U netopýrů ve Velké Británie vědci zaznamenali virus, který vykazuje jistou podobnost s tím, který zmutoval a způsobil pandemii covidu. Upozorňují, že by se jeho hostitelem mohl stát i člověk. Zatím podle nich není jasné, zda by pak představoval hrozbu.
The Sun informoval, že vědci ve Velké Británii provedli 48 rozborů trusu pocházejícího od 16 druhů netopýrů, u nichž se množí koronaviry. Odhalili celkem devět typů virů, které jsou podle expertů „pár mutací od toho, aby se chovaly stejně jako SARS-CoV-2“. Celkem v zemi žije 17 druhů netopýrů. „Většina z nich se může vyskytovat v kostelech, stodolách a dalších umělých stavbách,“ uvádí studie, z které cituje web The Mirror.
ČTĚTE TAKÉ: Na Česko se žene mrazivý arktický vzduch, hrozí i sněžení. Pátek je posledním teplým dnem
Vědci uklidňují, že panika zatím není na místě. „Viry by vyžadovaly další mutace, aby mohly infikovat lidi. Riziko není známé, je však třeba jejich vývoj dál sledovat,“ uvedl podle The Sun ve studii profesor Francois Balloux z University College London.
„Pro úspěšný výskyt zoonotického patogenu u lidí se musí sladit několik faktorů. Například frekvence expozice nebo schopnost patogenu infikovat člověka,“ cituje The Mirror vědeckou studii.
Nicméně právě viry s tímto potenciálem mohou mutovat a později způsobovat pandemie. Předpokládá se, že takto začala i pandemie covidu před třemi lety. V současnosti je to například ptačí chřipka. U té již bylo prokázáno, že může infikovat i jiná zvířata než ptáky. Například v polovině března podlehli této nemoci v britských vodách dva delfíni, jak informoval server Daily Mail.