CNN Prima News běženci

běženci

Výpis příspěvků ke štítku „běženci“

Kontroverzní opatření. Migranti dostanou sledovací náramky, zvažuje britská vláda

19. června 2022 07:08

Uprchlíci budou dostávat sledovací elektronické náramky, aby se během azylového procesu nepokoušeli zmizet a museli se pravidelně hlásit úřadům. Toto kontroverzní opatření chce na zkoušku zavést Velká Británie. Vláda premiéra Borise Johnsona chce dát náramky všem, kteří zvolili „nebezpečný nebo zbytečný“ způsob cesty do Spojeného království. Proti tomuto kroku se vyrojila nemalá vlna nevole. Odpůrci upozorňují, že britský kabinet staví migranty na úroveň zločinců.

Pětadvacetičlenná romská rodina z Kyjeva chce zůstat v Česku navždy. Rasismu se nebojí

16. dubna 2022 12:03

Romské běžence z Ukrajiny soustředí stát v bývalém uprchlickém táboře v beskydských Vyšních Lhotách. „Z Kyjeva jsme utekli, když vedle našeho paneláku spadla bomba. Děkujeme České republice, že nás přijala, cítíme se tu bezpečně. A chceme ve vaší zemi zůstat navždy,“ říká 23letý Jura Andrej, jediný muž v 25členné rodině na útěku z Kyjeva. Kontroverzní rozhodnutí úřadů svážet Romy na jedno místo kritizují starousedlíci i lidskoprávní organizace.

Z Ukrajiny už uteklo přes 2,5 milionu lidí, hlavně do Polska. Česko vydalo 120 tisíc víz

11. března 2022 11:48

Do Polska přišlo již přes 1,5 milionu lidí prchajících před válkou na Ukrajině. V pátek to na twitteru oznámili polští pohraničníci. Polsko je hlavní destinací, do níž prchají civilisté před postupem ruské armády, která vtrhla na Ukrajinu 24. února. Část uprchlíků z Polska pokračuje do dalších evropských zemí. Podle dnešních dat Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) z Ukrajiny uprchlo dohromady přes 2,5 milionu lidí, což je o 200 tisíc více než organizace uváděla ve čtvrtek.

Drahá a smutná cesta Kurdů do Evropy. Z pohraničníků mají strach a vrací se

21. listopadu 2021 20:50

Kritická situace na hranici mezi Běloruskem a Evropskou unií je už mnoho dní aktuálním tématem. Co migranty motivuje vydat se na strastiplnou cestu za údajně lepším životem, zjišťovala reportérka CNN Prima NEWS Darja Stomatová v samotném Iráckém Kurdistánu. Právě z něj převážná část běženců na hranici pochází. Hromadně se zbavují majetku, balí do kufrů to nejnutnější a z letiště v Arbílu míří za světlejší budoucností do některé ze zemí Evropské unie.

Přijímací středisko v Lampeduse praská ve švech. V úterý připlulo téměř 700 migrantů

28. září 2021 22:09

Na italskou Lampedusu dorazilo v noci na úterý 686 afrických migrantů, kteří pluli na velké rybářské lodi z Libye. Jde o jedno z největších vylodění z jednoho plavidla na tomto ostrůvku nedaleko afrických břehů v posledních několika letech. Dalších 119 běženců z pěti lodí se vylodilo na témže místě v pondělí. Informovala o tom agentura ANSA.

Vypíchli mi oči a chtěli mě hodit psům. Afghánská žena popisuje zvěrstva Tálibánu

28. srpna 2021 07:04

Člověk musí žít pod nadvládou Tálibánu, aby si vůbec dokázal představit, jaké peklo prožívají ženy v Afghanistánu. Tvrdí to třiatřicetiletá Khatera, která měla štěstí, že se jí podařilo ze země uprchnout. Nyní se rozhodla v rozhovoru pro televizi News18 otevřeně promluvit o hrůzách, které tálibánci páchají na ženách. „Bojovníci nás nejprve mučí a poté za trest hodí psům. Krmí je našimi těly,“ popsala.

Mučení i znásilňování. Dětští utečenci ujdou tisíce kilometrů a zažijí při tom peklo

8. února 2021 06:59

V Česku roste počet dětských uprchlíků bez doprovodu rodičů. Dětským domovům určeným pro jejich péči se plní kapacity, kromě nich na to upozorňuje také Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU). Náctiletí sami překonávají trasu dlouhou několik tisíc kilometrů a podle slov ředitele OPU Martina Rozumka někteří čelí i týrání ze strany převaděčů, kteří se z nich snaží dostat co nejvíce peněz.