Doba front na úřadech končí. Vstupte do digitální éry, jakou pomoc můžete získat on-line?

Blíží se konec nekonečného postávání ve frontách na úřadech. Stát totiž rozjíždí už několikátou žádost o příspěvek, kterou mohou lidé podat z pohodlí svého domova. Týká se to především jednorázového bonusu ve výši pět tisíc korun, který je určen pro rodiny s dětmi. Nevýhodou systémů však je, že při zvýšeném zájmu ze strany občanů vypadávají. V minulosti se to stalo už při registracích k očkování proti covidu nebo při prodeji elektronických dálničních známek.

Dříve bývalo nepříjemným standardem, že se o každou dávku nebo příspěvek musí žádat osobně na přepážce daného úřadu. Ten byl navíc limitován úředními hodinami a návalem dalších žadatelů o nejrůznější dávky. Postupná digitalizace však přináší podstatné zlepšení, kdy lze jednoduchý formulář podat na dálku on-line. Do něj se lze dostat pomocí přihlášení přes bankovní ID nebo datovou schránku.

To je příklad příspěvku na bydlení, který se dočkal v létě změny a dosáhne na něj daleko širší okruh zájemců. Jedná se o příspěvek, který mohou lidé využít na zvyšující se ceny energií. Žádost pro on-line zpracování je dostupná na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí.

Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Evy Davidové se příspěvek dostal za červen ke 178 tisícům domácností ve vyplacené částce 730 milionů korun. „Elektronickým způsobem je nyní možné zasílat pouze skeny, respektive fotky nezbytných dokumentů, které může každý snadno pořídit z pohodlí domova i prostřednictvím mobilního telefonu. Tuto novou formu žádosti využily zatím řádově tisíce domácností, přesné údaje vyhodnotíme a zveřejníme na počátku září,“ řekla pro CNN Prima NEWS Davidová. Více o dávce píšeme zde.

Systém provází výpadky

Podobně lze na dálku vyřídit i doplatek na bydlení. Ten se vyplácí žadatelům, kterým nestačí ani poskytnutý příspěvek na bydlení. Nárok na tuto dávku dostávají lidé, kteří jsou v hmotné nouzi. Obdržet tuto pomoc mohou také lidé, kteří žijí na ubytovně, v zařízení sociálních služeb nebo v domovech seniorů.

On-line lze už delší dobu vyřídit i příspěvek pro solidární domácnosti. Ten je určen pro ty, kteří u sebe zdarma ubytovávali uprchlíky. Při poskytnutí celého bytu na 16 dní v měsíci v kuse je možné získat od státu 5 až 15 tisíc korun. Při ubytování v pokoji je pak dávka ve výši tří tisíc kourun na osobu, nejvýše však devět tisíc korun na měsíc.

Čerstvě lze na dálku zažádat také o rodičovský příspěvek. Dosud totiž museli rodiče s formuláři na úřad práce podle místa svého skutečného bydliště. Od srpna se ale rozjel jednoduchý formulář, prostřednictvím kterého lze čerpat až 300 tisíc korun. Dávku lze pobírat do vyčerpání celkové sumy, nejdéle však do čtyř let věku dítěte. Více píšeme zde.

Největší zájem je však v posledních dnech o jednorázový bonus pro rodiče s dětmi. Ten je určen pro 1,1 milionu domácností. Dostat by jej podle údajů ministerstva mělo asi 1,6 milionu dětí. Výdaje mají dosáhnout 7,8 miliardy korun. Od prvního dne spuštění on-line žádosti je ale systém zpožděný a dochází k výpadkům. O dávku lze však žádat až do příštího roku. Více píšeme zde.

Výpadky podobné těm, které provázejí žádosti o jednorázový bonus, však nejsou výjimkou. V podstatě každý web s podobnými příspěvky či žádostmi je při velkých zájmech ochromen. Často toho mohli být lidé svědky během covidové krize, kdy pravidelně padaly nově spuštěné weby.

Problémy byly hlášeny například při registracích k očkování proti covidu. Systém padal například u žádostí ve věkovém rozpětí 40 až 45 let, kdy se mohlo hlásit 923 tisíc lidí. Výpadek postihl i web ministerstva zdravotnictví Chytrá karanténa, který generoval certifikáty o očkování a testování. S obtížemi se potýkala také státní aplikace eRouška, která občas nefungovala na různých operačních systémech. První den hlásil výpadek i nově spuštěný web na zakoupení elektronické dálniční známky.

Tagy:
bydlení domov Úřad práce České republiky Datová schránka Eva Davidová Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky

Hlavní zprávy

Lidé umírali v náručích hráčů. Tragédie, kterou nelze pochopit, říká FIFA k fotbalové zkáze
Fotbal

Lidé umírali v náručích hráčů. Tragédie, kterou nelze pochopit, říká FIFA k fotbalové zkáze

Katastrofy na ostrově Jáva má většinou na svědomí příroda. O posledním víkendu však za desítky mrtvých nemohlo zemětřesení. Absolutní chaos po fotbalovém zápase mezi Aremou Malang a Persebayou Surabaya způsobený necitlivým zákrokem policie znamenal 131 lidských obětí, z toho více než 30 dětí. Trenér domácího klubu uvedl, že někteří fanoušci umírali v náručí jeho hráčů.

CNN: Putinovi dochází čas. Ruská veřejnost zuří, musí ji uklidnit rychlým válečným úspěchem
Vladimir Putin

CNN: Putinovi dochází čas. Ruská veřejnost zuří, musí ji uklidnit rychlým válečným úspěchem

Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi postupně dochází čas a sám to dobře ví. Podle analýzy americké stanice CNN totiž napětí v ruské společnosti roste a vztek běžných občanů musí hlava státu brzy zažehnat. Podle CNN musí Rusy přesvědčit o nějakém mimořádném úspěchu. I proto měl dle analýzy oznámit anexi čtveřice ukrajinských oblastí. Tento krok však vyjma Ruska nikdo neuznává a vojáci věrní Kremlu navíc ani nemají oblasti pod kontrolou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:34

Podívejte se, jaký je vývoj na frontě

11:05

Po sociálních sítích koluje video, které zachytilo setkání velitelů z Azovstalu se svými rodinami

10:30

Ruský parlament schválil začlenění obsazených ukrajinských regionů do Ruska

10:00

Ruský parlament schválil začlenění obsazených ukrajinských regionů do Ruska

Živě
ON-LINE: Velké ztráty Rusů na jihu. Za jediný den přišli o 30 tanků a desítky vojáků

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje.

Člen pluku Azov o ruském zajetí: Byli jsme pro ně zvířata. Na jídlo jsme měli půl minuty

Není žádným tajemstvím, že se ruští vojáci často chovají ke svým zajatcům velmi brutálně. Svědectví Mychajla Dianova, který se dostal do ruského zajetí poté, co definitivně padla obrana železáren a oceláren Azovstal, ale vyráží dech. Podmínky, kterým jsou ukrajinští zajatci vystavováni – a to zvláště příslušníci Dianovova pluku Azov, nemají podle jeho slov s lidskostí nic společného. Buď jste člověk, nebo dobytek, vzpomíná.

Policejní zátah v Brně kvůli městským bytům. Cílem razie je i známý ministra Blažka

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Aktuálně dělají domovní prohlídky na základě soudních příkazů, uvedlo v úterý ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Případ by se měl týkat radnice Brno-střed. Podle webu Aktualne.cz policisté zasahují u Otakara Bradáče, vlivného člena brněnské ODS a známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).

Bolestný příběh mladé tanečnice: Při ruském útoku přišla o nohu. Umřít by bylo lehčí, říká

Anastasija Šestopalová, studentka Národní pedagogické univerzity Mychajla Drahomanova v Kyjevě, se tanci věnovala profesionálně 13 let. Stará Nasťa je pryč. Tak popisuje dívka samu sebe po tragédii, k níž došlo letos 8. dubna. Toho dne ruské jednotky zaútočily raketami na železniční stanici v Kramatorsku. Devatenáctiletá dívka tam čekala na evakuaci, aby se dostala ke svým přátelům v Dněpru. Dočkala se jí ale pozdě. Při ostřelování přišla o nohu.

Spor kvůli demonstraci: Platíte pětikilo na ruku, zuří Kalousek. Absurdní, brání se odboráři

Dříve odbory hradily demonstrantům jenom dopravu, dnes jim platí pět set korun na ruku, pustil se exministr financí Miroslav Kalousek do chystaných „protestů proti chudobě“. Reagoval tím na plakát regionální buňky Odborového svazu KOVO, který vyzval své členy k účasti na demonstraci a přislíbil jim i „finanční náhradu na občerstvení“. Podle Pavla Vlčka z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která protesty pořádá, je ovšem Kalouskova interpretace šířeného plakátu absurdní.

Pospíšil: Složitá jednání v Praze? Piráti nám diktují svá pravidla, vydírat se nenecháme

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a pražští Piráti pokračují ve vyjednávání o koalici v hlavním městě. Obě uskupení zatím poukazují na to, že je prý velmi složité se s potenciálním partnerem domluvit. Piráti nechtějí sedět v radě s trestně stíhanými osobami. Spolu si však do svých kandidátů nechce nechat mluvit. Pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že se trojkoalice od Pirátů nenechá vydírat. Spolu pokračuje ve vyjednávání rovněž s hnutím ANO.

Domácí zpravodajství

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Děsivý nález na Teplicku. V kolejišti objevili lidské tělo, vyšetřování zastavilo provoz

Aktualizováno

V kolejišti za zastávkou Bílina Kyselka se v úterý brzy ráno našlo lidské tělo, podle policejních informací jde o 74letého muže. Vyšetřování zastavilo provoz na frekventované železniční trati z Bíliny směrem na Most. Na Twitteru to uvedla policie. Od 06:30 byla zprovozněna první kolej, od 08:00 je v provozu celá trať, řekla mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová. Okolnostmi úmrtí osoby se policie dál zabývá.

Laboratoře v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru. Přibývá i hospitalizovaných

Laboratoře v České republice v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru, o 87 víc než před týdnem. Výrazně ale v mezitýdenním srovnání z 1 931 na 2 035 přibylo podezření na opakovanou nákazu. Testů bylo mírně víc než před týdnem. Hospitalizovaných s covidem přibylo na 1 666 zhruba o pětinu, 42 z nich ve vážném stavu je ale méně než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Novotný dál povede Řeporyje, záda mu bude krýt jeho sestra. Ušetříme, říká k rozhodnutí

Na vytvoření koalice na radnici v pražských Řeporyjích se domluvily ODS a TOP 09, v zastupitelstvu budou mít těsnou většinu šesti hlasů z jedenácti. Starostou městské části bude opět Pavel Novotný (ODS). Občanským demokratům, kteří komunální volby v Řeporyjích vyhráli, připadne také místo druhého místostarosty. Obsadí ho dosavadní zastupitelka Lenka Fialová, Novotného sestra.