Čínské autority se rozhodly zrušit veškeré zábavné a televizní pořady, které považují za nevhodné směrem k utužení morálky ve společnosti. Podle prezidenta Si Ťin-pchinga by komunistická strana měla mít větší kontrolu nad chodem státu, především pak v oblasti vzdělávání a náboženství. Teď čínští představitelé státu zakázali působení mužů, kteří svým vzhledem připomínají spíše opačné pohlaví, v umělecké sféře. Známé osobnosti podle vládních představitelů totiž nevypadají mužně a nosí příliš ženských prvků a make-up.
Mládež by se podle úřadů měla soustředit spíše na tradiční hodnoty a zájmy. Zároveň autority požadují tvrdší tresty při zapojení do nelegálního a neetického televizního chování a čínský prezident dal pokyn k politice „národního oživení“.
Čínští komunisté slaví 100 let. Nepřátelé si o nás rozbijí hlavu, hlásal prezident
Na pekingském Náměstí nebeského klidu (Tchien-an-men) dnes začaly oslavy stého výročí založení Komunistické strany Číny. Nad náměstím prolétly stíhačky s vrtulníky, lidé sborově zpívali socialistické písně, informovaly agentury Reuters a DPA. Prezident Si Ťin-pching v projevu varoval cizí mocnosti před zasahováním do čínských záležitostí.
Národní rádiová a televizní správa se rozhodla zastavit veškeré pořady i talentové soutěže, které podlamují ideály Čínské komunistické strany. Přísná opatření platí pro veškerý televizní obsah, který ukazuje skandály, má prvky vulgarismu a poukazuje na obrovské příjmy televizních hvězd.
Stopka za hereckou roli podporující Tchaj-wan
Dobrým příkladem je čínská miliardářka Zhao Weiová. Ta se proslavila především několika hereckými oceněními. Navzdory její velké onlinové popularitě ji bez udání důvodů odstranili z nabídky filmů na streamovacích zařízeních. Komunistická strana Číny ji označila jako „nepohodlnou“ osobu a byla obviněna z několika skandálů, které kazí image režimu.
V jednom z nich ji nařkli z „nestátního“ chování, když přijala roli, která podporuje Tchaj-wan. Jiní umělci ale zvolili jinou cestu, provedli sebekritiku a prohlásili, že čínské celebrity jsou zodpovědné za společnost jako celek, a měly by se tak chovat patřičným způsobem.
Další regulaci Čína připravila i v oblasti hraní počítačových her. Až donedávna mohla mládež do 18 let strávit u této zábavy 1,5 hodiny denně. Podle nových pravidel na to ale bude mít jen tři hodiny týdně.
Před 55 lety nastartoval tehdejší vůdce komunistické strany Mao Ce-tung Velkou proletářskou kulturní revoluci. Jejím účelem byly změny ve společnosti. Čínský vůdce postupně ztrácel vliv na řízení státu, a tak byl donucen zasáhnout. Výsledkem byly obrovské ekonomické a kulturní škody, ale bohužel i oběti na lidských životech. A znaky ultralevicového smýšlení se po několika desítkách let znovu vracejí na scénu.