Druhá šance pro bezdomovce se proměnila v novodobé otrokářství. Svérázné zacházení má na svědomí gang z Ústecka, který systematicky vyhledával sociálně slabé, za střechu nad hlavou a jídlo je tato skupina nutila pracovat. Podle policie šlo o otrokářství, na případ upozornil web iDnes.cz.
Bezdomovci končili v domě na okraji České Kamenice nedaleko Děčína a v dalších třech nemovitostech ve městě. Jak upozorňuje web iDnes.cz, nešlo o azylová zařízení, ale o soukromé stavby.
Pohublý Kramný před soudem nemluvil. Obhájkyně zmiňovala zničený „výbušný materiál“
Krajský soud v Ostravě se v úterý začal zabývat návrhem na obnovu řízení v kauze Petra Kramného, který byl v roce 2016 odsouzen k 28 letům vězení za vraždu manželky a dcery na dovolené v Egyptě. Žádost podal Kramný prostřednictvím své advokátky, k ní se pak připojila i jeho matka. Součástí návrhu jsou tři nové znalecké posudky, které si nechala vypracovat obhajoba. Soudkyně následně projednávání do čtvrtka přerušila.
V těchto příbytcích bezdomovci mohli složit hlavu, dostávat měli i stravu. Ta byla ale podle policie nevhodná ke konzumaci, často šlo o prošlé potraviny. To vše za práci, kterou pro podnikatele vykonávali. Ti si podle policie tímto „novodobým otrokářstvím“ vydělali od roku 2019 nejméně 15 milionů korun.
Už bylo na čase, říká místní
„Čtyři ubikace stály dřív tady, ty se pak musely zbourat, protože to bylo načerno. Spousta dalších lidí bydlela v tomto růžovém domě. Další v domě za mostkem přes řeku. Těžko odhadovat, kolik to bylo lidí. Ale spousty, spousty. Už bylo na čase, aby na to policie vlítla, vždyť to tu viděli všichni, že to nejsou normální dělníci,“ líčil redakci jeden z místních.
Lidé bez domova pro gang vykonávali nejrůznější práce, od stavebních až po výkopové či bourací. Policie se případem zabývala delší dobu, nyní přišla pro pět lidí, a to pod krycí akcí s názvem Vévoda, která odkazuje na příjmení obviněných.
„Obvinění měli přebírat veškeré finanční prostředky získané prací poškozených, kdy jim dávali jen zlomek vydělaných peněz. Tímto způsobem dle našich závěrů získali cca 15 milionů korun,“ uvedl mluvčí národní centrály Jaroslav Ibehej. Část bezdomovců se ale proti podnikatelům bojí svědčit.
O drsném zacházení se ale jeden z nich rozmluvil. „Museli jsme rubat, co řekli. Nedávali nám peníze skoro žádné, vždy jen pár stovek, fakt almužnu. Spousta lidí ale byla ráda, že má střechu nad hlavou a jídlo, tak drželi hubu nebo se báli něco říct,“ popsal. Policisté nyní stíhají čtyři muže a jednu ženu, které obvinila z obchodování s lidmi. Hrozí jim až dvanáct let ve vězení.