CNN Prima News běženci

běženci

Výpis příspěvků ke štítku „běženci“

REPORTÁŽ: Romy z rozstříleného Donbasu nikdo nechce. Azyl našli v cikánské hospodě v Užhorodě

Nemají se kam vrátit. „Naše město Vuhledar už neexistuje, prostě není,“ vypráví 48letý Jura Nikolajenko v humanitárním centru Blaho v ukrajinském Užhorodě. V ruinách Vuhledaru nedaleko Doněcka se stále bojuje. Každý den, a to stejně intenzivně jako třeba ve známější Avdijivce. „Máma už se návratu na Donbas nedočká, zemřela nám tady v uprchlickém zařízení,“ líčí Nikolajenko. Táborem Blaho, který vznikl v romské restauraci a penzionu Romani Jag v Užhorodě, už během ruské invaze prošlo na 2 500 romských uprchlíků, většinou z frontových zón. V jiných migračních zařízeních na Ukrajině je prý nepřijímají.

Bělorus převážel přes Vysočinu 32 Syřanů. Převaděči jsou agresivnější, říkají čeští celníci

Policisté na Vysočině zastavili dodávku, ve které muž původem z Běloruska převážel bez sedadel 32 syrských běženců včetně ženy a dětí. Řidič skončil v pátek ve vazbě. Policisté se na pašeráky lidí zaměřují stále více, letos jich v Česku zadrželi na tři stovky. Celníci si všímají zvýšeného počtu převaděčů s migranty i jejich agresivnějšího a riskantnějšího chování, sdělil CNN Prima NEWS mluvčí úřadu na Vysočině Richard Zeman.

Ryba smrdí od hlavy, říká Rom z ostřelovaného Kremenčuku o sporu českých Romů s Ukrajinci

Na útěku před válkou dorazili ukrajinští Romové i do České republiky. „Manželka je kuchařka a získala práci v jednom z hotelů ve městě, já jsem sehnal místo svářeče, oba jsme v České republice spokojeni,“ vypráví pro CNN Prima NEWS 41letý ukrajinský Rom Jan Kucenko. V Ostravě rodině poskytl přístřeší salesiánský klášter. S čím už Kucenko tolik spokojený není, je napjaté soužití mezi českými Romy a majoritou. Aktuálně navíc přibyly i spory mezi romskými starousedlíky a ukrajinskými uprchlíky.

Kontroverzní opatření. Migranti dostanou sledovací náramky, zvažuje britská vláda

Uprchlíci budou dostávat sledovací elektronické náramky, aby se během azylového procesu nepokoušeli zmizet a museli se pravidelně hlásit úřadům. Toto kontroverzní opatření chce na zkoušku zavést Velká Británie. Vláda premiéra Borise Johnsona chce dát náramky všem, kteří zvolili „nebezpečný nebo zbytečný“ způsob cesty do Spojeného království. Proti tomuto kroku se vyrojila nemalá vlna nevole. Odpůrci upozorňují, že britský kabinet staví migranty na úroveň zločinců.

Pětadvacetičlenná romská rodina z Kyjeva chce zůstat v Česku navždy. Rasismu se nebojí

Romské běžence z Ukrajiny soustředí stát v bývalém uprchlickém táboře v beskydských Vyšních Lhotách. „Z Kyjeva jsme utekli, když vedle našeho paneláku spadla bomba. Děkujeme České republice, že nás přijala, cítíme se tu bezpečně. A chceme ve vaší zemi zůstat navždy,“ říká 23letý Jura Andrej, jediný muž v 25členné rodině na útěku z Kyjeva. Kontroverzní rozhodnutí úřadů svážet Romy na jedno místo kritizují starousedlíci i lidskoprávní organizace.

Z Ukrajiny už uteklo přes 2,5 milionu lidí, hlavně do Polska. Česko vydalo 120 tisíc víz

Do Polska přišlo již přes 1,5 milionu lidí prchajících před válkou na Ukrajině. V pátek to na twitteru oznámili polští pohraničníci. Polsko je hlavní destinací, do níž prchají civilisté před postupem ruské armády, která vtrhla na Ukrajinu 24. února. Část uprchlíků z Polska pokračuje do dalších evropských zemí. Podle dnešních dat Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) z Ukrajiny uprchlo dohromady přes 2,5 milionu lidí, což je o 200 tisíc více než organizace uváděla ve čtvrtek.

Drahá a smutná cesta Kurdů do Evropy. Z pohraničníků mají strach a vrací se

Kritická situace na hranici mezi Běloruskem a Evropskou unií je už mnoho dní aktuálním tématem. Co migranty motivuje vydat se na strastiplnou cestu za údajně lepším životem, zjišťovala reportérka CNN Prima NEWS Darja Stomatová v samotném Iráckém Kurdistánu. Právě z něj převážná část běženců na hranici pochází. Hromadně se zbavují majetku, balí do kufrů to nejnutnější a z letiště v Arbílu míří za světlejší budoucností do některé ze zemí Evropské unie.