
Horský hotel Lorkova Vila v Beskydech
Pěšky nebo na kole, kochat se přírodou nebo nasávat atmosféru památek, z nichž některé prý mají léčivé účinky — to všechno nabízejí Beskydy, které jsou mimochodem také ideálním místem k odpočinku.
Ať už je to beskydská královna Lysá hora, Smrk nebo Pustevny, Beskydy mají co nabídnout. Desítky kilometrů značených tras vedou přes lesy, horské hřebeny i údolí. Nenáročný výlet si můžete naplánovat třeba kolem vodní nádrže Šance. Ta slouží jako útočiště pro desítky druhů rostlin a zvířat.
Cestu můžete zakončit u dřevěné kaple sv. Cyrila a Metoděje s pramenem Cyrilka. Tomu místní přisuzují léčivé účinky. Samotná kaple pak patří mezi typické valašské stavby.
Slavnosti obklopené přírodou
Turisty vyhledávané je také místo dříve známé jako Čeladenka. Dnes nese název Lorkova vila. Nachází se na samém konci obce Čeladná, na úpatí hory Smrk, a pamatuje mnohé. „Horský hotel Lorkova vila byl vystavěn brněnským právníkem panem Lorkem v roce 1932 a byl jim znárodněn v roce 1958. Po revoluci byl majetek vrácen zpět rodině Lorkových, kteří ho věnovali zdravotnímu ústavu, a ten tady provozoval ozdravné pobyty pro děti. V roce 2014 byl hotel zrekonstruován do této podoby, jak ji vidíme dnes,“ uvádí v pořadu Prima Česko Gabriela Macháčová, manažerka Horského hotelu Lorkova vila.
A doplňuje ji provozní hotelu Lenka Mikulková: „Tím, že jsme tady v srdci Beskyd, jsou všechny domečky pojmenované podle okolních hor. Máme tady Travný, Radhošť, Ropici, Magurku, Vysokou, Javorový vrch, Čertův mlýn. A horské domy se jmenují Smrk a Lysá hora.“
„Děláme svatby, oslavy, kongresovou turistiku. Záleží, za jakým účelem k nám chcete přijet. Ke svatbám používáme buď náš konferenční sál, který nazdobíme a přizpůsobíme svatbám, anebo jedno z míst zastřešíme krásným party stanem, vybavíme podlahou, světýlky, baldachýny, takže svatba je pak přímo uprostřed přírody,“ říká ještě Gabriela Macháčová.
Snaha se vyplácí a příchozí si místo pochvalují: „Je to tu krásné. Máme tady domeček, ze kterého můžeme jít rovnou do lesa, což je příjemné. Můžeme rovnou na hory, do Beskyd, takže to se nám tady asi líbí nejvíc.“
Další z návštěvnic pak místo dobře zná: „Já už jsem tady byla několikrát na svatbě a moc se mi tady líbilo. Proto jsem sem vzala kamarádku na prodloužený víkend a užily jsme si jógu, wellness a skvělé jídlo.“
ČTĚTE TAKÉ: Vojáci v nich museli dokázat chodit v naprosté tmě: Podzemní chodby Pevnosti Terezín
Tam, kde požitek z hýčkání střídá požitek z jídla
Radost z výhledu na beskydskou přírodu je možné v místním wellness centru podpořit zážitkem, který lze okusit na vlastní kůži — třeba v infrasauně, finské sauně, vířivce nebo Kneippově chodníčku. „Máme krásné wellness, komorní. Na něm je pěkné to, že do něho pouštíme maximálně 4 osoby, takže máte absolutní soukromí. Výhodou je, že tam není signál, takže ta relaxace je velmi dobrá,“ dodává Gabriela Macháčová.
Součástí areálu je také dětské hřiště, bazén nebo multifunkční sportoviště. Na něm si můžete zahrát fotbal, basketbal, volejbal nebo tenis... Kultura, pohyb, wellness — k absolutnímu naplnění představy o ideálně stráveném čase uprostřed horské přírody schází už jen jediné — něco dobrého na talíři.
„Specializujeme se na českou kuchyni s lehkým moderním nádechem. Například tataráček z hlívy ústřičné s toastem, bazalkovým pestem nebo klasiku — kachní stehno s karlovarským špekovým knedlíkem a červeným zelím. Nejoblíbenějším jídlem je panenka s kovbojským kořením a s pečenou bramborou se zakysanou smetanou nebo dýňové rizoto,“ uvádí Jacek Skirewski, vrchní číšník.
Snězené kalorie se můžete vydat spálit třeba do beskydského muzea dřevěných soch na Ostravici, kde na návštěvníky čeká více než sto zvířat a pohádkových bytostí.