Nula ochranných pomůcek, takový je stav státních hmotných rezerv, přiznal předseda

Nákupy ochranných pomůcek

Správa státních hmotných rezerv se připravuje na druhou vlnu koronaviru

„V tuto chvíli v hmotných rezervách z ochranných pomůcek máme nulu,“ sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové předseda Správy státních hmotných rezerv ČR (SSHR) Pavel Švagr. „Reálné zásoby má ještě ve skladech ministerstvo vnitra a v Sedlčanech jsou ještě zásoby ministerstva zdravotnictví, odkud stále probíhá distribuce,“ dodal Švagr. Proto teď SSHR vypisuje zakázky pro doplnění zásob, aby se připravila na případnou druhou vlnu pandemie. Jenže SSHR zásobuje jen státní instituce a zaměstnance. Hospodářská komora ČR (HK) proto řeší, jak zajistit přípravu i pro soukromé podniky, uvedl v pořadu za HK Ivo Hlaváč s tím, že je potřeba také dbát na zvýšení podílu českých dodavatelů právě do státních hmotných rezerv.

Problém, jak zvýšit podíl českých dodavatelů potřebných ochranných pomůcek, je podle hospodářské komory nejen ve skutečně dostupné kapacitě tuzemských firem a dodavatelů, ale i v nedostatečné podpoře státu.

Podmínky tendrů by mohly více motivovat české výrobce.

„Skutečně kapacitně připravených českých dodavatelů není tolik, byť ten počet roste a je rolí státu, aby je podpořil. Stát pro to nedělá dost. Podmínky tendrů by mohly více motivovat české výrobce,“ uvedl Ivo Hlaváč.

Druhá vlna koronaviru? Česko připravuje nákupy ochranných pomůcek

Správa státních hmotných rezerv chce být lépe připravena na možnou druhou vlnu pandemie. Vypisuje proto zakázky pro doplnění zásob ochranných pomůcek. Jenže ze státních rezerv půjdou jen pro státní zaměstnance. Firmy a nestátní zdravotnická zařízení by si měly prostředky zajistit samy. Hospodářská komora se správou hmotných rezerv vyjednala, že dodávky roušek, respirátorů a dalších pomůcek zajistí české firmy.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) byl problém v první vlně pandemie, že miliony kusů ochranných pomůcek jednoduše nebyly z domácí výroby dostupné. „Momentálně jsme z české výroby schopni saturovat 20 procent a ze zahraničí 80 procent,“ konkretizoval ministr aktuální stav ohledně možnosti pokrytí zásobování ochrannými pomůckami.

Slova ministra Vojtěcha potvrdil i Pavel Švagr: „V první fázi bylo 100 procent výrobků z Číny, na konci května jsme ale už měli zhruba 20 českých dodavatelů. Podíl se zvětšoval, ale je třeba říci, že s ohledem na to ohromné množství výrobků, které budeme pořizovat, vzniká otázka na kapacitu, kterou české firmy mají. Každý výrobek navíc musí splňovat certifikáty. Tady může být, myslím, problém, protože certifikace trvá poměrně dlouho,“ upřesnil předseda Správy státních hmotných rezerv.

Potřebujeme chytrý systém obměny pomůcek, zatím se tvoří.

Hospodářská komora podle Hlaváče obecně hledá konstruktivní a pozitivní přístup, nejde o to, ptát se, kdo za současný stav může, ale co můžeme udělat, aby se to neopakovalo. „Potřebujeme chytrý systém obměny pomůcek a léků, u kterých se shodneme, že je chceme mít ve státních hmotných rezervách. Nechceme mít ve skladech například miliony roušek, které za nějakou dobu budou po datu použití,“ uvedl příklad Hlaváč a zopakoval: „Je to o samotném designu toho nákupního systému. My nepotřebujeme systém, kdy živelně nakoupíme, ale systém, který je chytrý, časem se obměňuje a zajistí bezpečí dodávek. Ten chytrý systém se postupně tvoří.“

Předseda Švagr upozornil, že nákupy zásob jsou otázkou krizového zákona, kdy jednotlivé resorty stanovují požadavky pro své sektory a SSHR vytváří systém, který je pro stát, ale i pro kraje. „Každý má povinnost se přiměřeně připravit. My jsme tou poslední instancí, která v případě krize otevírá své sklady a zachraňuje situaci, než naběhne běžná výroba,“ upozornil Švagr s tím, že státní rezervy nemohou řešit i pokrytí celé soukromé sféry.

Hospodářská komora proto uvažuje o rezervách pomůcek pro soukromníky, maloobchod, distribuci potravin a léků a podobně. „Na podzim je před námi riziko souběhu chřipkové epidemie a koronaviru, ale nemáme v tuto chvíli řešení. Nemůže se ale opakovat situace, kdy každý den čekáme a pomůcky nejsou,“ popsal Hlaváč situaci, které se budou snažit v rámci HK předejít.

Celý rozhovor k problematice nákupu ochranných pomůcek můžete zhlédnout v přiloženém videu.

Tagy: