Nouzový stav může dál platit, zatím do 20. listopadu. Souhlas vládě, která ale prosazovala prodloužení do 3. prosince, dala Sněmovna na kratší návrh části opozice. Ta při sněmovní debatě kritizovala postup kabinetu při koronavirové krizi. Poslanci ještě předtím odsouhlasili jednorázový příspěvek 5 000 korun pro seniory.
Souhlas vládě s prodloužením nouzového stavu o 17 dnů v pátek dala Sněmovna podle návrhu opozičních Pirátů, KDU-ČSL a ODS. Kabinet ANO a ČSSD žádal o možnost prodloužit stav nouze o 30 dnů do 3. prosince. Jeho návrh ale dostatečnou podporu nezískal.
Vláda chce prodloužit nouzový stav kvůli tomu, že epidemická situace v Česku je podle zdůvodnění žádosti poslancům nadále kritická. Na konec stavu nouze jsou navázány některé restrikce, jejichž platnost chce kabinet udržet. Bude tedy moci prodloužit například omezení svobody volného pohybu a také obchodu a služeb.
Opoziční politici ve Sněmovně kritizovali postup kabinetu při koronavirové krizi. Nouzový stav je ale podle nich pro zvládání epidemie nutný. Například Piráti nejdříve navrhli jeho prodloužení jen o dva týdny a hnutí SPD o deset dnů. ODS navrhla prodloužit nouzový stav kvůli koronaviru pouze o dva či tři týdny. KDU-ČSL dopředu avizovala, že podpoří prodloužení o tři týdny, nebo o 30 dnů, jak chce vláda.
Premiér Andrej Babiš (ANO) podle předsedy pirátského klubu Jakuba Michálka v létě zlehčoval varování před druhou vlnou epidemie. „Výsledek tady máme dnes. Nejhorší čísla v Evropě a další nouzový stav,“ uvedl. Čtrnáctidenním prodloužením nouzového stavu by si podle Michálka Sněmovna zachovala kontrolu nad tím, co při něm vláda dělá. Piráti také kabinetu navrhli obsáhlý soubor opatření, která by měl přijmout.
Na jaře v Česku platil kvůli šíření koronaviru nouzový stav od 12. března do 17. května, po souhlasu dolní komory se tehdy prodlužoval dvakrát.
Poslanci schválili příspěvek pro důchodce
Jednorázovým příspěvkem pro důchodce by mělo být 5 000 korun a senioři by peníze měli získat podle předchozích slibů ministrů ještě před letošními Vánoci. Sněmovna návrh schválila. Kabinet počítá s vyplacením částky ještě letos, rozpočtové náklady se odhadují na 15 miliard korun.
„Nemůžeme se v této době vykašlat na jednu z nejzranitelnějších skupin obyvatel,“ zahájila projednávání příspěvku ve Sněmovně ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Sněmovna k předloze připojila jediný z desítky opozičních pozměňovacích návrhů. Piráti navzdory nesouhlasu Maláčové prosadili, aby pravidelná valorizace důchodů byla vždy od 1. ledna, nikoli ode dne výplaty lednové splátky penze.
Příspěvek 5 000 korun mají dostat starobní důchodci i lidé s invalidní nebo s pozůstalostní penzí. Protože vláda s předlohou přišla před krajskými a senátními volbami, opozice mluvila o uplácení voličů.