Pandemie v Česku je stále vážnější, a čtvrtek se proto nesl ve znamení nových restrikcí, které se dotknou nás všech. Jak je zvládneme v praxi? Na to v pořadu 360° Markéty Fialové odpovídal ředitel nemocnice jedné z nejpostiženějších oblastí, šéf hokejového klubu, ředitel Národního divadla, ředitelka základní školy i známý restauratér.
Ředitel nemocnice v Uherském Hradišti Petr Sládek vyjádřil důvěru k novým opatřením ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO). „Ministr je epidemiolog a ví, co dělá. V nemocnicích máme problémy a kapacity se nám plní. V současné době máme 11 pacientů na plicní ventilaci a celkově 69 COVID pozitivních. Situace eskaluje a jsme rádi, že opatření přišla,“ prohlásil Sládek.
„Neděláme nyní plánované výkony, tuto péči přebírala Baťova nebo kroměřížská nemocnice. Akutní péči ale neodmítáme,“ přiblížil ředitel situaci. „Dnes jsme měli kolem 100 pracovních neschopností z 1 100 až 1 200 zdravotnického personálu,“ nastínil ve čtvrtek také problémy s nakaženými zdravotníky.
Sládek navíc zmínil, že návrh Romana Prymuly na testování většiny populace je v zásadě dobrý. „Myšlenka není úplně špatná, zjistili bychom, jaké procento populace je COVID pozitivní. Problém totiž je, že velké procento nakažených je bezpříznakových a chodí do zdravotnických zařízení,“ vysvětlil.
Je bezpečné do škol posílat učitelky?
„Je to další Rubikova kostka, kterou do pondělka musíme složit. Chápu, že máme nouzový stav a je třeba rychle dělat nepopulární opatření. Na druhou stranu, kdyby nám to naznačil někdo před týdnem, mohla jsem s tím pracovat,“ řekla k novým opatřením ředitelka Masarykovy ZŠ Újezd nad Lesy Hana Cermanová.
Zavedený režim počítá s tím, že žáci druhých stupňů budou rozděleni na dvě poloviny, které se budou střídat doma a ve škole. „Bude to několik porodních bolestí. Pokud se očekává, že budeme učit děti ve škole a zároveň děti, které jsou doma, bude to mít celou řadu nevýhod,“ uvedla Cermanová.
Věří ale, že škola je schopna nový systém zvládnout. „Tento režim jsme schopni zvládat plynule, pokud se to naučíme, a my se to naučit musíme, jestliže tady bude COVID například další 4 roky. Nebude to sice způsob plnohodnotný, ale musí co nejvíce vyhovovat podmínkám vzdělávání,“ řekla ředitelka v pořadu 360°.
Zda je bezpečné děti do školy posílat, prý Cermanová posoudit nedokáže. „Ptám se spíše, jestli je bezpečné posílat tam učitelky,“ zamyslela se.
„Nevíme, jestli nemáme rozpustit led“
Od pondělka 12. října se ruší také všechny sportovní akce, amatérské i profesionální, a to na 14 dní. „Taková situace se dala předvídat, jelikož opatření už moc nezbývá,“ poznamenal jednatel HC Uničov Jaroslav Petřík. „Narážíme na spoustu ekonomických otázek, zda například udržovat led, či jej rozpustit,“ přiblížil komplikace provozu klubu.
„Řádově jsou to miliony korun, které jsou třeba pro udržení provozu. Jsem pesimista, protože na jaře jsme na Antivirus A, B ani C nedosáhli,“ narážel Petřík na vládní pomoc podnikům zasaženým koronavirem, případně s ním spojenými omezeními.
Národní divadlo počítá za 14 dní se ztrátou 15 milionů
Ředitel Národního divadla Jan Burian nová opatření chápe, ale škody podle něj budou významné. „Ztráta Národního divadla za rok byla dosud po odečtení všech úspor 180 milionů, kvůli zákazu opery se zvýšila o dalších osm milionů a teď nás to bude stát samozřejmě dalších nějakých 15 milionů, protože Národní divadlo musí za měsíc v průměru utržit 30 milionů korun ze vstupenek,“ sdělil.
„Já chci využít téhle příležitosti a říct vládě a ministerstvu zdravotnictví, že potřebujeme upravit podmínky pro fungování divadla na déle než 14 dnů, nejlépe na několik měsíců nebo do konce sezony. Takhle kumulujeme ztráty, ztrácíme důvěru diváků a v to, že dokážeme tu situaci zvládat i jako stát a společnost,“ dodal Burian. Kultura podle něj generuje skoro tři procenta HDP, což je více než u potravinářského či chemického průmyslu.
Restauratér: Chtěli jsme jiný scénář
Od pondělí se restrikce týkají také pohostinství. Nová zavírací doba je v osm hodin večer a u stolu se může sedět maximálně po čtyřech. Podle zástupce restauratérů v rámci Asociace malých a středních podniků Luboše Kastnera se snažili ministru zdravotnictví i premiérovi Andreji Babišovi (ANO) vysvětlit, že vidí cestu v důsledném dodržování ustanovených omezení. „My jsme v posledních hodinách neměli dialog a ano, překvapilo nás to. Chtěli jsme jiný scénář,“ řekl.
Kastner dále uvedl, že podle dat není gastronomie tak rizikovým oborem. Je na podobné úrovni jako stavebnictví nebo práce ve skladu. Problém vidí v tom, že se při zavírací době v deset večer před restauracemi tvořily hloučky lidí. „Naše obava je ta, že to teď nejvíc postihne právě pracovníky v gastronomii. My musíme šetřit náklady a ty jsou teď spojeny s lidmi, kteří v gastronomii pracují,“ dodal.
Restauratér také sdělil, že by nyní provozovatelům velmi pomohlo například odpuštění sociálního a zdravotního pojištění nebo snížení sazeb DPH. „My jsme dnes ráno dostali příslib od pana Havlíčka (ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka, za ANO, pozn. red.), že nám bude umožněna reklamní kampaň pro obor. Ta samozřejmě nevznikne zítra ani pozítří. My potřebujeme klid na práci, jsme schopni dodržovat omezení a potřebujeme opět lidi dostat zpátky do našich provozů. To jsou tři věci, které nám pomohou,“ uvedl na závěr rozhovoru Kastner.