Lidé zahltili aplikaci na pětitisícový příspěvek. Výpadky nejsou naše chyba, hájí se resort

Žena s dítětem platí za nákup.

Žádost o příspěvek na dítě

Podávání žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě provázejí potíže. Aplikace má výpadky, přihlášení přes elektronickou identitu může trvat déle. Na svém Twitteru to oznámilo ministerstvo práce. Podle něj úřady práce přijaly k dnešnímu dopoledni desítky tisíc žádostí. Příspěvek 5000 korun je na děti, kterým nebylo k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce roku teprve narodí. Získat ho mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti ho dostávají automaticky, ostatní musí požádat.

„V aplikaci pro výplatu příspěvku na dítě může déle trvat přihlášení přes e-identitu. Víme i o výpadcích. Problém nevznikl na naší straně, ale intenzivně jej řešíme,“ uvedlo ministerstvo. Žadatelům radí zkusit se přihlásit později. „Zatím jsme úspěšně přijali desítky tisíc žádostí,“ sdělil resort.

„Během dopoledne, kdy bylo v aplikaci hodně lidí, tak tam byla prodleva dvou až tří minut, a to v bodě, kdy se ověřovala identita. Jak ta bankovní nebo e-identita. Sám jsem si to zkoušel, trvalo mi to asi deset minut. Je to zatím největší počin, kdy v jeden okamžik takové množství lidí elektronicky komunikuje se státem,“ hájil systém ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

On-line formulář je možné vyplnit jen s elektronickou identitou, tedy třeba s tou bankovní. Řada údajů je v žádosti už vypsaná. Lidé pak musí zadat případně adresu skutečného pobytu. Vyberou způsob doručení peněz a komunikace s úřadem. Doplní jména a rodná čísla dětí a údaje o partnerovi, nebo zaškrtnou, že jsou samoživitelé.

Miliardy na dětské skupiny rodičům reálně nepomohou. Na co peníze půjdou?

Vláda už několik týdnů proklamuje, že jednou z jejích priorit jsou rodiny s dětmi. Ve skutečnosti zatím pouze slíbila příspěvek 5 000 korun na nedospělé dítě, ten ale kritizují i její poradci. Skutečnou pomocí by mohly být dotace pro tzv. dětské skupiny, které suplují státní školky a rodiče je masivně využívají. Jak se ale zdá, ani tyto slíbené peníze cenu péče o děti nezlevní. Mají totiž směřovat spíše na budování nových zařízení, než jako podpora chodu těch stávajících. A tak, přestože už stát rodičům v takových situacích přispívá, spíše než levnější „školkovné“ čeká i tady na rodiny s dětmi zdražení.

Na závěr potvrdí čestná prohlášení o příjmu a členech domácnosti. V Czech Pointu by k podání žádosti měl stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí. Pěstouni či jiní pečující by měli dodat doklady, které potvrzují vztah k dítěti. Je to třeba rozhodnutí o svěření do péče. Kopie je možné nahrát i do on-line žádosti. Při střídavé péči by měl žádat jeden z rodičů.

Jednorázovou podporou chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Nárok na 5000 korun má dítě s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku. Rodiče musí s dítětem žít a hradit náklady. Příspěvek mohou získat i cizinci, kteří v Česku dlouhodobě žijí a pracují. Čerpat ho mohou pěstouni, manželé či partneři rodičů i vdovci a vdovy po rodičích. Do milionového příjmu se započítává výdělek ze zaměstnání a podnikání, výživné, výsluhy, náhrady mzdy či platu, odměny, pojistné plnění, dávky, důchody, nájmy či ostatní příjmy, které se v Česku daní. Zohledňovat se nebudou případné výhry.

Podle údajů ministerstva má na dávku nárok 1,1 milionu domácností. Dostat by ji mohlo asi 1,6 milionu dětí. Z nich asi 240 tisíc pobírá dětské přídavky. Výdaje by měly činit asi 7,8 miliardy korun. Někteří experti na sociální problematiku příspěvek kritizují. Podle nich je příliš plošný. Poukazují také na to, že jednorázová podpora rodinám v potížích příliš nepomůže. Doporučovali navýšení dětských přídavků a příspěvků na bydlení. Někteří kritici mluví také o uplácení voličů před podzimními volbami.

Tagy:
dítě Marian Jurečka rodina Twitter aplikace KDU-ČSL pěstoun Česko rodné číslo příspěvěk výpadek 5000 korun Czech POINT Úřad práce České republiky Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky