Vláda pod vedením premiéra Andreje Babiše (ANO) při vyhlašování protikoronavirových opatření a slibování kompenzací zřejmě zapomněla na ubytovací zařízení, která prošla kolaudací jako rodinné nebo bytové domy. Provozovatelé „ubytování v soukromí“ tak nevědí, zda musejí mít od pátečního přestupu do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES zavřeno. Nejistota panuje také ohledně čerpání kompenzací přes vládní program COVID – Ubytování.
Vláda deklarovala, že od pátku 18. prosince budou uzavřeny hotely a že jim tento zákaz činnosti bude kompenzován prostřednictvím programu COVID – Ubytování. Z webu ministerstva pro místní rozvoj ale vyplývá, že náhrady za omezení činnosti se týkají pouze takových kategorií ubytování, které splňují podmínky certifikace společnosti HotelStars.cz.
Zeman: Jsem pro drastická zpřísnění opatření. Vánoce s rodinou a neprskejte na sebe
Prezident Miloš Zeman by preferoval ještě větší zpřísnění opatření v boji proti koronaviru, řekl v nedělní Partii Terezie Tománkové. Zkritizoval Protiepidemický plán PES ministerstva zdravotnictví, který podle něj počítal pouze se zlepšováním situace. Zároveň vyzval občany, aby strávili Vánoce v rodinném kruhu a nescházeli se protentokrát s přáteli.
„První podmínka je, že nesmíte mít dům zkolaudovaný jako rodinný nebo bytový. Kromě bonusu 500 korun na zaměstnance tak nemáme na žádnou jinou kompenzaci nárok,“ vysvětlila svou situaci majitelka ubytování Dům Alois v Černém Dole Eva Kafková.
K penězům z programu COVID – Ubytování se ale v některých případech nedostanou ani zařízení, které zmíněnou certifikaci mají. „Program je určen pro hromadná ubytovací zařízení, což je podle definice Českého statistického úřadu pět pokojů a minimálně deset lůžek. Naší snahou určitě je i pomoc individuálním ubytovacím zařízením. V tuto chvíli řešíme, jak do druhého kola zahrnout i jejich podporu,“ sdělila CNN Prima NEWS ředitelka odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši.
Otázkou také zůstává, zda provozovatelé „ubytování v soukromí“ musejí mít stejně jako hotely zavřeno. „Jde logicky vyvodit, že zákaz činnosti se nevztahuje na zařízení, která z programu COVID – Ubytování nedostanou žádné kompenzace. Je tento výklad správný, nebo se opět jedná jenom o matení veřejnosti a diskriminaci některých skupin podnikatelů?“ ptá se Jaroslav Škeřík ze Sdružení podnikatelů cestovního ruchu pro Benecko a okolí.
Někteří majitelé a provozovatelé se na ministerstvo už obrátili sami. „Dostali jsme se k jednomu poslanci z ANO, který by měl jednat s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem,“ popsal Daniel Bušta z Apartmánů Šnek na Benecku.
Štěstí zkusila také Eva Kafková, ale ani minimální zpětné vazby se prý nedočkala: „Volala jsem na ministerstvo pro místní rozvoj a pán se mnou mluvil jako s bezdomovcem. Taková arogance je neuvěřitelná,“ nastínila Kafková. Svůj penzion i přes nejasnou situaci ale od pátku pro jistotu zavřela.