Podmínky Navalného ve vězení (Zdroj. CNN Prima NEWS)
Skutečný koncentrační tábor. Tak označil ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vězeňskou kolonii IK-2 v Pokrovu poblíž Moskvy, kde si odpykává trest za údajnou zpronevěru. Panují zde velmi tvrdá pravidla a vězni jsou podle něj mimořádně poslušní. Podle Navalného to může být i historií tábora, který má pověst místa, kde dozorci pravidelně bili trestance.
„Musím uznat, že ruský vězeňský systém mě překvapil. Neměl jsem tušení, že je možné postavit skutečný koncentrační tábor 100 kilometrů od Moskvy,“ uvádí o svém současném umístění Navalnyj na instagramovém účtu, kde sdílel i fotku, na níž má nakrátko oholenou hlavu.
O vězeňské kolonii, kde je nyní Navalnyj, se hovořilo jako o místě, kde je bití trestanců na denním pořádku. Ruský opoziční lídr dodává, že sice ještě neviděl ani náznak násilí na vězních ze strany dozorců, ale nepochybuje, že zde probíhalo. Zbylé vězně totiž popisuje jako velmi poslušné a navíc se prý bojí jen otočit hlavou.
„Nyní se metody změnily, a abych byl upřímný, nevybavuji si jiné místo, kde by k sobě lidé mluvili tak slušně,“ dodal Navalnyj s tím, že ve vězení jsou rovněž zakázány nadávky či vězeňská hantýrka.
Navalnyj ve svém příspěvku doplňuje, že trestanci jsou permanentně sledováni a kamery jsou v kolonii v podstatě všude. Do jisté míry mu jeho pobyt zde připadá jako z knihy 1984 George Orwella o dystopické společnosti.
Vězeňská kolonie IK-2 v Rusku Zdroj: CNN Prima NEWS
Tvrdé podmínky ve vězeňské kolonii IK-2 popsal i jeden z bývalých trestanců Konstantin Kotov. „Byli jsme celý den na nohou, od šesti ráno do deseti večer, nesměli jsme si sednout. Měli jsme zakázáno si číst nebo psát dopisy,“ vysvětlil Kotov s tím, že za porušení sebemenšího zákazu přišlo ponížení, izolace či ještě přísnější pravidla.
Po otravě novičokem hned do kriminálu
Navalnyj byl do zmíněné trestanecké kolonie převezen minulý týden. Od konce února byl ve vězeňském zařízení Kolčugino, kam se dostal z vazební věznice.
Ruský soud Navalného v únoru odsoudil na 2,5 roku za údajnou zpronevěru. Tribunál mu tehdy změnil dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že opozičník porušil podmínku hlásit se pravidelně probačnímu úředníkovi.
Známý ruský opozičník a kritik prezidenta Vladimira Putina se přitom teprve v lednu vrátil do Ruska z Německa, kde se léčil po otravě jedovatou látkou ze skupiny Novičok. Stejnou látkou byl před lety otráven společně se svojí dcerou i ruský dvojitý agent, žijící ve Velké Británii, Sergej Skripal. Navalnyj byl kvůli otravě dokonce v kómatu. Kreml otravu opozičního lídra vytrvale odmítá.