Jsme ve střehu. Omikron může zamávat s onkologickými pacienty, obává se lékař Balík

S omikronem může být v nemocnicích pět tisíc lidí, ale hospitalizace budou snad krátké. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík. Nová varianta koronaviru může podle něj být problém například pro onkologické pacienty.

„Pořád dostáváme pacienty s mutací delta, takže pořád počítejme, že i když omikron převažuje, bude tady podíl hospitalizovaných s jiným typem koronaviru nebo dokonce s oběma dohromady. Omikron bude znamenat zátěž pro praktiky, může být pět tisíc lidí v nemocnicích, ale hospitalizace budou snad krátké,“ nastínil lékař Balík.

Z dat ze zahraničí i z vyjádření odborníků se zdá, že varianta omikron je opravdu mnohem nakažlivější, ale často nezpůsobuje tak závažný průběh nemoci zakončený minimálně hospitalizací. Vlna omikronu by podle nich měla v Česku vrcholit na přelomu ledna a února.

Balík nečeká, že by Všeobecná fakultní nemocnice měla v únoru problém s kapacitou lůžek na intenzivní péči. „Je tady ale jeden zádrhel. Některé nemocnice mají velkou koncentraci predisponovaných lidí, jako jsou hematoonkologičtí, onkologičtí nebo pacienti s poruchou imunity. Tam jsme ve střehu a bojíme se, že by s nimi mohl omikron zamávat,“ dodal Balík.

Covidária mizí, oddělení jsou zpět v běžném režimu

Také na klinice infekčních nemocí v Nemocnici Na Bulovce je zatím situace klidná. V posledních dnech nebo týdnech tam nemají zvýšený příliv pacientů. Řadu oddělení už vrátili z covidových středisek do běžného režimu. „Rezervy ale máme dostatečné,“ popsala primářka kliniky Hana Roháčová.

Očekává, že pokud průběh onemocnění variantou omikron bude opravdu lehký, pacienti zůstanou především v domácí péči.

Došla řeč také na povinné očkování pro vybrané profese, které mělo platit od března, nová vláda ale úpravu vyhlášky o očkování z rukou předchozího kabinetu ve středu zrušila. „Osobně proti povinnému očkování například u zdravotníků nic nenamítám. Myslím, že bychom k tomu měli přistupovat odpovědně. Je to ochrana nejen nás, ale hlavně pacientů. I když jsou očkovaní, přicházejí do nemocnice nějak oslabeni,“ konstatovala Roháčová.

Také Balík je příznivcem povinného očkování, ale podle něj je potřeba individualizovat. „Tady je téměř 80 tisíc zdravotníků, kteří prodělali chorobu. Když k tomu mají dvě dávky, booster znamenal vlastně čtvrtou dávku. Jedna věc je povinnost, druhá je pohled na anamnézu daného člověka,“ upozornil.

Pokud by k povinnému očkování došlo, někteří zdravotníci by nemohli chodit na pracoviště. „U nás by to problém nebyl, ale pořád počítejme, že v republice může být kolem 10 procent neproočkovaných lékařů. Jelikož je zdravotnictví personálně napnuté, budeme potřebovat každého,“ doplnil Balík. V některých provozech by to podle něj mohlo ublížit.

Jedna věc je svoboda, druhá odpovědnost

Na klinice Roháčové jsou rovněž očkovaní téměř všichni, jenže šíření omikronu je rychlé a promořenost bude podle lékařky během několika týdnů velmi vysoká. „Směřovat případně ke karanténě u zdravotníků je nemožné, jinak bychom nemohli poskytovat péči těm, kteří ji potřebují,“ narážel na takzvanou pracovní karanténu, kdy zástupci některých profesí budou moci do práce i po pozitivním antigenním testu, nesmí ale mít příznaky nemoci.

Balík ještě upozornil, že povinná vakcinace není nic neobvyklého. „Kdysi tady byla. Jsem z generace, která to brala jako běžnou součást života. Třeba tuberkulóza nebo žloutenky u zdravotníků. Když tady covid udělal takovou paseku, tak bychom se měli chránit. Jedna věc je svoboda a rozhodnutí se očkovat, druhá je odpovědnost vůči okolí,“ zdůraznil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Nejen bitva o bronz. Červenka je blizoučko k tomu, aby hvězdám z NHL vypálil rybník
MS v hokeji 2022

Nejen bitva o bronz. Červenka je blizoučko k tomu, aby hvězdám z NHL vypálil rybník

Útočník David Krejčí mluví o tom, že zisk bronzu z duelu proti USA, který začíná ve 14:20, může být náplastí na semifinálovou ránu způsobenou Kanadou. Možná i víc než to vzhledem k tomu, že česká hokejová reprezentace čeká na „placku“ z mistrovství světa nekonečných deset let. V poslední den šampionátu hraje národní tým také o jednu podružnou věc – aby měl ve svých řadách nejproduktivnějšího hráče turnaje, kterým může být Roman Červenka.

Pouze v kraťasech zamířili do války za kamarádem. Ilja padl, dva Češi čelili ostřelování
Rozhovor

Pouze v kraťasech zamířili do války za kamarádem. Ilja padl, dva Češi čelili ostřelování

Myslel si, že odjet na Ukrajinu bude legrace. Realita však 25letého automotive dělníka ze Středočeského kraje rychle připravila o iluze. René chtěl s kamarádem pomoci ukrajinskému příteli Iljovi, který bojoval u Kyjeva. Naložili auto a 1. března vyjeli. Když do cíle zbývaly jen desítky kilometrů, Ilja přestal komunikovat. Po příjezdu do Kyjeva zjistili, že padl. A když chtěli odjet domů, začalo ostřelování. V tu chvíli pochopili, co je válka.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:11

Hřbitov v ruském Uljanovsku

06:50

Ukrajina: Severodoněck je stále pod naší kontrolou

06:37

Litevci se složili na dron pro Ukrajinu. Pět milionu eur vybrali za pár dní

06:28

Kyjev se vrátil k běžnému životu

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Kaňka na finále Ligy mistrů: Policie pozatýkala řady fanoušků, stovky lidí utrpěly zranění

Francouzská policie zadržela při finále fotbalové Ligy mistrů v Paříži 68 lidí. Podle předběžné bilance utrpělo 238 fanoušků lehká zranění. Kolik případů souviselo s problémy před zápasem mezi Liverpoolem a Realem Madrid, kdy se řada fanoušků nemohla dostat na stadion v Saint-Denis a vznikl chaos, policie neuvedla. Anglický klub žádá, aby se události ze sobotního večera vyšetřily. Utkání, které vyhrál Real 1:0 a získal čtrnáctý triumf v Lize mistrů, začalo kvůli potížím u Stade de France s více než půlhodinovým zpožděním.

Migréna není jen bolest hlavy. V nejhorším období jsem měla 20 záchvatů měsíčně, říká Marie

Migrénou trpí jednačtyřicetiletá Marie Kubešová z Prahy od puberty. Maminka dvou dětí vzpomíná na dobu, kdy měla až 20 záchvatů měsíčně a nemoc se projevila nejen na fyzickém, ale také duševním zdraví. Dnes se společně s pacientskou organizací Migréna-help snaží pomáhat lidem, kteří mají stejné problémy. Poukazuje také na osvětu, která je podle ní nedostatečná, protože mnozí považují migrénu za pouhou bolest hlavy a nemoc banalizují.

Poplach v Nepálu. Z radarů zmizelo letadlo s desítkami lidí na palubě, probíhá pátrání

V nepálských horách v neděli krátce po startu zmizelo z radarů letadlo soukromé letecké společnosti s 22 lidmi na palubě. Stroj mířil z města Pokhara, které leží téměř 200 kilometrů severozápadně od hlavního města Káthmándú a které je vyhledávanou turistickou destinací, na sever do Jomsomu. S odvoláním na zástupce firmy a vlády o tom informují tiskové agentury. Úřady zahájily pátrací akci.

Domácí zpravodajství