek ve Zprávách Plus na CNN Prima NEWS. Kritizoval také přístup kabinetu Petra Fialy (ODS), který prý nepřišel s žádným inovativním řešením covidové situace. Podle poslance Bohuslava Svobody (ODS) ale ke zvládnutí pandemie stačí dodržovat určité kroky.

reklama

Pandemie koronaviru je podle poslance Svobody boj, který lze vyhrát, pokud budeme dodržovat určité podmínky. „Máme k tomu čtyři základní kroky – umíme vir poznat, zabraňovat mu v šíření, umíme se mu bránit a máme léčbu. Je to boj, kterého se musí účastni všichni,“ uvedl Svoboda.

Podle Maška jsou to ale postupy, které doporučovala už předchozí vláda Andreje Babiše (ANO). „Čekal jsem, že Anticovid přijde s něčím novým. Jedna z jejich tezí byla přejít na PCR testy a vidíme, jaká je nyní realita,“ pustil se do Fialova kabinetu.

Vláda například už odstartovala intenzivní testování žáků, pedagogů i školního personálu. To bude v prvních 14 dnech nového roku probíhat dvakrát týdně. „Důvodem pro takto striktní nastavení pravidel je vzestup varianty omikron, která je nakažlivější a postihuje i očkované,“ argumentoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Maškovi se nelíbí ani to, že současná vláda nabízí nákup ve zrychleném objednávkovém řízení: „Zaráží mě financování – u škol je to 200 korun od ministerstva, u firem se jedná o 60 korun. Jsou to ale peníze určené na léčbu pacientů nebo na zdravotnické pomůcky.“ Dodal, že za předpokladu, že bude testováno dvakrát týdně asi milion lidí, se vláda s finančními náklady dostane do jednotek miliard.

Podle Svobody bude velkou pomůckou pro boj s pandemií očkování ve spojitosti s promořenou populací. „Myslím si, že se čtvrtému přeočkování nevyhneme. Je to věc, která se objevuje, normální chřipku taky přeočkováváme každý rok. Bude to častější a krok Izraele je v tomto ohledu logický,“ řekl Svoboda.

Izrael schválil čtvrtou dávku vakcíny proti nemoci COVID-19 pro osoby s oslabeným imunitním systémem. V devítimilionové zemi je 94 pacientů ve vážném stavu. Oproti tomu v tuzemsku, s podobným počtem obyvatel, máme v těžkém stavu 535 pacientů.

Tagy:

Hlavní zprávy

V těhotenství jsem bojovala s covidem, dcera měla po porodu silnou infekci, říká Michaela

Práce korektorky je pro Michaelu Popelářovou doslova posláním. V roce 2019 přijala pozici dobrovolné korektorky pro spolek Nedoklubko, který pomáhá rodinám předčasně narozených dětí. Sama přitom toužila po miminku, které dlouho nepřicházelo. Dnes je šťastnou maminkou téměř roční holčičky, která se sice od ostatních „nedoklubkových“ dětí nenarodila předčasně, ale poporodní komplikace se jí nevyhnuly.

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama