Inflace je vždy peněžní jev. Proč to ekonomové nechápou, zuří Klaus a apeluje na Michla

Václav Klaus

Václav Klaus hodnotí výsledky voleb

Příčiny nejvyššího růstu spotřebitelských cen od prosince 1993, kterému nyní čelíme, nejsou na straně nabídky nebo poptávky. „Je to falešná debata, protože nemůže být sebemenších pochyb o tom, že bez převahy poptávky nad nabídkou inflace nemůže existovat,“ je přesvědčen bývalý český prezident a premiér Václav Klaus.

Václav Klaus v komentáři, který zveřejnil na stránkách svého Institutu, připomíná, co je skutečnou a jedinou příčinou jakékoli inflace. A odvolává se na jednoho z nejvýznamnějších ekonomů minulého století Miltona Friedmana. „Milton Friedman kdysi slavně prohlásil, že je inflace vždy a všude měnovým fenoménem. I ti, kteří ho nemají rádi proto, že obhajoval trh oproti státním intervencím, by měli přiznat, že je tato Friedmanova teze alfou a omegou ekonomické vědy,“ píše Klaus.

Bývalý český prezident tak zdůrazňuje, že současné názorové střety o to, zda inflace, kterou zažíváme, má příčiny na straně poptávky, nebo naopak nabídky, jsou „falešnou debatou“. Podle Klause totiž nemůže být sebemenších pochyb o tom, že „bez převahy poptávky nad nabídkou inflace nemůže existovat“. Může prý docházet k růstu jednotlivých cen čili změně cenové struktury, nemůže však podle něho nastat inflace jako pohyb cenové hladiny.

Švejnar by měl vědět, že…

Václav Klaus upozorňuje, že i kdyby inflační tlaky přicházely ze strany nabídky, stejně stále platí, že k jejímu potlačení je nutné zmenšovat množství peněz v oběhu. „Někteří lidé to pořád nechápou, ekonomové i neekonomové,“ tvrdí Klaus ve svém komentáři.

Zásadně také odmítá tvrzení česko-amerického ekonoma Jana Švejnara, podle něhož zvyšování úrokových sazeb centrální bankou vede k dalšímu růstu cen v ekonomice, protože firmy si vyšší sazby zakalkulují do cen. „Měl by vědět, že firma může zvyšovat ceny jen tehdy, je-li nadměrná poptávka,“ upozornil Klaus.

A za hlavní příčinu nadměrné poptávky bývalý český prezident považuje kombinaci uvolněné měnové politiky v době před covidem i během něj a rozhazovačné politiky rozpočtové. To jsou pode Klause zdroje nárůstu množství peněz v ekonomice, které se nyní projevuje právě ve zrychlování inflace.

Peníze se přelily z aktiv do poptávky po zboží

Klaus se také zamýšlí, proč se masivní peněžní růst v inflaci projevuje až nyní a nedošlo k tomu již dříve. „Vysvětlením neinflace byla rostoucí držba peněz v rukou ekonomických subjektů, neboli zpomalování rychlosti oběhu peněz,“ píše Václav Klaus. Peníze podle něho směřovaly do transakcí, které nesouvisely s nákupem zboží či služeb, nýbrž jako investice do finančních i nefinančních aktiv.

„A bylo jasné, že je to jen první fáze. Druhou fází nutně muselo být přelití těchto peněz na trh zboží a služeb, což se stalo právě teď,“ tvrdí dále exprezident. A apeluje také na nově jmenovaného guvernéra České národní banky Aleše Michla. „Myslí-li si někdo, že je naše inflace nabídková, pak může bojovat se zvyšováním úrokových sazeb, vesele dále tisknout peníze a stejně vesele, přesněji řečeno maláčovsky, slibovat nejrůznější líbivé výdaje státu. Nově jmenovaný guvernér si bude muset dobře zvolit, kterou z těchto cest si vybere. Té druhé bychom se měli bát,“ uzavírá Václav Klaus.

Tagy: