Americká společnost Netflix rozšiřuje svou nabídku seriálů a filmů o další zábavu. Pro uživatele v Kanadě a ve Velké Británii spouští možnost hrát videohry z cloudu. Předplatitelé Netflixu si tak mohou užít hry na svém mobilu, počítači nebo televizi, aniž vlastní nadupaný herní stroj.
O streamování videoher informoval v pondělním příspěvku na blogu Netflixu Mike Verdu, který je v americké společnosti viceprezidentem herního oddělení.
„Na vytváření skvělých herních zážitků pro naše členy se zaměřujeme od roku 2021, kdy jsme do Netflixu přidali mobilní hry. Dnes děláme první krok k tomu, aby se hry daly hrát na všech zařízeních, kde naši členové využívají Netflix – na televizorech, počítačích i mobilech,“ píše Verdu v příspěvku.
Podle něj je cílem testu, aby si Netflix vyzkoušel svou vlastní technologii streamování her. Firma před několika dny vydala novou aplikaci Netflix Game Controller, jež z mobilního telefonu udělá herní ovladač.
„Pro hraní her v televizi zavádíme ovladač, který už máme většinu dne v rukou: naše telefony. Členové na počítačích PC a Mac mohou hrát na webu Netflix.com pomocí klávesnice a myši,“ uvádí Mike Verdu.
Netflix je po Nvidii, Microsoftu či Sony další firmou, která se věnuje cloudovému hraní. Díky takové službě hráči nemusejí mít výkonný počítač, aby si užili nejnovější hry v překrásné grafice. Vystačí si pouze s dostatečně silným připojením k internetu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Český streamer CzechCloud dluží přes milion korun. Málem jsem se sesypal, svěřil se
Na dálku se připojí k výkonnému počítači, jehož výkon využijí k hraní her. Netflix během testování nabízí adventuru Oxenfree od vlastního herního studia Night School a arkádovou hru o těžbě diamantů Molehew’s Mining Adventure.
Výhodám a nevýhodám jednotlivých služeb cloudového hraní se věnoval také díl televizního pořadu CNN Prima Gaming:
Konkurence je oproti Netflixu mnohem dále. Nvidia GeForce Now umožňuje nákup nejnovějších her, případně uživatelé mohou službu propojit s platformou Steam a hrát hry, které na ní vlastní. Cloudové hraní u Microsoftu a Sony se pak doplňuje s jejich herními konzolemi Xbox a PlayStation.
O streamování videoher měl zájem také Google, který ke službě Stadia vyvinul speciální ovladač. V druhé polovině loňského roku se ale rozhodl službu ukončit, protože nesplnila očekávání a nezískala velkou popularitu.
Google Stadia končí. Servery se definitivně vypnou v lednu 2023. RIP ⚰
— Jan Hrušovský (@hrusovskyjan) September 29, 2022
Pokud tuhle službu neznáte, tak si přihřeju polívčičku: letos jsme v našem pořadu @CNNPrima Gaming vysvětlovali, co jsou streamovací herní platformy a jaké jsou dostupné na 🇨🇿 trhu.https://t.co/pe9QDsr7b9 pic.twitter.com/brlBYBQguZ
Právě v počtu uživatelů může mít Netflix největší výhodu oproti konkurenci. Službu si předplácí více než 200 milionů uživatelů a ti mohou od listopadu 2021 sledovat seriály nebo filmy a vedle toho zdarma hrát mobilní hry.
Současná nabídka Netflixu neobsahuje největší videoherní hity, ale vedení streamovací společnosti v posledních měsících najalo řadu špičkových vývojářů a pracovníků, kteří se podíleli na velkých hrách. Jedním z nich je například Joseph Staten, jenž pracoval na herní sérii Halo nebo střílečce Destiny.
So today, I'm thrilled to announce that I've joined @Netflix Games as Creative Director for a brand-new AAA multiplatform game and original IP. Let's go! 2/2
— Joseph Staten (@joestaten) April 17, 2023
Dá se tedy předpokládat, že Netflix plánuje vydávat exkluzivní hry jen pro své uživatele, jak má ve zvyku v případě filmů a seriálů.
Francouzský vydavatel Ubisoft dokonce oznámil, že pro Netflix vyvíjí několik her, včetně titulu Assassin’s Creed, který bude doprovázet hraný seriál, na němž obě firmy pracují.