Psům a kočkám na Orlickoústecku hrozí pravděpodobně velké nebezpečí. Podle veterináře přibývá případů otrávených psů a koček a domnívá se, že by za tím mohly být úmyslně rozmístěné návnady s jedem.
Policie dále informuje o tom, že jedna pejskařka v Králíkách našla u chaty Amálka sáček s masem. Přinesla jej k veterináři k prozkoumání. V případě, že někdo zvířata skutečně tráví, bude obviněn z trestného činu týrání zvířat a hrozí mu trest odnětí svobody na tři až pět let.
„Otrava probíhá akutně, takže se ke mně pacienti zpravidla ani nedostanou,“ vysvětlil nám veterinář David Švestka z Hadvet, který policii upozornil na zvýšené množství otrávených zvířat. „Pacient, který se ke mně dostal, měl štěstí v tom, že se otrávil nedaleko ordinace. Majitelé zareagovali rychle a přijeli na veterinu. Přestože se psa podařilo stabilizovat, po pár hodinách uhynul. U tohoto jedu už víme, že na něj žádné antidotum není.“
„Nicméně všichni ostatní majitelé, kteří viděli svá zvířata umírat, popisují, že to celé trvalo zhruba půl hodiny. Nejdřív je zvíře nervózní, začne slintat, zvracet a začne mu unikat moč a trus. Pak se svalí a má křeče. Připomíná to zpravidla epileptický záchvat, který trvá 15 až 30 minut. Pak zvíře uhyne,“ řekl k případům z poslední doby.
„Tyto jedy z kategorie nervových je v EU dávno zakázané používat, proto se domníváme, že pachatel čerpá ze zásob z dřívějších dob. Dříve se bohužel běžně využívaly v zemědělství jako pesticidy a rodenticidy, dneska už by k nim nikdo neměl mít přístup,“ doplnil.
Proto důrazně upozorňujeme pejskaře a majitele koček na Orlickoústecku, zejména v oblasti Hedče a Králíků, aby svá zvířata hlídali jako oko v hlavě. Kočky raději nepouštějte ven a psům nasaďte takové náhubky, přes které nic nesežerou, nebo je mějte na krátkém vodítku a pozorně sledujte, jestli se nehrnou něco sníst. To platí i o krátkých vycházkách kolem domu.
Psi na zahradě jsou taky v ohrožení. Těžko říct, co vede člověka k takovému činu – mohou mu vadit jak psí exkrementy, tak štěkání, a tak třeba nebude váhat hodit návnadu i za plot. „V tak rozsáhlém měřítku jsme tu podobný případ ještě neměli,“ uzavírá Švestka.
Pokud byste měli jakékoliv informace o případném pachateli nebo se na seznam obětí přidalo i vaše otrávené zvíře, kontaktujte prosím místní policii na čísle 974 580 721 nebo zavolejte na linku 158.
Poznáte, jak se projevuje otrávený pes, a víte, co máte v takovém případě dělat? Raději si to osvěžte díky našim radám zpracovaným ve spolupráci s veterinární toxickou databází:
1. Mějte v telefonu uložený kontakt na nejbližší veterinární pohotovost fungující 24 hodin denně každý den v týdnu. Hrajete doslova o minuty, takže pokud se vám cokoliv nezdá potom, co pes venku něco podezřelého sežral, jednejte rychle.
2. Pokud už má pes křeče, bývá většinou pozdě, ale to neznamená, že jet na veterinu nemá smysl.
3. Při podezření hned volejte na veterinu. Buďte připravení, že vám veterinář poradí vyvolat zvracení. V lékárničce byste poto měli mít neustále připravený 3% roztok peroxidu vodíku, stříkačku, přikrývky a černé/živočišné uhlí.
4. Pozor, zvracení nevyvolávejte v případě, že pes sežral žíravinu, lepidlo nebo látku, která pění! Poškodili byste mu zažívací trakt. Totéž platí, pokud už pes zvracel, je v bezvědomí nebo je malátný. V takových případech nepodávejte ani černé uhlí.
Variant, jak vyvolat zvracení, je několik:
- 0,5–2 dcl vlažné vody s kapkou tekutého mýdla a rozdrceným aktivním uhlím (2–5 tablet, podle velikosti).
- Vlažná voda se solí nebo vlažná voda s 3% roztokem peroxidu vodíku.
Větší množství vody než 0,5–2 dcl (záleží na velikosti psa) nedávejte. Pomáhá k rozpuštění látky v těle, hlavně pokud nedojde ke zvracení. Když se zadaří, pes se vyzvrací a zároveň bude při vědomí, do 5 minut podejte 5–20 (opět podle velikosti) rozdrcených tablet živočišného uhlí rozmíchaného ve vodě.
Veterinu navštivte tak či tak. Důležité je znát váhu zvířete a dát veterináři vědět, s čím se léčí. Pokud víte, co pes sežral, vyfoťte etiketu, přivezte obal nebo krabičku, kde je složení. Pokud se jedná o jedovatou květinu, vezměte ji s sebou.