Je stále pravděpodobnější, že se lidé budou muset proti onemocnění COVID-19 přeoočkovávat každý rok. Shodli se na tom šéfové společností Pfizer a BioNTech. Ti u výroby vakcíny s déletrvajícím účinkem poukazují na podobný problém, se kterým se medicína setkává v případě chřipky. Mutování viru je totiž rychlejší než výroba vakcinační látky.
Vypadá to tak, že koronavirus bude před vakcínou vždy o krok napřed. Se současnými očkovacími látkami, které odpovídají původnímu wuchanskému viru, jsou problémy v tom, že po několika měsících výrazně klesá jejich účinnost.
Vědci se neshodnou, co od mutace omikron čekat. Proč na výzkum potřebují týdny?
Vědci se po objevení varianty omikron, která nejspíše pochází z Jihoafrické republiky, okamžitě pustili do jejího zkoumání. Řeší se její nebezpečnost v porovnání s jinými variantami. Teoreticky by mohla být jakousi spásou, pokud by způsobovala mírnější průběh onemocnění COVID-19. To se ale dozvíme až za určitý čas. Experti ji napřed potřebují důkladně zmapovat a prozkoumat.
Šéf společnosti BioNTech Ugur Sahin v reakci na to už zmínil, že časem zřejmě bude potřeba vyvinout novou vakcínu proti covidu. Otázkou však zůstává, v jaký čas by tak firma měla učinit. „Vzhledem k neustálému mutování viru je stále více pravděpodobné, že se proti onemocnění bude nutné očkovat každý rok, podobně jako je tomu u chřipky,“ přiznal.
„Odhaduji, že k udržení velmi vysoké úrovně ochrany bude pravděpodobně třeba každoroční přeočkování,“ přidal se ředitel Pfizeru Albert Bourla. Své obavy zmínil v rozhovoru pro BBC.
Společnosti Pfizer a BioNTech jsou prý schopny zhruba do 100 dní vyvinout a vyrobit vakcínu ušitou na míru konkrétní variantě covidu. Jenže ani takový čas nemusí stačit. Svět v současnosti děsí nová jihoafrická varianta s názvem omikron, která je údajně nakažlivější a nebezpečnější i pro mladší část populace.
Podle Sahina by tato varianta skutečně mohla být schopna nakazit i lidi krátce po očkování. „Očekáváme však, že nakažení lidé, kteří byli očkováni, budou chráněni před vážným onemocněním,“ dodal.
Podle čísel z Jihoafrické republiky by mohl být omikron až třikrát nakažlivější než varianta delta, která je nyní zodpovědná za 99 % všech nových infekcí po celém světě.