Ukončené očkování proti covidu má v Česku do čtvrtka více než pět milionů lidí. Je to téměř 47 procent obyvatel země. Za čtvrtek přibylo 163 potvrzených případů onemocnění COVID-19, což je v mezitýdenním srovnání o 41 méně. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Od prosincového začátku vakcinace aplikovali zdravotníci dosud 10,6 milionu dávek vakcíny. Ve čtvrtek podstoupilo očkování v ČR zhruba 50 tisíc lidí. V poslední době ale tempo očkování klesá, je to o deset tisíc méně než před týdnem. Pokles v mezitýdenním srovnání byl zaznamenán v každém dni tohoto týdne. Ještě na začátku prázdnin se přitom denně nechávalo proti covidu očkovat i více než 100 tisíc lidí.
Různé mutace, různé příznaky měnící se i podle očkování. Na co si dát u covidu pozor?
Není překvapením, že nový koronavirus způsobující nemoc COVID-19 mutuje, a tím se také snadněji šíří ve společnosti. Každá varianta navíc může způsobovat jiné symptomy a lidé mohou mít i rozdílné průběhy nemoci. Čerstvá studie výzkumné agentury Zoe nyní seřadila pět nejčastějších symptomů podle pořadí, které se odvíjí také od dávek očkování.
K tomu, aby se virus nešířil ani mezi neočkovanými lidmi, je podle odborníků třeba pro kolektivní imunitu nejméně 70 procent očkovaných obyvatel.
Od prosince eviduje nejvíce očkovaní Praha. V hlavním městě podali zdravotníci téměř 1,9 milionu dávek. Přes jeden milion očkování hlásí také jižní Morava, střední Čechy a Moravskoslezský kraj. Naopak v Karlovarském kraji, který je ale nejméně lidnatým regionem Česka, zaznamenali necelých 283 tisíc očkování.
Další čtyři podezření na úmrtí po očkování
V zemi se používají čtyři druhy vakcíny. Nejrozšířenější je látka od firem Pfizer/BioNTech, kterou zdravotníci použili u více než 82 procent očkování. Na vakcínu od farmaceutické společnosti AstraZeneca připadá přes osm procent, stejně jako na vakcínu od Moderny. Nejméně rozšířená je jednodávková vakcína Johnson & Johnson, její podíl je necelých 1,5 procenta.
Za poslední týden přibyla čtyři podezření na úmrtí po očkování proti covidu, celkově jich je 98. V počtu úmrtí jsou zahrnuty i případy úmrtí na covid, které nastaly po aplikaci první nebo druhé dávky vakcíny.
Kalifornie přitvrzuje. Všichni zdravotníci se musí nechat očkovat, testy končí
Pracovníci nemocnic, pečovatelských domů a dalších zdravotnických zařízení v americkém státě Kalifornie musí do 30. září dokončit svou vakcinaci proti COVID-19. Stanovuje to čtvrteční vyhláška regionálního úřadu pro veřejné zdraví. Místní činitelé hovoří o prvním nařízení svého druhu ve Spojených státech, podle agentury AP se vztahuje přibližně na 2,2 milionu lidí.
Lidé za uplynulých sedm dní nahlásili také asi 250 podezření na jiné nežádoucí účinky, celkem jich je od začátku očkování 7 349. Většinou popisují reakce jako horečku, zimnici, únavu, reakci v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně. Vyplývá to z pravidelné informace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Přibylo 163 nakažených
Za čtvrtek přibylo 163 potvrzených případů onemocnění COVID-19, což je v mezitýdenním srovnání o 41 méně. Od loňského března, kdy epidemie v České republice začala, odhalily laboratoře 1 674 577 případů nákazy.
Většina lidí se z nemoci vyléčila, zemřelých s potvrzeným covidem eviduje ministerstvo zdravotnictví 30 367. Počty lidí, kteří musí být hospitalizovaní, klesaly v tomto týdnu o jednotky. Ve čtvrtek vyžadovalo nemocniční péči 43 pacientů s potvrzenou nákazou, 11 z nich bylo ve vážném stavu.
Reprodukční číslo, ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, je 19 dní v řadě pod hodnotou jedna, což značí zpomalování šíření nákazy. Incidenční číslo za celou republiku kleslo k pátku na deset, situace mezi regiony se ale liší.
Nově je na tom nejhůře opět Praha s 20 případy na 100 tisíc obyvatel za poslední týden, incidence tam nicméně stagnuje. Následuje Plzeňský kraj, kde bylo incidenční číslo v posledních dnech nejvyšší. K pátku tam ale kleslo na 19 z předchozích 23. Naopak nejnižší incidence je ve Zlínském a Karlovarském kraji, kde evidují v posledních sedmi dnech na 100 tisíc obyvatel tři nakažené.