reklama

Nerudová: Zrušení superhrubé mzdy nepomáhá střední třídě. Ta se radikalizuje

Návrh na zrušení superhrubé mzdy je neuvážlivý, státní rozpočet tak každý rok přijde o 74 až 80 miliard korun. Střední třída si relativně v porovnání s ostatními zeměmi pohoršuje a radikalizuje se, ať už doleva, či doprava. Problémem není zdanění práce, ale odvody na sociální zabezpečení, řekla v pořadu CNN Prima NEWS Interview rektorka Mendelovy univerzity v Brně a předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová.

reklama

Návrhu na zrušení superhrubé mzdy, který je podle ní poměrně neuvážlivý, vytýká Danuše Nerudová tři věci. Zaprvé státní rozpočet ročně přijde o 74 až 80 miliard korun, přičemž vláda vůbec neřeší, kde se vezmou peníze na vyrovnání tohoto propadu. Zadruhé rušíme superhrubou mzdu, aniž bychom pomohli těm, kteří to nejvíce potřebují, tedy střední třídě.

K tématu

„Střední třída v tuto chvíli nese největší daňové břemeno a návrh jí nepomůže. Zrušení superhrubé mzdy přidá pár stovek lidem s nízkými příjmy, pár tisícovek střední třídě, ale desetitisíce vysokopříjmové populaci,“ uvedla. Třetí důvod je, že rozpočet každý rok přijde o výše zmíněnou částku, a „na druhé straně nemáme ambici přijít s důchodovou reformou, protože tvrdíme, že by mohla být příliš drahá“.

Ačkoliv Nerudová vítá zrušení složitého mechanismu stanovení základu daně, domnívá se, „že měl být učiněn tak, aby rozpočtové dopady nebyly tak zásadní. A pokud jsou velké, mělo by následovat ‚B‘ a mělo by se říci, jak se s nimi vyrovnáme,“ dodala.

Daňový systém má odrážet ekonomiku 21. století

Podle Nerudové je třeba přijít s koncepční změnou daňového systému, protože současný byl konstruován pro ekonomiku 20. století. „Potřebujeme, aby odrážel ekonomiku 21. století,“ sdělila s tím, že ze současného systému se kvůli nekoncepčním zásahům stává torzo. Podle ní rušíme daň z nabytí nemovitosti a superhrubou mzdu, dáváme důchodcům pět tisíc korun, ale neříkáme, kde na to vezmeme.

K tématu

Nerudová se domnívá, že by se výrazně ušetřilo, kdyby v sobě daňová sazba zahrnovala odvody na sociální zabezpečení. „Nerozumím tomu, proč takto výrazně snižujeme daň. Patnáct procent je poměrně nízká sazba, za námi už je jenom Rumunsko, které jí má desetiprocentní. Problémem zdanění práce není daň samotná, ale odvody na sociální zabezpečení.“

Podle Nerudové je potřeba nastavit alespoň mírnou progresi zdanění příjmů, abychom skutečně vybudovali silnou střední třídu. „V tuto chvíli si naše střední třída od roku 2005 relativně ve srovnání s ostatními nepolepšila, což má společenské důsledky v tom, že se radikalizuje, ať už doleva, nebo doprava.“

Co si Danuše Nerudová myslí o nových pravidlech kurzarbeitu nebo o programech Antivirus? Jaký je vývoj v otázce důchodové reformy a je reálný odsun věku odchodu do důchodu? Odpovědi na tyto otázky i mnohem více můžete zhlédnout v přiloženém pořadu Interview.

Interview Pavlíny Kosové s Danuší Nerudovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy: daně státní rozpočet Interview Danuše Nerudová superhrubá mzda zdanění progresivní zdanění

Další hlavní zprávy

Covid komplikuje lov nacistických zločinců. Umírají příliš brzy, mrzí Zuroffa
Babiš: Proč to Blatný říká? Kdo je gramotný a umí počítat, očkování si zorganizuje
reklama
reklama
Novotný zaútočil na Klause ml. kvůli rouškám: To, co předvádí váš otec, je zločin

360°

Domácí zpravodajství

Reportáž z Osvětimi. Jak se žije ve stínu koncentráku s 1,3 milionu obětí
Testy ze slin: Místo šťourání v nosohltanu si jen odplivnete do zkumavky
Další články
reklama
reklama