Česká republika patří mezi země, ve kterých se tuberkulóza (TBC) již téměř nevyskytuje. To dokazují i údaje z loňského roku, podle kterých klesl počet nemocných na 337, což je o 31 méně než v roce předchozím. Situace se ale může zhoršit příchodem uprchlíků z Ukrajiny, kde je naopak výskyt TBC vysoký. Je na místě se obávat opětovného nárůstu počtu případů tuberkulózy, která je celosvětově jednou z nejčastějších příčin úmrtí? CNN Prima NEWS oslovila šéfa plicního oddělení FN Brno docenta Milana Sovu.
Proč se u nás vlastně přestaly děti v roce 2010 plošně očkovat proti TBC?
Výskyt tohoto onemocnění byl u nás velice nízký, ostatně stejně jako v ostatních západních zemích, kde se přestalo očkovat proti TBC ještě dříve. Vyplynulo to tedy zcela přirozeně z tohoto příznivého vývoje.
Válka na Ukrajině
Které děti jsou tedy v posledních dvanácti letech očkované proti TBC?
Očkují se například děti, které byly v kontaktu s nemocným s TBC. Nebo mají nějakou jinou chorobu, kdy je očkování proti TBC vyžadováno. V těchto případech je vždy nutná konzultace s ošetřujícím lékařem.
Dospělá populace v Česku je ale proti TBC naočkovaná. Pokud by se u nás v souvislosti s migrační vlnou z Ukrajiny opět zvýšil počet lidí s tímto onemocněním, mohou být očkovaní v klidu?
Je třeba upozornit na jednu zásadní věc. Očkování proti TBC chrání proti těžkému průběhu onemocnění zejména děti. U dospělých je účinek vakcíny již velmi nízký. To znamená, že očkovaný člověk může onemocnět TBC a může mít i těžký průběh.
Měli by rodiče začít uvažovat o očkování dětí?
Aktuálně to není doporučené.
Proč v některých zemích včetně Ukrajiny je výskyt tuberkulózy stále tak vysoký?
Na Ukrajině a v zemích bývalého Sovětského svazu obecně je velký problém dostat výskyt TBC pod kontrolu. Jen na Ukrajině se počet pacientů s TBC pohybuje kolem třiceti tisíc (podle Iniciativy Sníh, pozn. red.). Problém je v tom, že v těchto zemích je horší zdravotnická péče, lidé si často musí léčbu sami hradit. Mnohdy se tak stane, že TBC pořádně nedoléčí a mohou tak nemoc přenášet dál. Na Ukrajině mají problém především s takzvanou multirezistentní formou, která nereaguje na běžná antituberkulotika.
Když zmiňujete přenos nemoci, lze TBC chytit například v MHD? Tím, že někdo zakašle?
Toho se obávat nemusíme. TBC se sice přenáší jako běžné respirační onemocnění prostřednictvím kapének, ale museli byste s nemocným strávit delší dobu – alespoň osm hodin v nějakém uzavřeném prostoru. Proto například v MHD nebo v obchodě se nemusíte obávat, že byste se touto nemocí nakazili.
Zmínil jste multirezistentní formu TBC. Ta tedy nereaguje na běžnou léčbu?
Ano, tuberkulóza se léčí takzvanými antituberkulotiky. Pokud ale pacient na tato léčiva nereaguje, nemáme moc jiných možností. V takových případech je to opravdu závažné. Nemocný může být i dlouhé měsíce hospitalizovaný na specializovaném oddělení.
Může toto onemocnění člověka ohrozit i na životě?
Ano, TBC byla v minulosti jedním z hlavních příčin úmrtí, například v literatuře naleznete celou řadu osobností a dramatických postav, které zemřely na souchotě, jak se TBC dříve nazývala. I nyní může být smrtelná. To se týká hlavně právě takzvané multirezistentní TBC.
Jaké jsou typické příznaky TBC kromě kašle?
Kašel je dominantní příznak, kromě toho se může objevit hubnutí a noční pocení. Hlavně v minulosti ještě mohlo dojít k vykašlávání krve. Symptomy jsou podobné jako u respiračního onemocnění, většinou se přidá i teplota.
Pokud se tedy nejedná o tu nejzávažnější formu, která na léčbu nereaguje, podávají se takzvaná antituberkulotika?
Ano, to jsou látky podobné antibiotikům určené cíleně na léčbu TBC. Ještě bych rád poukázal na skutečnost, že Česko je jednou z posledních zemí EU, která pacienty s TBC izoluje v nemocnicích. V ostatních zemích je propouští domů a pouze kontrolují, zda dodržují předepsanou léčbu. Podle všeho je to dostačující, protože žádná z těchto zemí nemá s vyšším výskytem TBC problém.
U multirezistentní TBC, které se nyní lékaři nejvíce obávají v souvislosti s migrací lidí z Ukrajiny, účinná léčba neexistuje?
Nelze říct, že neexistuje. Máme několik typů antituberkulotik. Když původce TBC, mykobakterium tuberculosis nereaguje na léčbu, můžeme zvolit ještě záložní léky určené pro tyto pacienty. Ale bohužel se už objevují případy, kdy ani ty nezabírají, a to už je potom velký problém.
Tuberkulózy jsme se v posledních letech přestali obávat. Je nyní důvod k panice s nárůstem počtu případů v České republice?
Určitě to není důvod k panice. Lze předpokládat, že se pár případů navíc objeví v souvislosti s lidmi z Ukrajiny, ale není to nic, co by náš zdravotní systém nezvládl.
Jak lze TBC odhalit? Může onemocnění probíhat i skrytě?
Základním vyšetřením je rentgen hrudníku. Existují také další možnosti, jako je mikrobiologické vyšetření hlenů, krevní testy atd.
Měli by podle vás lidé, kteří k nám přichází z Ukrajiny kvůli ruské invazi, toto vyšetření podstoupit preventivně?
Určitě by bylo dobré, kdyby to tak bylo, ale upřímně si myslím, že to není logisticky proveditelné.
Jaký je rozdíl mezi TBC a černým kašlem, kterého se také můžeme obávat s příchodem uprchlíků z Ukrajiny?
Je to zcela jiné onemocnění, TBC je způsobena takzvanými mykobakteriemi, které jsou biologicky jiným druhem. TBC je také významně závažnější nemoc než černý kašel.