Tým čínských vědců objevil u netopýrů nový koronavirus, u něhož existuje riziko, že se ze zvířete přenese na člověka, informuje The Economic Times s odkazem na vědecký časopis Cell. Patogen je stejně jako SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid, schopný navázat se na enzym ACE2 a proniknout do lidských buněk.
Studie, kterou provedla laboratoř v Kantonu ve spolupráci s kantonskou Akademií věd, univerzitou ve Wu-chanu a Wu-chanským institutem virologie, byla v úterý zveřejněna ve vědeckém časopise Cell, informuje South China Morning Post.
ČTĚTE TAKÉ: V oblíbené destinaci se vyskytl nebezpečný komár. Přenáší nemoc, na kterou neexistuje léčba
Virus nazvaný HKU5-CoV-2 objevil tým pod vedením uznávané viroložky Š’ Čeng-li, která je pro svůj odborný zájem známá pod přezdívkou „netopýří žena“. Jedná se o novou linii koronaviru HKU5, který byl původně nalezen u netopýrů hvízdavých v Hongkongu, uvádí The Economic Times.
Laboratorní testy odhalily, že virus dokáže infikovat lidské buňky a uměle vypěstované plicní a střevní tkáně. Patogen se umí navázat na receptory ACE2 u lidí, netopýrů a dalších zvířat, což zvyšuje pravděpodobnost jeho přenosu mezi druhy.
ACE2 (angiotenzin-konvertující enzym 2) je enzym, který se nachází na povrchu buněk v plicích, tepnách, srdci, ledvinách a střevech, informuje Národní zdravotnický informační portál. V roce 2020 bylo zjištěno, že ACE2 je rovněž receptorem pro některé koronaviry, včetně SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19.
Přestože vědci vyzývají k obezřetnosti a nutnosti virus nadále sledovat, HKU5-CoV-2 podle nich nepředstavuje velké riziko. Schopnost viru vázat se na ACE2 u člověka má být výrazně nižší než u SARS-CoV-2. „Riziko výskytu HKU5-CoV-2 v lidské populaci by se nemělo přehánět,“ uvedli experti.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Nádorů kůže po covidu přibývá, říká Arenbergerová. Varovala před agresivním horským sluníčkem