Přijde nová třetí epidemie, předpovídá uznávaný slovenský epidemiolog Vladimír Krčméry. Podle něj se mohou objevit mutace, které budou mít 30 až 40procentní úmrtnost. A také může přijít zoonotická chřipka, při které se lidé nebudou stíhat pohřbívat. V rozhovoru pro Nový Čas řekl, že dalším vlnám mohou státy předejít, jen pokud okamžitě zareagují na nové mutace, uzavřou hranice, vyhlásí celostátní karanténu a lidé budou opatrní a nebudou oslavovat konec epidemie. Také by se měli nechat očkovat.
„Současné mutace jsou ze 70 až 95 procent citlivé na všechny vakcíny uvedené na seznamu WHO. Problémem jsou novější mutace, zejména jihoafrická, brazilská a indická. Ty mají sníženou nebo neznámou citlivost na vakcíny, takže zde bych k očkování použil i další prevenci. Například státní karanténu, zákazy letů a podobně,“ řekl Novému Času epidemiolog, který byl i členem Ústředního krizového štábu a zůstává poradcem vlády v otázkách koronavirové pandemie.
Soud smetl jen 17 opatření, hájí vládu Benešová. Spory přirovnala k pitvě po operaci
Vláda musela protikoronavirová opatření vyhlašovat v nestandardním režimu a byla jako chirurg, kterému teče rána, prohlásila v Partii ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Hájila tak sedmnáct nařízení, která zrušily soudy. Ve verdiktech kabinetu vytýkaly především nedostatečné zdůvodňování.
Podle něj by mělo být očkování proti covidu povinné. „Zatím vakcína není povinná, ale když se objeví varianty s 30 až 40procentní úmrtností, můžeme očekávat posun. Ani ne tak na nátlak ministerstva zdravotnictví, ale na nátlak občanů, kteří mají ještě zbytky pudu sebezáchovy,“ podotkl Krčméry, který byl jako první na Slovensku naočkován proti covidu.
Podle něj se objeví nová třetí epidemie. „První epidemii s takzvaným wuchanským typem jsme měli ve dvou vlnách. Druhou epidemii s novým virem, britskou variantou, jsme měli zatím v první vlně. Pokud se budeme na přelomu srpna a září chovat rozumně, vyhneme se tomu, čemu Italové říkají černé září, tedy druhé vlně britské varianty,“ apeloval a dodal, že do té doby lidé nesmí „ztrácet čas jen dovolenou a oslavami konce druhé epidemie“.
Černé září 2020 a ještě černější leden 2021
Pomohlo by podle něj zpřísnění režimu na hranicích a dodržování karanténních pravidel. „Jakkoli nepopulárních, ale zachytíme třetí epidemii v mírné formě. Pokud budeme dělat oslavy typu Karlův most, zopakujeme si černé září 2020 a ještě černější leden 2021,“ předpověděl profesor vnitřního lékařství v narážce na symbolické rozloučení s koronavirovou krizí, při němž se loni v červenci na Karlově mostě sešly dva tisíce lidí.
Vojtěch o létě: Roušky místo respirátorů a tři vlny testování po návratu do škol
Ministerstvo zdravotnictví chce od druhé poloviny července umožnit očkování proti covidu bez předchozí registrace, uvedl v neděli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v České televizi. Zároveň řekl, že uvažuje o tom, že by od července lidé vyměnili respirátory za roušky a že chystá tři vlny testování v prvních dnech školní docházky.
Připomněl, že Britové varují před příliš rychlým otevřením hranic a uvolněním opatření. „Vím, že jsem nepopulární, ale nabádám nejen k opatrnosti, ale také k pokoře. Příští epidemií nemusí být koronavirus, ale například zoonotická chřipka (ptačí i jiná), kdy nebudeme stíhat pohřbívat,“ varoval odborník na tropickou medicínu a infektologii.
V Jižním Vietnamu prý asi před 15 lety zažil třicetiprocentní úmrtnost na chřipku. „A na Haiti jsme nezvládali mrtvé překročit,“ podotkl s tím, že jeho kolega v Sierra Leone pomáhal bojovat se čtyřicetiprocentní úmrtností na ebolu. To vše nás podle epidemiologa ohrožuje, pokud se při prvních signálech nových epidemií okamžitě nepřeruší letecké a jiné spojení.
„Koneckonců jsme neštovice porazili tím, že maršál Tito uzavřel Jugoslávii tak hermeticky, že ani diplomaté nesměli ven. Výsledkem je, že jsme téměř 50 let neměli jediný případ neštovic. Izrael před deseti lety také na dva týdny hermeticky uzavřel své hranice kvůli jednomu případu dětské obrny a povinně očkoval devět milionů lidí, tedy všechny občany a migranty. Jistě to bylo nepopulární, ale výsledek byl nula případů dětské obrny v Izraeli za posledních pět let,“ upozornil rektor Vysoké školy zdravotnictví a sociální práce svaté Alžběty v Bratislavě.
Vakcíny fungují. Po druhé dávce očkování měl pozitivní test jen zlomek lidí
Očkování funguje, ukázala nová data. Po druhé dávce vakcíny proti covidu mělo pozitivní test 3 792 lidí z 2,097 milionu plně očkovaných, tedy 0,18 procenta. Z toho zhruba polovina případů byla zachycena dříve než dva týdny po aplikaci, kdy podle odborníků vzniká maximální imunita. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) k pondělí 14. června.
Podle něj je pandemie koronaviru nejmírnější epidemií, kterou zažil, s úmrtností nižší než pět procent. „Neměli jsme ani přísnou karanténu, když to srovnám s jinými epidemiemi a zeměmi, například se SARS, ebolou, zoonotickou chřipkou. Věřím, že se poučíme především z chyb jiných, například Číny, severní Itálie, Tyrolska, USA a nebudeme potřebovat třetí důkaz, že koronavirus zabíjí,“ doplnil.
Koronavirus zabíjí dvakrát
Podle něj koronavirus totiž zabíjí dvakrát. Jednou kvůli viru a jednou kvůli zanedbání dalších nemocí. Navíc ničí ekonomiku. „V tomto ohledu jsou koronavirus a chřipka mnohem horší než například ebola. Zabíjí sice každého druhého a třetího člověka, ale díky tvrdé karanténě, očkování a léčbě se nám ji podaří zvládnout během několika měsíců. V případě koronaviru a chřipky je to mnohem obtížnější, protože nemůžeme vyloučit příchod mutací s mnohem vyšší úmrtností, než jakou zažíváme nyní,“ zdůraznil infektolog.
Zároveň předpověděl, co lidé mohou čekat od podzimu a zimy v roce 2021. „Dokud bude většina občanů ochotna dobrovolně souhlasit s očkováním – a nemám na mysli jen Slovensko nebo Evropu, ale celosvětově – nemyslím si, že dojde k horšímu scénáři, než jaký už jsme zvládli,“ uvedl. Pokud k tomu lidé přidají pokoru, disciplínu a trpělivost, budou mít podle Krčméryho dostatek oddechu, aby se připravili na případnou novou epidemii.