reklama

Přehnaná opatření nemají smysl. Musíme začít normálně žít, shodli se Prymula se Šinkorou

Podle imunologa Jiřího Šinkory a epidemiologa Romana Prymuly omikronová vlna přinese vysoké počty infikovaných, zdravotní systém se však nezahltí. „Počítám, že zde bude vysoká vlna, která bude krátce trvat a pak bude klesat,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS Prymula s tím, že není nutné přijímat přehnaná opatření. Šinkora doplnil, že se musíme naučit s pandemií žít.

reklama

Řada zemí aktuálně bojuje s rekordními počty nakažených, za kterými stojí zejména nová varianta omikron. Na dotaz, kdy tato vlna doputuje do Česka, Šinkora odvětil, že možná nikdy. „Třeba k nám nikdy nepřijde, jsme promořenější. Dobře víme, že u nás byla závažná vlna minulou zimu. Prodělaná infekce poskytuje velmi dobrou ochranu proti dostupným variantám covidu,“ podotkl.

Může se tak podle něj stát, že vzhledem k tomu, že u nás došlo k většímu promoření, k obrovské vlně nedojde. „Myslím, že varianta omikron je odlišná. Klinické studie ze světa ukazují, že lidé, co předchozí varianty prodělali, jsou zranitelní a mohou se nakazit. Protekce činí zhruba 20 procent, a ochrana moc neplatí ani u očkovaných,“ pokračoval Prymula.

Nemyslí si, že by omikronová vlna měla zdravotní systém zbortit. „Většina případů má mírný průběh nemoci. Počítám, že zde bude vysoká vlna, která bude krátce trvat a pak bude klesat,“ myslí si epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví. Doplnil, že v přijímání určitých opatření, jako je povinné testování ve firmách od 17. ledna, Česko nezaspalo.

„Přehnaná opatření nemá smysl dělat. Omikron dominantně postihuje oproti jiným variantám horní části dýchací. Klinický průběh je méně závažný, inkubační doba je tři dny, a proto dochází k masivnímu šíření,“ vysvětlil s tím, že podle dat z Velké Británie je vidět, že nemocnice nejsou přehlceny, stejně tak hlásí výrazně nižší úmrtnost.

„Čekám, že budeme mít vysoká čísla PRC testů, ale k přehlcení nemocnic nedojde,“ podotkl Šinkora s tím, že tato varianta je méně nebezpečná. „Musíme začít normálně žít. Nejde žít pět let v pololockdownech. Není to jen o zemřelých, ale i o těch, co přežijí. Musíme se tomu postavit čelem,“ dodal imunolog. Na dotaz, zda by se mohlo jednat o poslední variantu, se odborníci shodli, že je to možné.

„Teoreticky to možné je. Kdyby došlo k prodělání omikronu v kombinaci s vysokou proočkovaností, tak nás nemusí další vlny tolik trápit. Další mutace se ale nedají vyloučit,“ zmínil Prymula. Šinkora s ním naprosto souhlasil. „Domnívám se, že se jedná o první variantu, která je typicky slizniční, a je to možná ta poslední varianta,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let
Kultura

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama