Izraeli hrozí lockdown
Obyvatelům Izraele hrozí už čtvrtý lockdown. Blízkovýchodní země byla přitom dlouho označována za nejúspěšnější v boji s pandemií koronaviru. Počty nakažených navzdory vysoké proočkovanosti opět rostou, a Izrael proto začal podávat třetí dávku vakcíny. To se ale nelíbí Světové zdravotnické organizaci (WHO).
Už 62 procent Izraelců má dokončené očkování proti koronaviru. Od května do června přibývalo každý den jen několik desítek nových případů a v zemi zavládl optimismus. Na začátku června zveřejnilo ministerstvo zahraničí video pojmenované „Jak jsme porazili covid“. Radost byla ale možná předčasná.
Tento týden Izrael registruje kolem tří tisíc nově nakažených denně. Hlavní stratég boje proti pandemii v zemi označil situaci za znepokojivou. A ministr zdravotnictví dokonce nevyloučil v pořadí už čtvrtý lockdown.
„Pokud se bude situace nadále zhoršovat, dostaneme se do bodu, kdy to bude nevyhnutelné. Dá se to ale zvrátit. Když se budeme držet doporučení, možná se lockdownu vyhneme,“ prohlásil šéf resortu zdravotnictví Nitzan Horowitz.
Právě jeho resort má k dispozici data, podle kterých je v současnosti ochrana proti nakažení po očkování pod 40 procenty. Polovina nových případů připadá na očkované lidi. Řešením má být třetí dávka.
Třetí dávka je nutná, zní z Izraele
Podle poslance Naftali Bennetta měl Izrael dostatek kuráže na to, stát se první zemí světa, která rozjela distribuci třetí dávky. „Jestli se chceme vyhnout přísnějším opatřením, je to nutné,“ podotkl.
Třetí dávku dostávají od minulé neděle Izraelci starší 60 let, od jejichž očkování uplynulo více než pět měsíců. Podobně postupuje od neděle i Maďarsko. Německo a Francie zvažují třetí dávky od podzimu.
Vakcíny musí do rozvojových zemí
Světová zdravotnická organizace ale protestuje. „Tahle pandemie se týká celého světa. Vidíme, že se objevuje jedna mutace za druhou. Někde se očkuje a jinde mezitím vzniká nová varianta viru. Tímto způsobem se z toho nedostaneme,“ apeluje poradce ředitele WHO Bruce Aylward na pozastavení aplikací třetích dávek.
Vedoucí pracovnice WHO Katherine O’Brienová dodává, že svět by se měl soustředit na distribuci vakcín do zemí, kde lidé mají horší přístup k druhé, případně i právní dávce. V rozvojových zemích totiž dostalo alespoň první dávku pouhé jedno procento obyvatelstva.
Počty nakažených navzdory vysoké proočkovanosti opět rostou. Izrael proto začal podávat třetí dávku vakcíny. Zdroj: CNN Prima NEWS