reklama

Nevíme, jestli přežijeme. Italští podnikatelé si zoufají, neočkovaní jim nadávají

Římští podnikatelé zažívají krušné chvíle. Kvůli šíření varianty omikron tamější vláda vrátila na stůl sérii přísných opatření, která značně ovlivnila turistický ruch. Bez silvestrovských oslav začali zahraniční návštěvníci rušit své rezervace. Restauratéři stejně tak zaznamenali velký odliv domácích zákazníků. S neočkovanou klientelou, kterou nemohou obsloužit, se navíc dostali do konfliktu, svěřili se reportérovi CNN Prima NEWS.

reklama

Itálie už několik týdnů hlásí rekordní počty nakažených koronavirem. Třebaže velmi dobrá proočkovanost obyvatelstva přinesla zemi relativně klidné podzimní měsíce, příchod výrazněji nakažlivějšího omikronu vrátil na stůl celou řadu vládních opatření. Římští restauratéři a hoteliéři byli ještě v listopadu optimističtí, teď si ale zoufají.

„Když si to tak zpětně promítnu, listopad byl krásný. Nákaz nebylo tolik, alespoň ne tady v Římě. Sice občas pršelo, ale většinou jsme měli slunečné počasí a turistů přišlo více, než jsme původně odhadovali. Samozřejmě se to nemůže srovnávat s letními dny nebo s obdobím před pandemií, ale už máme mozek nastavený tak, že jsme vděční za každého zákazníka,“ svěřil se redakci CNN Prima NEWS Stefano Ricci, majitel hostelu ve čtvrti Lepanto pár minut od Vatikánu.

Už během podzimu ovšem začala v Itálii platit poměrně přísná koronavirová opatření. Ke vstupu do všech významnějších památek potřebovali návštěvníci nejen platný covid pas, ale také normální tělesnou teplotu. Pokud turista při měření překročil hranici 37 nebo 37,5 stupně Celsia, měl smůlu a jeho prohlídka skončila hned u vchodu bez ohledu na koupený lístek. Taková opatření platila například u Kolosea, Panteonu nebo v prostorech vatikánských muzeí.

I Ricci požadoval po ubytovaných přinejmenším negativní test na covid, který si mohli díky dostupným antigenním sadám udělat hned na recepci. „Valná většina turistů ale byla očkovaná. Věděli, že pro cestování to byla ta nejjednodušší cesta, jak si ulehčit trápení. Navíc provozuji hostel, kde se setkává více lidí najednou, někteří spolu spí i v jedné větší místnosti. Myslím, že je povinností hostitele, aby zajistil bezpečné prostředí pro ubytování,“ řekl reportérovi 34letý majitel.

Na podzim s nostalgickou slzou v oku vzpomínají i restauratéři. „Většina lidí měla covid pas. Kdo ne, toho jsem nepohostil, tak jednoduché to bylo. Už to, že je složité udržet lidi v rozestupech, je určité riziko. My Italové navíc máme rádi velké hostiny, večerní klábosení nad několika chody a dobrým vínem. To není záležitost na půl hodiny, mnozí lidé přijdou v osm večer, kdy se začíná pomalu podávat večeře, a zůstanou klidně do půlnoci,“ vysvětlil redakci Flavio Crippa, postarší majitel restaurace s těstovinami ve čtvrti Trastevere.

Nová varianta vše zhatila

S příchodem varianty omikron se ale pravidla rychle změnila. Rapidně se zvýšil počet nakažených, a třebaže hospitalizace nejsou v kritických hodnotách, přibývá mrtvých. Italská vláda proto chce zkrátit platnost očkovacích certifikátů z devíti na šest měsíců počínaje únorem, aby tím dotlačila obyvatelstvo k očkování třetí dávkou vakcíny. I v jejím případě byla doba čekání zkrácena z pěti měsíců na čtyři. Dále se vrátilo nošení roušek venku nebo respirátorů třídy FFP2 ve veřejné dopravě, kinech, muzeích či na sportovních akcích.

Pro Italy jde o nepříjemné vystřízlivění. „Stalo se to, čeho jsme se obávali. Mysleli jsme si, že po drsné první vlně, kdy jsme na jaře 2020 byli nejhorší na světě, budeme mít už konečně klid, pokud se naočkujeme. A myslím, že jsme dělali, co jsme mohli, mluvili o nás ve světě jako o vakcinačních premiantech. To nám koupilo jen pár měsíců klidu, pak přišel omikron,“ konstatoval smutně Ricci po Skypu.

Většina rezervací v jeho hostelu na zbytek prosince a začátek ledna byla zrušena. Přijet měli cizinci, kteří si chtěli užít silvestrovské veselí v Římě, vláda ale zakázala hromadné venkovní akce, zavřela diskotéky do ledna a zpřísnila podmínky pro vstup. Pro cestující z EU platí povinnost prokázat se negativním testem, namátkové kontroly probíhají na letištích a nádražích. V případě odhalení nákazy mohou turisté skončit v desetidenní izolaci.

„Nějak to přečkám, loňský rok byl horší. Ale pro příště už budu šetřit na optimismu, jelikož to vypadá, že z průšvihu nejsme zdaleka venku a že pouhé očkování nestačí. Víc je mi líto barů, klubů a diskoték – ti budou na jejich nejsilnější sezonu bez zákazníků, je to tragédie,“ dodal Ricci. Očkování ale nadále podporuje. „Nic lepšího v tuto chvíli nemáme a stále platí, že podnikatelé nechtějí, aby se jejich prostory staly ohniskem nákazy. Pak by to byl úplný konec,“ zhrozil se majitel hostelu.

Došlo i na hádky s neočkovanými

Mnohem pesimističtější je naopak restauratér Crippa. Do stravovacích zařízení mohou jen očkovaní lidé s platným „super covid pasem“, který lze získat právě pouze vakcinací nebo proděláním nemoci. Jejich zavedení společně s povinným očkováním pro některé kategorie rozpoutalo řadu protestů.

„Většina z nich je očkovaná, ale kvůli šíření omikronu si navykli spíš nechodit než chodit. Rozvozy to moc nezachraňují, italský podnik je živ z toho, že tu zákazník sedí a užívá si hodiny nad dobrým jídlem a pitím. A bohužel, malá část štamgastů je neočkovaných, věří na všelijaké nesmysly a konspirační teorie. Před pandemií ke mně chodili několikrát týdně, prosili mě, abych je pustil i bez kontroly, ale nedomluvili jsme se v dobrém. U některých případů to skončilo i hádkou a vzájemným obviňováním. Nějaký chlapík mi také vyhrožoval zničením, naštěstí to nebyl nikdo ze stálých zákazníků,“ popsal své zkušenosti majitel trattorie pro CNN Prima NEWS.

Na zahraničních turistech nebyl Crippa ani v minulosti tolik závislý, stále ale tvořili nemalou část příjmů. Nyní, když je i domácích zákazníků minimum, neví, nakolik se mu podaří přečkat do přívětivější sezony. „Možná nepřežijeme. Anebo se může stát, že budeme muset výrazně snížit náklady na kuchyni, čímž ale nevyhnutelně snížíte kvalitu menu. To by mi předci neodpustili, jsme v rodině hrdí šéfkuchaři. Už ať je té pandemii konec,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě
Zahraničí

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama