
Rozsáhlá záchrana tonoucí dívky měla bizarní rozuzlení. 180 příběhů ročně ale končí špatně
Na začátku května 1997 se v Německu ještě platilo markami, které si Češi mohli díky fixnímu kursu koupit přibližně za 18 korun. Během několika týdnů se však odehrála největší měnová krize, které české země v novodobých dějinách čelily. Jejím výsledkem bylo uvolnění směnného kurzu a změna režimu měnové politiky České národní banky.
„Myslíte, že bych si měla koupit marky nebo dolary? Vypadá to, že bude měna (měnová reforma, pozn. red.),“ šuškaly si v polovině května 1997 vrátné na vysokoškolských kolejích v Brně, kde tehdy autor tohoto textu bydlel. Neklamné znamení, že měnový otřes, který se z dnešního pohledu jeví jako marginální až úsměvný, silně ovlivňoval důvěru obyvatelstva ve stabilitu české koruny.
Před čtvrtstoletím totiž tuzemská měna po dva týdny čelila útokům spekulantů, kteří nabyli přesvědčení, že Česká národní banka již není schopna garantovat fixní kurz koruny vůči německé marce a americkému dolaru. Nakonec to byli právě zahraniční investoři, kteří díky překotnému stahování kapitálu z Česka způsobili, že koruna skutečně ztratila část své hodnoty k oběma uvedeným měnám.
Vraťme se ale o necelý rok zpět. Na jaře roku 1996 v Česku proběhly již třetí polistopadové parlamentní volby, v nichž ale do té doby vládnoucí proreformní koalice (ODS, KDU-ČSL, ODA) neobhájila svou parlamentní většinu. Vznikly tedy celkem oprávněné obavy o zachování reformního směru. Kromě toho se české hospodářství začalo vychylovat ze své vnější rovnováhy, což se projevovalo narůstajícím schodkem zahraničního obchodu.
Opticky se zdálo být vše v pořádku, protože do Česka proudil zahraniční kapitál a objemově jeho příliv bohatě převyšoval obchodní deficit. Problematická ovšem byla jeho struktura – do Česka mířily hlavně peníze krátkodobého charakteru, jejichž majitelé se jen snažili využít vyšších úrokových sazeb v Česku pro rychlé zhodnocení, a to vše za nulového kurzového rizika, neboť ČNB garantovala, že se koruna nevychýlí z předem nalajnovaného koridoru.
Václav Klaus Zdroj: CNN Prima NEWS
Václav Klaus Zdroj: CNN Prima NEWS
Václav Klaus Zdroj: CNN Prima NEWS
Bývalý prezident Václav Klaus Zdroj: CNN Prima NEWS
Václav Klaus Zdroj: ČTK
Václav Klaus Zdroj: CNN Prima NEWS
Václav Klaus Zdroj: CNN Prima NEWS
Václav Klaus Zdroj: CNN Prima NEWS
Prezident Mloš Zeman na oslavě narozenin Václava Klause Zdroj: CNN Prima NEWS
Prezident Mloš Zeman na oslavě narozenin Václava Klause Zdroj: CNN Prima NEWS
Zdroj: Jiří Ovčáček
Václav Klaus Zdroj: Profimedia.cz
Václav Klaus Zdroj: CNN Prima NEWS
Zdroj: CNN Prima NEWS
Václav Klaus byl prvním českým premiérem, který podával demisi (na snímku z roku 1992) Zdroj: profimedia.cz
Václav Klaus a Ivan Pilip v květnu 1997 Zdroj: profimedia.cz
Miloš Zeman a Václav Klaus. Protivníci i přátelé Zdroj: profimedia.cz
Václav Klaus s Vladimírem Mečiarem v časech, kdy se dělila československá federace. Zdroj: Profimedia.cz
Václav Klaus se věnoval i tenisu. Zdroj: Profimedia.cz
Václav Klaus na jednání v Bernu v roce 1990 Zdroj: Profimedia.cz
„České hospodářství se ale už v roce 1996 evidentně přehřívalo, poptávka byla příliš vysoká, což se projevovalo právě narůstajícím obchodním schodkem. V té době by bylo žádoucí, aby vláda přijala opatření na zchlazení poptávky, a bylo tak možné blížící se zatáčku vybrat bez úhony,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka jihlavské Vysoké školy polytechnické.
Sám Václav Klaus, tehdejší český premiér, už tři roky po měnové krizi přiznal, že ideální by bylo ekonomiku brzdit v polovině roku 1995. „Ale to se z řady důvodů nestalo. Zejména proto, že vláda neměla ani přílišnou chuť, ani dostatečnou jednotu začít brzdit ekonomiku před volbami. V tom nebyla nijak originální a nikdo jí to tehdy ani nedoporučoval,“ napsal Klaus ve sborníku Centra pro ekonomiku a politiku Tři roky od měnové krize, který vyšel v roce 2000.
Podle Václava Klause bylo hlavní příčinou měnové krize nečekané sešlápnutí brzdového pedálu měnové politiky Českou národní bankou, k němuž došlo bezprostředně po parlamentních volbách právě na jaře 1996. „V každém případě je – alespoň pro mne – jasné, že banka ekonomiku zabrzdit chtěla a že toto opatření udělala vědomě. Nevěděla však, jak moc bude její opatření působit,“ popisoval dále Klaus.
Faktem je, že česká ekonomika poté skutečně brzdit začala. První příznaky se projevily na začátku roku 1997, kdy se výrazně zhoršila bilance státního rozpočtu, který byl plánován jako vyrovnaný. To nakonec vedlo Klausovu menšinovou vládu (i po volbách složenou z ODS, KDU-ČSL a ODA) k přijetí dvou úsporných balíčků, jež měly vzniklou nerovnováhu řešit.
Jenže tou dobou již bylo pozdě. Nervozita zahraničních investorů rostla a zdálo se, že je jen otázkou času, kdy z Česka začnou své prostředky stahovat. V Klausově vládě se navíc stupňovaly spory mezi jednotlivými stranami, a tak se k hospodářské nestabilitě připojila i ta politická. První útok přišel 15. května 1997, kdy se kurz koruny propadl o pět procent pod takzvanou centrální paritu a hrozilo, že vypadne z přípustného koridoru. Tehdy také Česká národní banka poprvé zasáhla na devizovém trhu a oznámila zvýšení základních úrokových sazeb.
Intervence centrální banky spolu s dalším navyšování úrokových sazeb (v jednu chvíli byla reposazba zvýšena až na více než 62 procent) však nebyly nic platné. Přestože ČNB během dva týdny trvající přetahované se spekulanty na podporu koruny utratila asi 1,5 miliardy dolarů ze svých devizových rezerv, nakonec musela kapitulovat.
26. května 1997, tedy právě před 25 lety, ČNB oznámila ukončení fixního kurzového režimu a přechod k takzvanému řízenému floatingu. To znamená, že kurz koruny je od té doby stanovován výlučně střetem poptávky a nabídky na trhu s korunou a Česká národní banka si vyhrazuje právo kdykoli na trhu zasáhnout, ať už ve prospěch nebo v neprospěch koruny. Tento kurzový režim u nás trvá dodnes.
A jak měnovou krizi z roku 1997 s odstupem hodnotí jeden z jejích hlavních aktérů Václav Klaus? „To nebyla krize ekonomická, ale krize politická. Z hlediska ekonomiky šlo o krizi miniaturní. Bylo to jen mírné zachvění, nekonečně menší než nevyhnutelný počáteční transformační propad v letech 1991 a 1992 nebo hospodářská krize z roku 2009. Ale politické důsledky měnové krize byly nepochybně daleko, daleko větší,“ řekl Klaus v rozhovoru, který v roce 2017 (u příležitosti 20. výročí měnové krize) poskytl autorovi tohoto textu pro časopis TÝDEN.
Měnová krize totiž vyústila v krizi politickou, která nakonec vedla k pádu Klausovy vlády na podzim roku 1997 a předčasným volbám v roce následujícím.
Podle Klause je „nesporné, že od samého počátku šlo o odstranění Václava Klause z procesu ekonomické a společenské transformace. Ten tlak byl nepřetržitý a přicházel od jedné osoby a stovek jejích příznivců. Tou osobu byl prezident Václav Havel“. Klausovi také zůstalo přesvědčení, že měnová krize byla důsledkem chybných kroků České národní banky, které přišly po volbách v roce 1996.
Koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sice řeší otázku společného prezidentského kandidáta, ale nemá ve svých řadách žádnou osobnost. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásila současná hlava státu Miloš Zeman. Ten jako své favority označuje expremiéra Andreje Babiše (ANO) a odborového předáka Josefa Středulu. Zeman dále prozradil plány na blížící se dovolenou.
Po dvou letech covidového útlumu zase cestujeme ostošest. S náporem cestujících se na začátku hlavní turistické sezóny potýká hlavně letecká doprava. Letiště Václava Havla vyzývá cestující, aby se dostavili na letiště včas, klidně i tři hodiny před odletem.
Hollywoodský herec Liev Schreiber dorazil do Karlových Varů. Stihl páteční večírek a pořad CNN Prima NEWS Showtime byl samozřejmě u toho. Světová celebrita na festivalu mluvila především o aktuální situaci na Ukrajině, protože k Ruskem napadené zemi má silné vazby.
Sledujeme on-line
Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35 870 vojáků. Ukrajina také obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ohlásil, že jeho vojáci obklíčili město Lysyčansk. To ovšem Ukrajinci odmítají. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko tvrdí, že Ukrajina raketami zaútočila na jeho zemi.
Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.
Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?
Každoročně se v České republice utopí kolem 180 lidí. Mezi nejčastější příčiny patří přecenění sil nebo alkohol. Záchranáři varují, že rizikem jsou nejen přírodní koupaliště, ale taky domácí bazény. Právě v bazénu u domu v Louňovicích se ve čtvrtek kolem poledne utopilo batole.
Tenistka Petra Kvitová vypadla ve Wimbledonu ve 3. kole. Dvojnásobná vítězka turnaje prohrála se čtvrtou hráčkou světa Paulou Badosaovou 5:7, 6:7. V singlové soutěži tak po dřívějším sobotním konci loňské šampionky Roland Garros Barbory Krejčíkové zůstává už jen jedna Češka, a to trochu překvapivě Marie Bouzková.
Děsivá a nakonec tragická scéna se odehrála v populární turistické egyptské destinaci Hurghada. Na Rakušanku v důchodovém věku zaútočil poblíž pobřeží žralok, přičemž několik lidí sledovalo atak ze břehu. Žena přišla o ruku i o nohu, přesto se jí povedlo dostat k záchranářům. Bohužel zanedlouho zraněním podlehla.
Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.
Už tak nepříliš stojaté vody seriálu formule 1 rozvířila před nedělní Velkou cenou Velké Británie třaskavá vyjádření Nelsona Piqueta na adresu Lewise Hamiltona. O přídechu verbálního rasismu nelze diskutovat, hrubší zrno výraziva by však nemělo být za každou cenu vykládáno jako pokus o další diskriminaci lidí jiné barvy pleti, ať už je hnědá, bílá nebo třeba fialová.
Pro fanoušky „rudých ďáblů“ to byl splněný sen, možná základní stavební kámen pro to, aby se Manchester United vrátil ke slavným časům. Cristiano Ronaldo našel loni po 12 letech opět domov na Old Trafford. Sám po většinu sezony exceloval, ale to už se nedá říct o zbytku týmu. Takže i když má CR7 smlouvu ještě na další ročník, vedení sdělil: „Chci pryč.“
Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.
Českou republikou se prohnal intenzivní déšť spojený s krupobitím a poryvy větru. Na několika místech zuřily silné bouřky. Nejvíce byly zasažené Moravskoslezský, Jihomoravský a Zlínský kraj. K sobotnímu ránu bylo navíc bez proudu asi 1 200 domácností z distribučního území společnosti EG.D.
Covid nás posunul na druhou kolej, ale klasika je klasika, okomentoval zahájení 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiří Bartoška. Letos se totiž akce koná po dvou letech tak, jako před pandemií. Prezident festivalu v rozhovoru v Rohlík zóně také přiznal, že má počáteční obavy.
Přestože má podnikatel a hlavní aktér korupční kauzy kolem pražského dopravního podniku Michal Redl soudně omezenou svéprávnost, až do svého zatčení si užíval nemalých majetků. Převážně na Zlínsku. Redlova matka Ilona však neví, jak k nim přišel. „Nevím, co dělal. Neříkal mi to stejně jako jeho otec,“ řekla reportérům MF DNES.
Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.
Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.
Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku se v pátek dostal poprvé od počátku května na 1 300. Je to o tři čtvrtiny více než před týdnem. Přibylo také podezření na opakovanou nákazu, v mezitýdenním srovnání téměř dvojnásobně na 360. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.