Přestože je na některých místech na ústupu, celý svět se nadále potýká s koronavirovou pandemií. K tomuto strašáku navíc přibyl ještě další. Kromě zákeřných mutací je to houba Candida auris, které se také přezdívá „superhouba“. Spouštěč kvasinkové infekce zvané kandidóza je totiž odolný vůči mnohým lékům a dezinfekčním prostředkům. S informací přišli brazilští vědci.
V časopise Journal of Fungi vědci z Brazílie uvedli, že se u mnohých hospitalizovaných pacientů s koronavirem vytvořily vhodné podmínky pro šíření houby, která způsobuje kandidózu. Ta napadá sliznice, kůži a vnitřní orgány u lidí s oslabenou imunitou. První případy spojené s pandemií vědci zaznamenaly v brazilské nemocnici v Salvadoru již v prosinci minulého roku. Od té doby se však počet podobných případů nečekaně zvýšil.
Čeští vědci objevili v Africe dva nové viry. Mohou způsobit další pandemii
Vědci z Akademie věd ČR na jihozápadě Angoly objevili dva nové zástupce skupiny arenavirů a odhalili i nový kmen již známého arenaviru. Všechny viry byly v poměrně malé oblasti nalezeny u hlodavců. Nový objev poukazuje na vysokou rozmanitost virů, které jsou známé tím, že mohou přecházet ze zvířete na člověka, v jednom regionu.
Situaci zdokumentoval výzkumný tým ze Speciální mykologické laboratoře v Sao Paulu pod vedením profesora Arnolda Colomba. „Ve stejné nemocnici byla infekce způsobená houbou diagnostikovaná u dalších devíti pacientů. Tento druh je odolný vůči mnoha lékům a dezinfekčním prostředkům používaným v nemocnicích a na klinikách,“ uvedl Colombo.
Z toho důvodu je houba schopná přežívat ve zdravotnických zařízeních, kde následně napadá jak pacienty, tak lékaře, kteří mají těžký průběh nemoci COVID-19 nebo trpí jinými kritickými diagnózami. Poprvé se o houbě Candida auris psalo v roce 2009, kdy byla nalezena ve zvukovodu 70leté ženy v Tokiu.
Jde o celosvětovou hrozbu
Podle výzkumů se houba, která nese název podle latinského slova auri (ucho), vyskytuje hlavně v Pákistánu, Indii, Jižní Africe a Venezuele. V uplynulých deseti letech však byla kandidóza hlášena i u pacientů z desítek jiných zemí, včetně USA, kde se jí nakazilo 4 700 lidí. Candida auris může způsobit mnohočetné infekce, včetně otravy krve. Obvykle napadá pacienty s oslabenou imunitou a odhaduje se, že nejméně jeden ze tří nakažených pacientů na následky infekce zemře.
Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) označilo houbu za vážnou celosvětovou zdravotní hrozbu. Nikdo si zatím není jistý, jak je možné, že se tak rychle rozšířila. Pravděpodobně v tom ale hrálo roli nadměrné užívání antimykotik, stejně jako je tomu v případě nadměrného předepisování antibiotik.
Někteří vědci se domnívají, že šíření houby napomohly i další faktory, včetně nadměrného používání fungicidů v zemědělství nebo změn způsobených globálním oteplováním. Bez ohledu na to, odkud „superhouba“ pochází, představuje závažný problém a zátěž pro celosvětové zdravotnictví.