Velká voda vyplavila Kofolu, řeka odnesla sudy, ukazují záběry. Vraťte nám je, prosí podnik

Velká voda zaplavila areál společnosti Kofola v Krnově na Bruntálsku. Mimo provoz jsou i pivovary skupiny v Litovli a Hanušovicích v Olomouckém kraji. Výše škod se zatím nedá odhadnout. Uvedla to mluvčí skupiny Kofola Jana Ptačinská Jirátová.

Nejhůře postižený je závod v Krnově. „Hladina vody v Krnově dosáhla vyšší hranice než v dramatickém roce 1997, kdy jsme s tátou seděli na střeše výroby. Voda se opět dostala do celého areálu, aktuálně ji odčerpáváme ze všech míst a zjišťujeme rozsah škod. Snažíme se spustit záložní elektrocentrálu, neboť město Krnov je stále bez proudu,“ uvedl jeden ze zakladatelů Kofoly a generální ředitel skupiny Jannis Samaras.

ČTĚTE TAKÉ: Hyenismus sobeckých grázlů, nechápe hejtman. Moravskoslezsko řeší první povodňové rabování

V úterý chce firma začít s úklidem areálu. „Budeme se soustředit na co nejrychlejší obnovení chodu závodu. Zkraje příštího týdne budeme mít jasnější představu, jak dlouho to bude trvat,“ uvedl Samaras.

MAPA: Povodně pustoší Česko, přesouvají se do nižších poloh. Kde hrozí největší nebezpečí?

Počet míst, na kterých platí některý z povodňových stupňů, klesl k pondělnímu odpoledni na 194. Z toho zhruba na třetině míst jde o nejvyšší stupeň nebezpečí. Poprvé od soboty počet klesl pod dvě stovky. Povodňovou aktivitu ve svém regionu můžete sledovat na speciální mapě, kterou redakce CNN Prima NEWS připravila na základě dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Kofola se ve svých závodech na povodeň připravovala a dělala maximální opatření k minimalizaci škod. Krnov však zasáhla více než stoletá voda, která v podniku vyplavila například sklad obalů.

„Silná povodňová vlna nám odnesla vratné nerezové sudy, tzv. KEGy, které využíváme pro naše čepované nápoje. Za jejich navrácení do Kofoly budeme nálezcům moc vděční! Díky našim obchodním týmům jsme schopni si je vyzvednout kdekoliv po Česku. Mrzelo by nás, kdyby kvůli povodni zůstaly tam, kam nepatří – tedy bezprizorní v přírodě,“ uvedl Samaras.

Podle odhadů bylo zaplaveno až 80 procent města Krnova, podobně voda zalila i velkou část Hanušovic na Šumpersku, kde sídlí pivovar Holba. „Voda přišla velmi rychle a zaplavila příjezdovou oblast areálu, do výrobních částí se naštěstí nedostala. Během pondělí a úterý by mohlo dojít k postupnému spuštění provozu a zahájení vaření piva,“ uvedl spoluzakladatel Kofoly a generální ředitel společnosti Pivovary CZ Group René Musila.

Krnov je podle místních z 80 procent pod vodou. Tohle je areál Kofoly... barely si plují svou cestou...

Posted by Hitrádio ORION on Sunday, September 15, 2024

Bude ale podle něj záležet na tom, jak budou moci přijít do práce zaměstnanci, kteří bojují s následky záplav ve svých domovech.

„V Litovli bude řeka Morava kulminovat během pondělka, takže rozsah případných škod v tomto pivovaru bude možné zjišťovat až v dalších dnech. Celá oblast je momentálně nepřístupná a pivovar je uzavřen,“ uvedl Musila.

Litovel jako místo smůly. Město s pivovarem kromě povodní silně zasáhly i covid či tornádo

Povodně nejsou zdaleka jedinou katastrofou, která v posledních letech Litovel zasáhla. Město nacházející se na řece Moravě v Olomouckém kraji v roce 2004 zpustošilo ničivé tornádo. Region Litovle byl také v roce 2020 výrazně zasažen pandemií koronaviru. Vláda kvůli rychle se šířící nákaze oblast uzavřela na dva týdny. Lidé se nemohli pohybovat mimo bydliště, zavřené byly dálniční sjezdy a oblast střežili policisté.

Ve třetím pivovarském závodě Kofoly v Přerově, kde se vyrábí Zubr, se řeka Bečva přes břehy nepřelila. Firma tam už začíná zprovozňovat preventivně odstavené výrobní technologie a pivovar by měl plynule najet na běžný provoz.

„Je předčasné sumarizovat teď to, jaké škody povodeň na jednotlivých našich lokacích napáchala. Věříme však, že nejdramatičtější chvíle máme za sebou. Firma je silná, v minulosti se vyrovnala už s jinými situacemi, vyrovná se i s touto. Hůře jsou na tom lidé bez střechy nad hlavou, tedy například i naši zaměstnanci, pro které organizujeme pomoc,“ uvedl Samaras.

Ptačinská uvedla, že drtivou většinu výrobků je Kofola schopna pokrýt z výrobních závodů v Mnichově Hradišti nebo Rajecké Lesné na Slovensku. „Minerální vody se pak stáčejí v závodech v Moravském Berouně (Ondrášovka), Stráži nad Ohří (Korunní) a Kláštor pod Znievom (Kláštorná Kalcia), které naštěstí vodou zasaženy nebyly. Provoz firmy jako celku je tedy zajištěn, rychlost obnovení provozu postižených závodů ukáží až další dny,“ uvedla mluvčí.

Kofola sídlící v Ostravě je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě, má 14 výrobních závodů na pěti evropských trzích. Skupina má téměř 2 800 zaměstnanců.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Povodně drtí Ostravu. Hasiči zachraňovali i děti. Lidé jsou bez tepla, vládne dopravní chaos

Tagy:
povodeň katastrofa výroba Moravskoslezský kraj pivovar Česko přírodní katastrofa Krnov sud okres Bruntál Kofola ČeskoSlovensko a.s. katastrofy, nehody a mimořádné události Jannis Samaras