reklama

Nerudová: Zrušení superhrubé mzdy nepomáhá střední třídě. Ta se radikalizuje

Návrh na zrušení superhrubé mzdy je neuvážlivý, státní rozpočet tak každý rok přijde o 74 až 80 miliard korun. Střední třída si relativně v porovnání s ostatními zeměmi pohoršuje a radikalizuje se, ať už doleva, či doprava. Problémem není zdanění práce, ale odvody na sociální zabezpečení, řekla v pořadu CNN Prima NEWS Interview rektorka Mendelovy univerzity v Brně a předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová.

reklama

Návrhu na zrušení superhrubé mzdy, který je podle ní poměrně neuvážlivý, vytýká Danuše Nerudová tři věci. Zaprvé státní rozpočet ročně přijde o 74 až 80 miliard korun, přičemž vláda vůbec neřeší, kde se vezmou peníze na vyrovnání tohoto propadu. Zadruhé rušíme superhrubou mzdu, aniž bychom pomohli těm, kteří to nejvíce potřebují, tedy střední třídě.

K tématu

„Střední třída v tuto chvíli nese největší daňové břemeno a návrh jí nepomůže. Zrušení superhrubé mzdy přidá pár stovek lidem s nízkými příjmy, pár tisícovek střední třídě, ale desetitisíce vysokopříjmové populaci,“ uvedla. Třetí důvod je, že rozpočet každý rok přijde o výše zmíněnou částku, a „na druhé straně nemáme ambici přijít s důchodovou reformou, protože tvrdíme, že by mohla být příliš drahá“.

Ačkoliv Nerudová vítá zrušení složitého mechanismu stanovení základu daně, domnívá se, „že měl být učiněn tak, aby rozpočtové dopady nebyly tak zásadní. A pokud jsou velké, mělo by následovat ‚B‘ a mělo by se říci, jak se s nimi vyrovnáme,“ dodala.

Daňový systém má odrážet ekonomiku 21. století

Podle Nerudové je třeba přijít s koncepční změnou daňového systému, protože současný byl konstruován pro ekonomiku 20. století. „Potřebujeme, aby odrážel ekonomiku 21. století,“ sdělila s tím, že ze současného systému se kvůli nekoncepčním zásahům stává torzo. Podle ní rušíme daň z nabytí nemovitosti a superhrubou mzdu, dáváme důchodcům pět tisíc korun, ale neříkáme, kde na to vezmeme.

K tématu

Nerudová se domnívá, že by se výrazně ušetřilo, kdyby v sobě daňová sazba zahrnovala odvody na sociální zabezpečení. „Nerozumím tomu, proč takto výrazně snižujeme daň. Patnáct procent je poměrně nízká sazba, za námi už je jenom Rumunsko, které jí má desetiprocentní. Problémem zdanění práce není daň samotná, ale odvody na sociální zabezpečení.“

Podle Nerudové je potřeba nastavit alespoň mírnou progresi zdanění příjmů, abychom skutečně vybudovali silnou střední třídu. „V tuto chvíli si naše střední třída od roku 2005 relativně ve srovnání s ostatními nepolepšila, což má společenské důsledky v tom, že se radikalizuje, ať už doleva, nebo doprava.“

Co si Danuše Nerudová myslí o nových pravidlech kurzarbeitu nebo o programech Antivirus? Jaký je vývoj v otázce důchodové reformy a je reálný odsun věku odchodu do důchodu? Odpovědi na tyto otázky i mnohem více můžete zhlédnout v přiloženém pořadu Interview.

Interview Pavlíny Kosové s Danuší Nerudovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy: daně státní rozpočet Interview Danuše Nerudová superhrubá mzda zdanění progresivní zdanění

Další hlavní zprávy

reklama
Těhotenské vyšetření před nemocnicí. Byl to můj nápad, vysvětlila česká biatlonistka
Jan Werich zemřel před 40 lety: Jeho život humorný nebyl, říká syn Jiří. S otcem se nepotkal
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Hamáček: Babiš do opatření razantně vstupoval a rozhodoval, měla by to prošetřit komise
Nakazilo se už 10 tisíc zdravotníků, nemocnice nestíhají. Nejhůř jsou na tom čtyři kraje
Jak nemá vypadat krizové řízení. Opozice kritizuje Havlíčkův plán na otevírání obchodů
Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Další články
reklama
reklama