Vědci díky nové inovativní metodě jsou schopni předpovědět, jaké by mohlo být léto v Evropě. Výzkum, podle kterého se na jihu Evropy očekává neobvyklé teplo a sucho, byl zveřejněn na webu Weather and Climate Dynamics.
Astronomické jaro sice začalo teprve ve středu 20. března, ale vědci už nyní prezentují předpověď počasí na letošní léto. Dlouhodobé odhady počasí jsou sice obtížné, experti však přišli s novou metodou. Jaké bude v Evropě během prázdnin, lze podle odborníků vyčíst z rychlosti tání grónského ledovce. Vědecký výzkum zveřejnil web Weather and Climate Dynamics.
ČTĚTE TAKÉ: Čtyři druhy jara a tři různá data. Jak se v ročním období vyznat a jaké svátky k němu patří?
Změny klimatu a počasí jsou jedny z nejsložitějších systémů, které se věda naučila sledovat a popisovat. A to včetně tání ledovce v Grónsku, kde je řetězec událostí mimořádně složitý a mohou do něj zasahovat další faktory. Teplé podmínky v Grónsku přinášejí do Atlantiku více vody z tání ledovců, a protože je tato voda lehčí než mořská, usazuje se na hladině oceánu. Tím se snižuje výměna tepla mezi vzduchem a mořem, jak vysvětlila hlavní autorka studie Marilena Oltmannsová, členka britského Národního oceánografického centra.
A co vědecká metoda ukázala? Především jižní Evropu v létě zřejmě zasáhnou neobvyklá vedra a sucha. „Na základě pozorovaného řetězce událostí očekáváme, že podmínky mezi oceánem a atmosférou budou letos příznivé pro neobvykle teplé a suché léto nad jižní Evropou,“ upřesnila Oltmannsová.
Teplejší a sušší počasí nad celým územím Evropy je možné pozorovat kvůli změně v proudění Golfského proudu a podmínkám velkoplošné atmosférické cirkulace. V souvislosti se studií se však nejedná o klasickou dlouhodobou předpověď počasí, na kterou jsme zvyklí. Na tu si budeme muset ještě nějaký čas počkat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Česko o víkendu zažije teplotní šok. Ochladí se až o deset stupňů, někde bude i sněžit