Podle nové studie, kterou provedli vědci z britské Anglia Ruskin University v Cambridgi, se lidem, kteří mají tinnitus, kvůli koronaviru zhoršily potíže se sluchem. Problém, který postihuje přibližně osminu populace, způsobuje, že lidé slyší například bzučení, pískání a hučení. Vědci také uvádějí, že se potíže se sluchem projevily i u lidí, kteří doteď neměli žádné sluchové problémy, píše web Daily Mail. Tím se sluch přidává k dalším negativním dopadům koronaviru – čichu a chuti.
Studie se zúčastnilo 3 104 lidí ze 48 zemí, kteří tinnitem trpí. Téměř polovina respondentů byla z USA – 49 procent, a další velké zastoupení měla Velké Británie – 24 procent. Podle výzkumu, který byl publikovaný v časopise Frontiers in Public Health, se u 40 procent pacientů tinnitus kvůli nemoci zhoršil.
Výzkum se zaměřil především na lidi, kteří problém se sluchem už měli. Menší počet účastníků ale uvedl, že se jim sluch zhoršil až po příznacích koronaviru. „Před onemocněním jsem tinnitus neměla. Objevil se až s koronavirem, a nyní je to jediný následek, který mi nadále přetrvává,“ uvedla 52letá respondentka z Velké Británie. Podle expertů je tak možné, že koronavirus může způsobovat poškození buněk v uších. To je právě běžnou příčinou tinnitu.
Za zhoršený sluch může i stres a obavy
Vědci také uvedli, že podstatná většina lidí věří, že se jejich problémy se sluchem zhoršily jako nepřímý účinek pandemie. Kvůli vládním opatřením nebo zavedenému lockdownu museli mnozí změnit svůj pracovní a životní styl. Zvýšil se tak hluk v jejich domovech, tráví více času u videohovorů a jsou vystaveni většímu stresu.
Téměř polovina respondentů z Velké Británie uvedla, že změna životního stylu negativně ovlivnila jejich tinnitus. Obavy jako strach z nakažení, finanční situace, osamělost a potíže se spánkem přispěly k tomu, že se pro třetinu lidí tinnitus zhoršil. „Neustále se bojím, jestli jsem se náhodou nenakazila. Kvůli tomuto zvýšenému stresu se můj tinnitus mnohonásobně zhoršil,“ uvedla další respondentka, 31letá Britka.
Kvůli pandemii se také lidem, kteří špatným sluchem trpí, zhoršil přístup ke zdravotní péči. Vědci uvedli, že pokud se druhá vlna nemoci COVID-19 bude nadále zhoršovat, je třeba zajistit, aby pacienti s tinnitem mohli navštívit svého lékaře.
David Stockdale, spoluautor studie, uvedl: „Špatná léčba tinnitu v raných stadiích často vede k mnohem horším případům a těžký tinnitus může mít obrovský dopad na duševní zdraví.“
Stockdale, taktéž výkonný ředitel Britské asociace pro tinnitus, která tuto studii podpořila, uvedl, že druhý národní lockdown pravděpodobně zvýší pocity stresu a izolace. „Je důležité, abychom nedělali stejné chyby jako dříve, pokud jde o poskytování komunitního zdraví lidem s tinnitem,“ dodal.