Kulhal a přikryl se dekou. Přehlídka rozvířila nové pochyby o Putinově zdraví

Projev Vladimira Putina na Den vítězství

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí během oslav Dne vítězství v Moskvě kulhal a seděl s dekou na klíně. To vyvolalo nové pochybnosti o jeho zdravotním stavu. Spekulace, že je ruský vůdce nemocný, se šíří již delší dobu.

Putin se v pondělí 9. května zúčastnil vojenské přehlídky na Rudém náměstí při příležitosti oslav Dne vítězství, který připomíná kapitulaci nacistického Německa v roce 1945. Když opustil řečnický pult, aby položil věnec u hrobu neznámého vojína, zdálo se, že mu chůze činí potíže, jako by se snažil zamaskovat kulhání.

Během přehlídky seděl s dekou přehozenou přes kolena, nikdo z okolo sedících válečných veteránů se přitom dekou proti chladu nechránil. Podobné detaily prohlubují spekulace o Putinově zdravotním stavu.

Opuchlý obličej a divné pohyby rtů

Zvěsti o Putinově podlomeném zdraví začaly kolovat už dva roky předtím, než Rusko napadlo Ukrajinu. Objevily se domněnky, že podstoupil operaci kvůli rakovině. Valerij Solověj, politický analytik, který patří mezi významné Putinovi kritiky, začal tyto informace šířit koncem roku 2020. Zároveň naznačoval, že šéf Kremlu trpí Parkinsonovou chorobou. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov ale trval na tom, že jeho šéf je ve „skvělém zdravotním stavu“ a jakékoli zvěsti o opaku jsou „naprostý nesmysl“.

Podobné spekulace po začátku války na Ukrajině ještě zesílily, Putinovi kritici například tvrdí, že je nápadně opuchlý v obličeji. Na záběrech z konce dubna je ruský vůdce zachycen krátce předtím, než přivítal svého běloruského spojence Alexandra Lukašenka. Šéf Kremlu si držel jednu ruku na hrudi a druhou svíral v pěst. Nepřirozeně Putin vypadal také na schůzce s ruským ministrem obrany Sergejem Šojguem.

Lidé si také během velikonoční mše všimli, že ruský prezident při poslechu bohoslužby prováděl neobvyklé pohyby rty. Stejně pohyboval ústy i na pondělní přehlídce, když šel se Šojguem položit věnec.

Devětašedesátiletý ruský vůdce u příležitosti oslav přednesl projev, který vyzdvihoval ruskou sílu a vojenskou moc. „Na Donbase byli utlačováni (ruskojazyční) lidé, přitom jsou to historicky naše země. Nebezpečí rostlo každým dnem, Rusko varovalo před agresory. Přijali jsme jediné správné rozhodnutí suverénního státu,“ prohlásil Putin na Rudém náměstí.

Putin: USA začaly ponižovat ostatní státy

Moskva podle něj vždy usilovala o zajištění systému rovnoprávné bezpečnosti, Západ ale ruské návrhy nevyslyšel, což svědčí o tom, že měl ve skutečnosti jiné plány. Uvedl také, že Kyjev chystal odvetnou operaci na Donbasu a vpád na anektovaný Krym. NATO navíc podle něj začalo na území u ruských hranic aktivně rozvíjet vojenskou infrastrukturu.

„Spojené státy se začaly domnívat, že jsou výjimečné, a začaly ponižovat ostatní státy. Rusko je ale jiné, nikdy nepřestaneme milovat své tradiční hodnoty. Na Západě se rozhodli, že se nebudou těmito hodnotami zabývat, vidím degradaci, rusofobii a ponižování památky druhé světové války,“ zdůraznil Putin.

Tagy: