Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Oznámila to v sobotu na policejním webu. Podle fotografií i jmen z pasů jde o stejné dva muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.
Podle policie oba muži využívali nejméně dvě identity, kdy se nejprve prokazovali dvěma ruskými pasy na jména Alexander Petrov, nar. 13. července 1979, a Ruslan Boirov, nar. 12. dubna 1978, následně moldavským pasem na jméno Nicolai Popa, nar. 18. července 1979, a pasem Tádžikistánu vydaným na jméno Ruslan Tabarov, nar. 23. října 1975.
Proč chtělo Rusko zničit sklad v ČR? Munice z něj se přeprodávala na Ukrajinu
Ruské tajné zpravodajské služby zajímal sklad ve Vrběticích kvůli munici, která se přeprodávala na Ukrajinu, uvedl zahraniční reportér CNN Prima NEWS Patrik Kaizr. Poukázal také na další souvislosti mezi výbuchem z roku 2014 a usmrcením Sergeje Skripala ve Velké Británii.
Mužům stejného vzezření s pasy na jméno Alexandr Petrov a Ruslan Boširov připisuje Británie útok jedem novičok na Skripala. Média tyto muže identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Rusko podíl na útoku na Skripala odmítlo.
Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér a ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu na večerní tiskové konferenci oznámili, že existuje důvodné podezření ze zapojení těchto důstojníků ruské tajné služby GRU do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014.
Policie žádá, pokud někdo tyto osoby viděl, nebo ví cokoliv o jejich pohybu a činnosti na území ČR, ať zavolá na telefon 241 768 649 (operační středisko NCOZ), případně v běžné pracovní době na telefon 974 760 530 (NCOZ expozitura Olomouc).
Policie na Twitteru uvedla, že v souvislosti s pátráním není důvod zavádět na území ČR zvýšená bezpečnostní opatření. „Monitorujeme situaci vlastními operativními prostředky s využitím kanálů mezinárodní policejní spolupráce včetně sledování otevřených zdrojů,“ uvedla.