Kauza Vrbětice očima komentátorů
Kauza kolem údajného plánu vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) na výměnu informací o výbuchu ve Vrběticích za milion vakcín Sputnik V jen dokazuje, v jakém rozkladu ČSSD je. Shodli se na tom komentátoři Petr Honzejk a Miroslav Korecký ve vysílání CNN Prima NEWS. Přispívá k tomu podle nich i svědectví pardubického hejtmana Martina Netolického (ČSSD), který média informoval o tom, co se mělo stát na schůzce Jana Hamáčka se zástupci bezpečnostních složek státu.
„Sociální demokraté jsou v rozvalinách. Netolický je odpůrcem účasti ČSSD na vládě s hnutím ANO a není to Hamáčkův spojenec. Když kandidoval na hejtmana, snažil se značku ČSSD skrýt. Jeho spolupráce se Seznam Zprávami na diskreditaci Jana Hamáčka je dokladem, že ČSSD je v takovém rozkladu, že jí nemůže nic pomoci a do Poslanecké sněmovny se dostane jen zázrakem,“ řekl Petr Honzejk, komentátor Hospodářských novin ve vysílání CNN Prima NEWS.
Také podle komentátora Mladé fronty DNES Miroslava Koreckého jde o totální rozklad strany. „Netolický donáší informace novinářům na předsedu. To je důkazem, že tu stranu asi nikdo a nic nezachrání,“ řekl Korecký na CNN Prima NEWS. Podle něho to může naznačovat také cosi o původu celé kauzy. Korecký si myslí, že ČSSD je nyní natolik slabá, že by těžko někdo z jejích politických soupeřů měl zájem ji takto poškozovat. „Dává smysl spíše, že je to snaha spolustraníků z té druhé části partaje,“ dodal.
Novináři si zdroje chránit musí
Oba novináři se vyjádřili také k práci reportéra Seznam Zpráv Janka Kroupy, který s informacemi o údajném Hamáčkově plánu na zobchodování informací kolem vrbětické kauzy za vakcíny Sputnik V přišel. „Nevím, kde ty informace vzali, kdo jim je poskytl. Novináři dělají svoji práci. Spíše mě překvapila reakce politické scény na základě jednoho článku, který nebyl vyzdrojován,“ řekl Miroslav Korecký. Upozornil také, že právě web Seznam Zprávy už v minulosti přišel se sděleními, u nichž se nakonec ukázalo, že vše bylo jinak.
Podle Petra Honzejka je však naprosto klíčové, aby si novináři mohli chránit svoje zdroje. „Bez toho by nemohla fungovat novinářská práce a investigativa. Pokud by novináři v citlivých záležitostech zdroje sdělovali, už by jim nikdy nikdo nic neřekl. Jsem příznivcem maximální ochrany zdroje,“ řekl komentátor.
Podání trestního oznámení Jana Hamáčka na Janka Kroupu pak považují novináři za součást Hamáčkovy krizové komunikace. „Postupuje podle hesla, že nejlepší obrana je útok. Musí tedy hodně křičet a vypadat hodně přesvědčivě. Trestní oznámení je silný kalibr, který má veřejnost přesvědčit, že Jan Hamáček je silný v kramflecích,“ řekl Honzejk.
„Musel udělat nějakou zásadní věc. Pokud by po to sobě nechal stékat, bylo by to částečné přiznání viny. Trestní oznámení si ale mohl odpustit a nechat to jen v rovině civilní žaloby,“ prohlásil Korecký.
Tajemný policejní prezident
Koreckému také přijde zvláštní, že se celá kauza objevila jen pár měsíců před volbami. „Jsem podezřívavý. U čehokoliv, co se děje půl roku nebo rok před volbami, mám podezření, že to s nimi souvisí,“ řekl. Naproti tomu Petr Honzejk souvislost s volbami do Poslanecké sněmovny nevidí. „Vzhledem k tomu, jak často se konají volby, nemohla by se žádná informace zveřejnit, protože vždy je před volbami,“ řekl.
Jan Hamáček prý čelí útokům některých spolustraníků, myslí si komentátoři. ČSSD prý už nic nezachrání. Zdroj: ČTK
Jan Hamáček prý čelí útokům některých spolustraníků, myslí si komentátoři. ČSSD prý už nic nezachrání. Zdroj: ČTK
Komentátoři se také shodli, že nejtajemněji se k celé záležitosti staví policejní prezident Jan Švejdar. Ten uvedl, že čelí trestnímu oznámení pro podezření z vyzrazování utajovaných skutečností a že se k případu nebude vyjadřovat. „Vyjádření policejního prezidenta Janu Hamáčkovi nenahrává,“ sdělil Honzejk.
Švejdar informace zveřejněné Seznam Zprávami jednoznačně nevyvrací. To může podle Honzejka znamenat, že nejsou úplně vycucané z prstu. „Myslím, že trestní oznámení mu nebrání, aby vyloučil, nebo nevyloučil, že se na schůzce odehrálo to, co tvrdí Seznam,“ uvedl Korecký.