Fráze a slova, které spojují negativitu s černošstvím a pozitivitu s bělošstvím, jako například „černá nálada“, „temné časy“ nebo „bělejší než bílá“, posilují rasistické konotace. Lidé by se jim proto měli vyhýbat, doporučuje britská nezisková iniciativa proti rasismu Reframing Race. List The Guardian napsal o její zprávě, kterou sestavila, aby vybavila aktivisty proti rasové diskriminaci a nerovnosti slovy, jež se podle sdružení ukázala jako nejúčinnější při přesvědčování lidí o „škodlivosti a strukturální povaze rasismu“.
V příručce se uvádí, že spojování bělošství s vnější i vnitřní čistotou a dobrotou a černošství se zlem a destrukcí slouží k „posilování“ škodlivých stereotypů a rasové hierarchie, v níž jsou černoši a zástupci menšin „odsouváni na dno“.
Příručka také tvrdí, že používáním vizuálních popisů, které platí pouze u bílých lidi – například „červenat se“, „popelavá tvář“ nebo „modré rty“ –, riskujeme, že černoši nebo zástupci jiných menšin budou považováni za jiné, a proto je třeba se jim vyhnout. Zpráva uvádí, že používání jiných výrazů by pomohlo zajistit, aby „sdělení byla inkluzivní a prospěšná pro život“.
ČTĚTE TAKÉ: Rasismus v Česku je na ústupu. Nesrovnávejme Pardubice s Francií, apeluje Zdechovský
Mezi další doporučení patří vyhýbat se výrazu „bílá dělnická třída“ a raději používat „multietnická dělnická třída“ nebo „dělníci všech etnik“, protože používání prvního z nich vylučuje černochy a menšiny z této třídní skupiny.
Iniciativa také navrhuje vyhýbat se používání výrazu „bohatá elita“ a raději říkat „hrstka mocných“, protože první výraz může vyvolávat antisemitismus a živit konspirační teorie krajně pravicových bílých nacionalistů. Namísto používání slova „rasismus“ by aktivisté hovořili o „ideologii rasismu“ nebo „praxi rasismu“, protože nadměrné používání samostatného termínu rasismus bez dalších informací nebo kontextu může vytvářet „mlhu“.
Zpráva Reframing Race, zveřejněná v loňském roce zjistila, že každý pátý člověk v Anglii si myslí, že některé rasy se rodí méně inteligentní než jiné, čtyři z deseti lidí v Anglii si myslí, že některé etnické skupiny jsou přirozeně pracovitější než jiné, a tři z deseti lidí v Anglii si myslí, že něčí rasa vypovídá něco o jeho charakteru.