Příčiny nejvyššího růstu spotřebitelských cen od prosince 1993, kterému nyní čelíme, nejsou na straně nabídky nebo poptávky. „Je to falešná debata, protože nemůže být sebemenších pochyb o tom, že bez převahy poptávky nad nabídkou inflace nemůže existovat,“ je přesvědčen bývalý český prezident a premiér Václav Klaus.
Václav Klaus v komentáři, který zveřejnil na stránkách svého Institutu, připomíná, co je skutečnou a jedinou příčinou jakékoli inflace. A odvolává se na jednoho z nejvýznamnějších ekonomů minulého století Miltona Friedmana. „Milton Friedman kdysi slavně prohlásil, že je inflace vždy a všude měnovým fenoménem. I ti, kteří ho nemají rádi proto, že obhajoval trh oproti státním intervencím, by měli přiznat, že je tato Friedmanova teze alfou a omegou ekonomické vědy,“ píše Klaus.
Bývalý český prezident tak zdůrazňuje, že současné názorové střety o to, zda inflace, kterou zažíváme, má příčiny na straně poptávky, nebo naopak nabídky, jsou „falešnou debatou“. Podle Klause totiž nemůže být sebemenších pochyb o tom, že „bez převahy poptávky nad nabídkou inflace nemůže existovat“. Může prý docházet k růstu jednotlivých cen čili změně cenové struktury, nemůže však podle něho nastat inflace jako pohyb cenové hladiny.
Švejnar by měl vědět, že…
Václav Klaus upozorňuje, že i kdyby inflační tlaky přicházely ze strany nabídky, stejně stále platí, že k jejímu potlačení je nutné zmenšovat množství peněz v oběhu. „Někteří lidé to pořád nechápou, ekonomové i neekonomové,“ tvrdí Klaus ve svém komentáři.
Václav Klaus Zdroj: CNN Prima NEWS
Václav Klaus Zdroj: CNN Prima NEWS
Václav Klaus Zdroj: CNN Prima NEWS
Bývalý prezident Václav Klaus Zdroj: CNN Prima NEWS
Václav Klaus Zdroj: ČTK
Václav Klaus Zdroj: CNN Prima NEWS
Václav Klaus Zdroj: CNN Prima NEWS
Václav Klaus Zdroj: CNN Prima NEWS
Prezident Mloš Zeman na oslavě narozenin Václava Klause Zdroj: CNN Prima NEWS
Prezident Mloš Zeman na oslavě narozenin Václava Klause Zdroj: CNN Prima NEWS
Zdroj: Jiří Ovčáček
Václav Klaus Zdroj: Profimedia.cz
Václav Klaus Zdroj: CNN Prima NEWS
Zdroj: CNN Prima NEWS
Václav Klaus na snímku z roku 1992. Politik, který rozdělení Československa pragmaticky podporoval. Zdroj: profimedia.cz
Václav Klaus a Ivan Pilip v květnu 1997 Zdroj: profimedia.cz
Miloš Zeman a Václav Klaus. Protivníci i přátelé Zdroj: profimedia.cz
Václav Klaus s Vladimírem Mečiarem v časech, kdy se dělila československá federace. Zdroj: Profimedia.cz
Václav Klaus se věnoval i tenisu. Zdroj: Profimedia.cz
Václav Klaus na jednání v Bernu v roce 1990 Zdroj: Profimedia.cz
Zásadně také odmítá tvrzení česko-amerického ekonoma Jana Švejnara, podle něhož zvyšování úrokových sazeb centrální bankou vede k dalšímu růstu cen v ekonomice, protože firmy si vyšší sazby zakalkulují do cen. „Měl by vědět, že firma může zvyšovat ceny jen tehdy, je-li nadměrná poptávka,“ upozornil Klaus.
A za hlavní příčinu nadměrné poptávky bývalý český prezident považuje kombinaci uvolněné měnové politiky v době před covidem i během něj a rozhazovačné politiky rozpočtové. To jsou pode Klause zdroje nárůstu množství peněz v ekonomice, které se nyní projevuje právě ve zrychlování inflace.
Peníze se přelily z aktiv do poptávky po zboží
Klaus se také zamýšlí, proč se masivní peněžní růst v inflaci projevuje až nyní a nedošlo k tomu již dříve. „Vysvětlením neinflace byla rostoucí držba peněz v rukou ekonomických subjektů, neboli zpomalování rychlosti oběhu peněz,“ píše Václav Klaus. Peníze podle něho směřovaly do transakcí, které nesouvisely s nákupem zboží či služeb, nýbrž jako investice do finančních i nefinančních aktiv.
„A bylo jasné, že je to jen první fáze. Druhou fází nutně muselo být přelití těchto peněz na trh zboží a služeb, což se stalo právě teď,“ tvrdí dále exprezident. A apeluje také na nově jmenovaného guvernéra České národní banky Aleše Michla. „Myslí-li si někdo, že je naše inflace nabídková, pak může bojovat se zvyšováním úrokových sazeb, vesele dále tisknout peníze a stejně vesele, přesněji řečeno maláčovsky, slibovat nejrůznější líbivé výdaje státu. Nově jmenovaný guvernér si bude muset dobře zvolit, kterou z těchto cest si vybere. Té druhé bychom se měli bát,“ uzavírá Václav Klaus.