Češi jsou jedním z nejobéznějších evropských národů. Koronavirová krize naši kondici ještě zhoršila. Podle odborníků je hlavní začít znovu s pohybem a zdravě se stravovat. Stát tomu ale naproti nejde. Téměř na celý rok uzavřel sportoviště, na nezdravé slazené nápoje navíc platí snížená sazba DPH. Nabízí se proto otázka, proč vláda více nepodporuje zdravou stravu a nesníží například DPH na ovoce či zeleninu?
Premiér Andrej Babiš (ANO) už v zimě varoval, že na jednotkách intenzivní péče leží s covidem hlavně obézní lidé. „Z 80 procent jsou to lidé s nadváhou a obezitou s tukem kolem vnitřních orgánů. Když se k tomu přidá cukrovka a ischemické choroby, je to velký problém,“ řekl Babiš.
Příští vláda bude muset zvýšit daně, po pandemii vzroste nezaměstnanost, varuje ekonom
„Během pandemie jsme vše obrátili do ekonomiky, ale zapomnělo se na psychické problémy lidí,“ řekl v pořadu K Věci na CNN Prima NEWS ekonom Daniel Münich. Podle něj čeká české občany po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny zvyšování daní. Münich zároveň nevidí důvod, proč by se měly zvyšovat důchody nad rámec běžné valorizace a po konci pandemie očekává nárůst nezaměstnanosti.
Češi patří podle statistik k nejobéznějším národům v Evropě – podle odborníků zde trpí obezitou nebo nadváhou až 70 procent lidí. Situaci ještě zhoršila koronavirová krize, kdy byla zavřená sportoviště. Obezitolog Martin Matoulek pro CNN Prima NEWS řekl, že za poslední rok Češi v průměru váží o pět procent více.
Místo toho, aby stát snížil DPH na zdravé potraviny, stále platí druhá snížená sazba DPH na točené pivo a podávání nápojů, tedy i na slazené limonády podávané v restauracích. Ministerstvo financí tímto krokem chtělo ulevit hospodám při zavádění EET.
Šéfku státní kasy Alenu Schillerovou (za ANO) s tím minulý týden konfrontoval pirátský senátor a kandidát Pirátů na ministerstvo financí Lukáš Wagenknecht. „Proč máme sníženou DPH na sladké nápoje? Vezměte si, že naše děti byly rok doma a je mezi nimi zvýšený stupeň obezity,“ podivil se minulý týden v Partii.
Snížená desetiprocentní sazba DPH se od května 2020 vztahuje na podávání nápojů včetně točeného piva. Nápoje původně spadaly do 15procentní sazby, točené pivo do 21procentní.
Zvýhodníme libové maso? ptá se Schillerová
Redakce se šéfky státní kasy zeptala, proč stát nesníží sazbu na zdravější potraviny. „Veškeré potraviny prodávané jako zboží jsou dnes s výjimkou alkoholických nápojů v první snížené 15procentní sazbě. Cukr je téměř ve všem a lze těžko definovat, co je zdravou a nezdravou potravinou,“ napsala Schillerová CNN Prima NEWS.
„Touto logikou se navíc brzy můžeme dostat až k daňovému zvýhodňování nízkotučných výrobků oproti plnotučným nebo libového masa na úkor tučného,“ prohlásila.
Dodala, že je přesvědčená, že daně by měly být neutrální. „Ne se jejich prostřednictvím snažit ovlivňovat lidské rozhodování. Tím spíše, když reálný efekt přeřazení do vyšší sazby DPH je při nejmenším diskutabilní,“ dodala Schillerová.
Jako příklad uvedla plechovku slazené limonády v hodnotě 15 korun. „Zvýšení daně by vedlo ke zdražení o 80 haléřů. U 1,5 litrové limonády za 30 korun by pak vedlo ke zdražení o 1,6 korun. A to by asi příliš nákupní chování Čechů nezměnilo,“ podotkla ministryně.
V zahraničí jdou opačným směrem
Ve světě mají přitom přesně opačný postup. Řada států DPH na slazené nápoje zvýšila, aby omezila jejich konzumaci. Například Velká Británie v roce 2018 zavedla daň ze slazených nealkoholických nápojů s celkovým obsahem cukru vyšším než pět gramů na 100 mililitrů. Čím více cukru v nápoji je, tím je daň vyšší. Někteří výrobci v reakci na to omezili cukr ve svých nápojích. Vyšší daň na slazené nápoje mají také v Mexiku, a to už od roku 2014.
Výživový specialista Havlíček: Žádná výzva sebelepšího politika ke zhubnutí nepomůže
Žádná výzva sebelepšího politika ke zhubnutí nepomůže. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to řekl výživový specialista Petr Havlíček. „Myslím si, že pro naši imunitu hlavně není úplně ideální setrvávat doma,“ sdělil.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přibývá i mimo covid každoročně v Evropě 400 tisíc dětí s obezitou nebo nadváhou. Obezitolog Matoulek podotkl, že problém s obezitou bude v budoucnu ještě větší.
„Dětské populaci vypadl celý rok pohybu. Je to období, kdy si děti fixují příjemné pocity s fyzickou námahou, a těžko se na to budou v dospělosti rozvzpomínat. Kondice jde dolů ve všech věkových kategoriích. Bude i víc úrazů, děti nebudou tak šikovné, nenaučí se správně padat a ten rok je opravdu dlouhá doba,“ varoval Matoulek. Důležité je podle něj dbát i na zdravou stravu.
Nárůstu obezity a nadváhy mezi Čechy nepomohlo ani dlouhé zavření sportovišť. Lidé navíc několik týdnů mohli sportovat jen na katastru své obce. „Lidé nemohli pořádně na kolo ani na lyže. To jsou sporty, které vedly k pohybu na zdravém vzduchu,“ řekl k tomu Matoulek. Se zlepšením epidemiologické situace vláda sportoviště rozvolnila.