Ne každý zaměstnanec sní o době, kdy konečně vyrazí na dovolenou. Není to příliš časté, ale existují lidé, kteří dovolenou nechtějí. V takovém případě může nastat situace, kdy ji nařizuje šéf. Jednoduše určí termín a podřízený musí poslechnout a zůstat doma. Ostatně to se může stát i vyznavačům dovolené. V jakých případech může vedení rozhodnout o dovolené jiných?
Zpozornět by při čtení následujících řádků měli i ti, kdo stále nemají vybranou letošní dovolenou. Pokud jste si ji ještě nenaplánovali a její termín neoznámili v práci, pak vězte, že je nejlepší udělat tak co nejdříve. Vyhnete se tak tomu, že ji budete čerpat, aniž byste chtěli, a v termínu, který by vám nevyhovoval.
Nejčastěji si lidé vybírají dovolenou v létě. Nicméně blíží se vánoční svátky, druhá nejžádanější doba dovolených, během které lidé chtějí trávit čas s rodinou. Abyste se vyhnuli dohadům, který z členů kolektivu má na oddych od práce větší nárok, jednejte včas.
V opačném případě místo chvil strávených s nejbližšími u pohádek a cukroví můžete dostat nařízené volno, kdy budete z okna mávat dětem odcházejícím do školy podzimní plískanicí. Šéf má totiž zákonné právo vám dovolenou s ohledem na plynulý provoz na pracovišti nejen neschválit, ale může vám ji i nařídit podle toho, jak sám určí.
Dovolenou lze dostat příkazem
V době, kdy si dovolenou přejete, už ji mohou mít zamluvenou kolegové, kteří byli rychlejší. A tak vám šéf jednoduše vybere volný termín podle toho, jak se to nejvíc hodí firmě. „Zaměstnavatelé mají právo plánovat směny a potřebují mít v provozu vždy dostatek lidí. Z pohledu zákoníku práce jsou to tedy oni, kdo určují, kdy si zaměstnanci mohou udělat prázdniny,“ upozorňuje web Prace.cz.
Musí přitom ale dodržet stanovené podmínky: „Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době,“ říkají stránky Pracomat.cz a současně uvádějí: „Zaměstnavatel je povinen nahradit zaměstnanci náklady, které mu bez jeho zavinění vznikly proto, že zaměstnavatel změnil jemu určenou dobu čerpání dovolené nebo že ho odvolal z dovolené.“
Kdy dovolenou nařídit nelze
Nadřízení podle zákona nesmí nařídit dovolenou v době, kdy jsou pracovníci dočasně neschopní práce ze zdravotních důvodů, čerpají mateřskou či rodičovskou dovolenou, nebo v době, kdy zaměstnanci vykonávají vojenské cvičení nebo službu v operačním nasazení.
Co s nevyčerpanou dovolenou?
Samozřejmě i v lepších firmách se stane, že dovolenou zaměstnanci vyčerpat nestihnou a vzhledem k vytížení a množství zakázek ani není možné je postrádat v provozu. Takže jim na konci roku stále dovolená zbývá. Co s tím?
Pokud byste rádi, aby vám váš chlebodárce nevyčerpané dny dovolené proplatil, pak vás nepotěšíme. Taková varianta se připouští pouze v případě ukončení pracovního poměru.
Ale je možné vám nevyčerpané dny dovolené převést do dalšího roku. Ovšem má to svá pravidla: „Loňská dovolená se čerpá podle jiných pravidel. Zákoník práce totiž firmám výslovně ukládá, aby nejpozději do poloviny nového roku určily, do kdy si lidé mají loňskou dovolenou vybrat,“ připomíná Prace.cz.