Nákup nového oblečení, nebo kombinace se zbožím z druhé ruky? Pražané jsou v tomto ohledu rozděleni skoro přesně na dvě poloviny. Obyvatelé hlavního města si navíc v převážné většině oživují šatník jednou za měsíc a méně, prezentovala společnost STEM výsledky průzkumu pro organizaci Oděvní banka. Podle Ministerstva životního prostředí navíc v metropoli schází dostupnost sběrných míst. Resort proto nyní spouští „revoluci v třídění oblečení“.
Pražané se v otázce pořizování nových kousků do šatníku dělí na dvě výrazné skupiny. Největší část respondentů (51 procent) sahá ke kombinaci nákupu nového oblečení a kousků z druhé ruky. Pouze nové zboží si pořizuje 46 procent obyvatel hlavního města, uvedli v závěrech průzkumu zástupci STEM.
ČTĚTE TAKÉ: Česko si může oddechnout. Ebola se u pacienta z Bulovky nepotvrdila, oznámil ministr Válek
Skoro dvě třetiny obyvatel (59 procent) nakupují oblečení méně než jednou za měsíc. V průměru tři z deseti respondentů (29 procent) tak činí právě jednou za 30 dní. Častěji se těmto nákupům věnuje minimum lidí (jednou za týden pouhá dvě procenta).
„Obecně jsou mezi pražskou populací častější nákupy oblečení typické pro ženy, mladší lidi především ve věku 30 až 44 let – mezi nimi častěji jedinci s dětmi – a ti, kteří se vnímají jako velmi dobře či solidně zajištění,“ uvádějí také autoři průzkumu.
Lepší dostupnost sběrných kontejnerů
Šatník probírají obyvatelé metropole obvykle jednou za rok, ale i méně. Většinou je důvodem obnošenost oblečení nebo nedostatečná velikost. Téměř každý desátý vyřazuje oblečení za účelem pomoci lidem v nouzi (9 procent).
Třetina Pražanů volá po lepší dostupnosti sběrných míst. Průměrně každý čtvrtý by byl pro to, aby získal slevu na nové oblečení v souvislosti s vrácením toho starého. Darování starších kusů rodinným příslušníkům není až tak obvyklé – tuto možnost využívá 23 procent respondentů. Vyřazené kousky spíše lidé nosí do kontejneru na textil, a to 68 procent.
Tisíce tun textilu stále k použití?
Právě proto náměstkyně pražského primátora Jana Komrsková (Piráti) a ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) představili ve spolupráci s neziskovou organizací projekt oblecprahu.cz. Ten si klade za cíl motivovat Pražany k efektivnějšímu nakládání s oblečením, pro nějž již nemají využití.
„Víme, že v pražských popelnicích tvoří textil přibližně dvě procenta odpadu. Jedná se o tisíce tun textilu, které mohou ještě posloužit dalším,“ vysvětlila Komrsková, která si přeje, aby se „cirkulární ekonomika stala přirozenou součástí života Pražanů“.
Ministerstvo v tiskové zprávě avizovalo, že metropoli díky tomuto kroku čeká „revoluce v třídění oblečení“. Sám Hladík apeluje na spolupráci mezi neziskovým sektorem a státem.
„Důležité je přemýšlet také nad způsobem pořizování nového oblečení, které můžeme získat nejen nákupem v obchodech, ale například swapem či pořízením v second handech. Tento přístup zohledňuje již více než polovina Pražanů. Cílem Ministerstva životního prostředí je nejen snížit celkové množství textilního odpadu, ale také zvýšit míru recyklace,“ nechal se slyšet.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Spolu chybí v kampani jen pionýři a hvězdy, říká Schillerová. Skopeček jí vmetl ústupky KSČM