Novou hlavní hygieničkou se stala ředitelka Státního zdravotního ústavu. Má změnit systém

Vláda jmenovala novou Hlavní hygieničkou ČR ředitelku Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barboru Mackovou. Na středeční tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Jejím hlavním úkolem podle ministra bude dokončení návrhu transformace hygienické služby. Dál povede i Státní zdravotní ústav.

„Její kompetence a vedení je vzhledem k naprosto nezbytné spolupráci velkou výhodou pro obě tyto instituce,“ řekl Válek. Macková v rozhovoru, který má ČTK k dispozici, uvedla, že současná hygienická služba má rezervy v komunikaci a řízení procesů. Hrozbou pro veřejné zdraví jsou podle ní nejen infekce, ale i nadváha.

ČTĚTE DÁLE: Čokoláda a džus jako luxusní zboží? Ceny trhají rekordy, expert naznačil zdražení v obchodech

Obsazení místa hlavního hygienika se od března 2020 měnilo třikrát, stejně jako u pěti výměn na postu ministra zdravotnictví souvisela většina personálních změn se zvládáním epidemie covidu. Předchůdkyně Mackové, šedesátiletá epidemioložka Pavla Svrčinová, nastoupila v roce 2021. Před ní byly dvě hlavní hygieničky odvolány. Eva Gottvaldová skončila v březnu 2020 po kritice tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO). Její nástupkyni Jarmilu Rážovou z funkce odvolal tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Své rozhodnutí opakovaně odmítl pro média komentovat.

Svrčinová kolem covidu řešila například povinné testování ve školách a firmách nebo situaci kolem nákazy koronavirem v letu českých sportovců na olympijské hry v Tokiu. Z funkce odešla v dubnu na vlastní žádost, dál se chce věnovat výuce v Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity. Poté byl funkcí pověřen ředitel odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva Matyáš Fošum.

Kromě řešení epidemie se dosavadní hlavní hygienička věnovala také například reformě krajské hygienické služby, která na poučení z pandemie reaguje. Od roku 2025 by 14 jednotlivých krajských hygienických stanic mělo být sjednoceno pod jednotně řízenou Hygienickou službu ČR, pod ní bude spadat i Státní zdravotní ústav a zdravotní ústavy v Ostravě a Ústí nad Labem.

V oblasti veřejného zdraví se pod jejím vedením začalo také více řešit stravování v institucích, jako jsou školy nebo nemocnice, a vzniká například národní strategie boje s obezitou, srdečními nemocemi nebo řešení problematiky energetických nápojů či soli ve stravě. V plánu je také vznik vládní rady pro oblast veřejného zdraví, ve které by měli být i zástupci resortů školství nebo průmyslu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trpké prozření Čechů. Důvěra v ekonomiku letos poprvé klesá. Experti ukázali na viníka

Tagy:
Ostrava Státní zdravotní ústav Ústí nad Labem Barbora Macková Krajská hygienická stanice pandemie covidu-19 Veřejné zdraví