Exkluzivní výzkum: Vláda nám s inflací nepomáhá, myslí si většina Čechů

Češi vystavili vládě Petra Fialy (ODS) vysvědčení z předmětu, který bychom mohli nazvat boj s dopady inflace. Naprostá většina z nich se domnívá, že pětikoaliční kabinet tuzemským domácnostem s následky nadměrně rostoucích cen nepomáhá dostatečně. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury STEM/MARK pro CNN Prima NEWS.

Čtyři z deseti Čechů jsou přesvědčeni, že vládě Petra Fialy se vůbec nedaří pomáhat občanům s inflačními dopady. Další třetina respondentů se domnívá, že se jí to „spíše nedaří“. Celkem si téměř tři čtvrtiny (73 procent) Čechů myslí, že vláda nepomáhá s následky rekordního zdražování dostatečně. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro CNN Prima NEWS, kterého se zúčastnil reprezentativní vzorek 706 lidí starších 18 let.

Naopak vládu za boj proti inflaci chválí jen 18 procent občanů, kdy 16 procent se domnívá, že se vládě spíše daří, dvě procenta pak vládu za řešení následků zdražování hodnotí velmi kladně. Devět procent Čechů pak není schopno říci, zda si vláda s dopady drahoty dokáže poradit. Nedostatky vládě při řešení následků inflace častěji vyčítají lidé bez maturity.

Drahota nejvíce dopadá na mladé bez maturity

Průzkum se dále zaměřoval na to, jak se lidé museli kvůli inflaci uskromnit ve svých výdajích. A ukázalo se, že šetřit už musí čtyři z pěti Čechů, tedy 80 procent dotázaných. Celkem 46 procent lidí uvedlo, že výdaje určitě omezili, 34 procent je omezilo „spíše“. Jen 19 procent lidí se zatím uskromňovat nemuselo a jedno procento nedokáže na tuto otázku odpovědět. Také v tomto případě se ukázalo, že drahota dopadá častěji na osoby bez maturity a navíc ve věku do 29 let.

Meziroční míra inflace dosáhla v Česku v dubnu 14,2 procenta, což je nejvíce od prosince 1993. Podle řady ekonomů ale tempo růstu cen v České republice ještě nedosáhlo svého vrcholu. Tomu ostatně napovídá také vývoj cen v průmyslové, zemědělské a stavební výrobě, které v dubnu stouply vůbec nejvíce v historii samostatné České republiky.

Snad inflace nebude začínat dvojkou

„Inflace může vystoupat až na úroveň Litvy nebo Estonska. Doufám, že nebude začínat dvojkou,“ řekl ve středečním vydání pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities a člen poradního týmu premiéra Petra Fialy. Estonsko a Litva jsou jedinými členskými státy Evropské unie, které trpí ještě větší inflací než Česko. V Estonsku v dubnu stoupla na 19,1, v Litvě na 16,6 procenta, vyplývá z aktuálních dat Eurostatu.

„Když dáte lidem peníze za nevyrobenou práci, jsou to inflační peníze, které nevytvořily reálnou protihodnotu. Inflační podhoubí u nás bylo rozsáhlé, Putinova agrese padla na úrodnou půdu,“ dodala ve stejném pořadu na CNN Prima NEWS šéfka Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.

Ta také apelovala na skupiny, které tlačí na vládu či zaměstnavatele, aby v rámci kompenzací souvisejících s růstem cen inflaci nepřiživovali. „Jestli zaměstnanci budou mít pocit vítězství, že zaměstnavatele donutili k zvýšení mezd – kvůli inflaci, ne kvůli výkonu – je to krátkozraké. Pocit vítězství může vydržet jen do doby, kdy zaměstnavatel nevydrží inflační tlaky v podobě energií a podobně. Zaměstnanec pak za dva či tři roky může přijít o místo,“ varovala.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidovec Zdechovský: Piráti jsou aktivistická banda. Ať po předsednictví odejdou z vlády
Rozhovor

Lidovec Zdechovský: Piráti jsou aktivistická banda. Ať po předsednictví odejdou z vlády

Piráti jsou aktivistická banda, která dokáže jen křičet, ale nejsou za ní žádné činy. Těmito slovy se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS pustil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) do kolegů z české vlády. Podle něj by Piráti měli po českém předsednictví Evropské unie z kabinetu Petra Fialy (ODS) vystoupit. Zdechovský promluvil také o kauzách hnutí STAN i o tom, jak se dotýkají jeho kolegů z europarlamentu Stanislava Polčáka (STAN) a Jiřího Pospíšila (TOP 09).

ON-LINE: Ukrajinci překvapili leteckými údery, Rusové přišli o desítky obrněnců i vojáky
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajinci překvapili leteckými údery, Rusové přišli o desítky obrněnců i vojáky

Počet obětí na životech v ukrajinském městě Kremenčuk, kde v pondělí nejméně jedna ruská střela zasáhla obchodní centrum, stoupl na 16, dalších 50 lidí je zraněných, uvádí ukrajinské úřady. Zelenskyj útok odsoudil jako teroristický čin. Ukrajina svolala k poslednímu ruskému bombardování civilních cílů na Ukrajině mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Během pondělí zaútočilo ukrajinské letectvo na vícero cílů, přičemž byly zničeny desítky ruských obrněných vozidel, muniční sklad a o život přišel blíže neupřesněný počet ruských vojáků.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:53

Zelenskyj: Útok na centrum v Kremenčuku je jedním z nejbezostyšnějších teroristických činů v evropské historii

07:42

Ústecký kraj vydal turistického průvodce pro ukrajinské děti

07:24

Biden a Macron odsoudili útok na civilisty v Kremenčuku: Rusko povedeme k odpovědnosti

06:58

G7: Muži jednali, partnerky vyrazily na výlet pod vedením bývalé lyžařské hvězdy

Kvitová jako outsiderka, jenže pak spadl titul z nebe. Může potřetí ovládnout Wimbledon?

Jak se může nálada během jediného týdne zcela obrátit. Petra Kvitová se v roce 2022 doposud trápila, ale chmury rozprášila na turnaji v Eastbourne, kde získala titul. V pravý čas. V úterý totiž rozehraje svůj milovaný travnatý Wimbledon. Původně nebyla favoritkou tenisového svátku, ale díky triumfu na generálce a krásným vzpomínkám na All England Club není zcela od věci pomýšlet na nejvyšší metu.

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

Ostrá hádka v 360°: Politici se překřikovali. Z kauzy Dozimetr se obviňovali navzájem

Šéf SPD Tomio Okamura se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). „Čekal jsem, kdy zástupce lidovců plivne špinavou slinu,“ prohlásil na účet europoslance Okamura. Zdechovského obvinil z bagatelizování zločinu. Ostrá slova si během debaty vyměnili také zastupitel hl. m. Prahy Patrik Nacher (nestr. za ANO) s europoslancem Mikulášem Peksou (Piráti). Politici se překřikovali a navzájem se obviňovali.

Domácí zpravodajství

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k diskusi bude celá řada. Od krize hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Partie s datem 3. 7. navíc bude poslední před letní pauzou. Odpočinout v létě si tak vedle školáků bude moci i Terezie Tománková. A na dovolenou se těší i proto, že to pro ni bývá jediné volno za celý rok. Partie se jinak s výjimkou Vánoc prostě vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Terezie Tománkové?

Hřib ustál pokus o odvolání kvůli spojení s Hlubučkem. Magistrát chystá audity IT zakázek

Pražská opozice v pondělí neúspěšně navrhla odvolání primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Zastupitel Patrik Nacher (ANO) svůj návrh odůvodnil tím, že Hřib vedl magistrát se svým náměstkem Petrem Hlubučkem (dříve STAN), nyní obviněným v kauze Dozimetr v souvislosti s údajnou korupcí v dopravním podniku (DPP). Pro odvolání hlasovalo 17 z 65 zastupitelů. Zastupitelstvo poté schválilo, že magistrát provede hloubkové audity IT zakázek zadaných od roku 2010 firmám, které vlastní podnikatelé Pavel Dovhomilja a Maroš Jančovič rovněž obvinění v kauze Dozimetr.

Mučí mě, tvrdila žena ve vězení. Soud dozorce pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby

Dozorce věznice ve Světlé nad Sázavou obžalované kvůli mučení odsouzené ženy v pondělí okresní soud v Havlíčkově Brodě obžaloby zprostil. Státní zástupce Lukáš Vodička, který pro pět mužů a dvě ženy z vězeňské služby požadoval podmíněné tresty a zákaz činnosti, se proti rozhodnutí na místě odvolal. Podle obžaloby jednali dozorci jako spolupachatelé, když 8. ledna 2020 připoutali odsouzenou k mřížím okna cely.

Zemětřesení na Praze 10. Zastupitelé odvolali starostku Chmelovou a radního Kašpara

Zastupitelé Prahy 10 na svém pondělním jednání odvolali z funkce starostku městské části Renatu Chmelovou a jejího místostarostu Davida Kašpara (oba koalice Vlasta). Podle opoziční TOP 09 měli oba napojení na bývalého primátorova náměstka Petra Hlubučka (dříve STAN), kterého policie trestně stíhá v kauze Dozimetr. Starostka to označila za zástupné důvody, skutečným jsou podle ní připomínky k připravovanému územnímu plánu. Chmelová je i senátorkou za obvod Praha 10.