reklama

Nula ochranných pomůcek, takový je stav státních hmotných rezerv, přiznal předseda

„V tuto chvíli v hmotných rezervách z ochranných pomůcek máme nulu,“ sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové předseda Správy státních hmotných rezerv ČR (SSHR) Pavel Švagr. „Reálné zásoby má ještě ve skladech ministerstvo vnitra a v Sedlčanech jsou ještě zásoby ministerstva zdravotnictví, odkud stále probíhá distribuce,“ dodal Švagr. Proto teď SSHR vypisuje zakázky pro doplnění zásob, aby se připravila na případnou druhou vlnu pandemie. Jenže SSHR zásobuje jen státní instituce a zaměstnance. Hospodářská komora ČR (HK) proto řeší, jak zajistit přípravu i pro soukromé podniky, uvedl v pořadu za HK Ivo Hlaváč s tím, že je potřeba také dbát na zvýšení podílu českých dodavatelů právě do státních hmotných rezerv.

reklama

Problém, jak zvýšit podíl českých dodavatelů potřebných ochranných pomůcek, je podle hospodářské komory nejen ve skutečně dostupné kapacitě tuzemských firem a dodavatelů, ale i v nedostatečné podpoře státu.

Podmínky tendrů by mohly více motivovat české výrobce.

„Skutečně kapacitně připravených českých dodavatelů není tolik, byť ten počet roste a je rolí státu, aby je podpořil. Stát pro to nedělá dost. Podmínky tendrů by mohly více motivovat české výrobce,“ uvedl Ivo Hlaváč.

K tématu

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) byl problém v první vlně pandemie, že miliony kusů ochranných pomůcek jednoduše nebyly z domácí výroby dostupné. „Momentálně jsme z české výroby schopni saturovat 20 procent a ze zahraničí 80 procent,“ konkretizoval ministr aktuální stav ohledně možnosti pokrytí zásobování ochrannými pomůckami.

Slova ministra Vojtěcha potvrdil i Pavel Švagr: „V první fázi bylo 100 procent výrobků z Číny, na konci května jsme ale už měli zhruba 20 českých dodavatelů. Podíl se zvětšoval, ale je třeba říci, že s ohledem na to ohromné množství výrobků, které budeme pořizovat, vzniká otázka na kapacitu, kterou české firmy mají. Každý výrobek navíc musí splňovat certifikáty. Tady může být, myslím, problém, protože certifikace trvá poměrně dlouho,“ upřesnil předseda Správy státních hmotných rezerv.

Potřebujeme chytrý systém obměny pomůcek, zatím se tvoří.

Hospodářská komora podle Hlaváče obecně hledá konstruktivní a pozitivní přístup, nejde o to, ptát se, kdo za současný stav může, ale co můžeme udělat, aby se to neopakovalo. „Potřebujeme chytrý systém obměny pomůcek a léků, u kterých se shodneme, že je chceme mít ve státních hmotných rezervách. Nechceme mít ve skladech například miliony roušek, které za nějakou dobu budou po datu použití,“ uvedl příklad Hlaváč a zopakoval: „Je to o samotném designu toho nákupního systému. My nepotřebujeme systém, kdy živelně nakoupíme, ale systém, který je chytrý, časem se obměňuje a zajistí bezpečí dodávek. Ten chytrý systém se postupně tvoří.“

Předseda Švagr upozornil, že nákupy zásob jsou otázkou krizového zákona, kdy jednotlivé resorty stanovují požadavky pro své sektory a SSHR vytváří systém, který je pro stát, ale i pro kraje. „Každý má povinnost se přiměřeně připravit. My jsme tou poslední instancí, která v případě krize otevírá své sklady a zachraňuje situaci, než naběhne běžná výroba,“ upozornil Švagr s tím, že státní rezervy nemohou řešit i pokrytí celé soukromé sféry.

Hospodářská komora proto uvažuje o rezervách pomůcek pro soukromníky, maloobchod, distribuci potravin a léků a podobně. „Na podzim je před námi riziko souběhu chřipkové epidemie a koronaviru, ale nemáme v tuto chvíli řešení. Nemůže se ale opakovat situace, kdy každý den čekáme a pomůcky nejsou,“ popsal Hlaváč situaci, které se budou snažit v rámci HK předejít.

Celý rozhovor k problematice nákupu ochranných pomůcek můžete zhlédnout v přiloženém videu.

Další hlavní zprávy

Partie

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor

Za necelý rok se koronavirem u nás nakazilo přes 1,2 milionu lidí, zemřelo jich přes 20 tisíc a v nemocnicích leží ve vážném stavu asi 1500 pacientů. Podle prezidenta Miloše Zemana se ale naše země nenachází uprostřed národní katastrofy. „Jsme v situaci, kdy, i když někteří lamentují, se tato katastrofa blíží svému konci,“ řekl Zeman v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Prozradil také, zda by se nechal očkovat ruskou vakcínou Sputnik V.

Příběhy z první linie

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Nikdy mu před očima neumíralo tolik lidí, jako právě teď. Covidová pandemie pořádně zamávala i se životem záchranáře z Rokycan, který vedle směn v sanitce pomáhá též na urgentním příjmu v plzeňské nemocnici a na ARO jednoho ze západočeských špitálů. V dalším z Příběhů první linie na CNN Prima NEWS anonymně vypráví, jak si člověk zvyká na smrt kolem sebe. Mluví o bezmezné únavě. I o tom, že brečí jak pacienti, tak zdravotníci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Jak hodnotí rok s koronavirem šéf Senátu Miloš Vystrčil?
Zeman potvrdil vládní rošádu Běhounka za Blatného. Prozradil také, kdo nahradí Petříčka
Zavření okresů prezident Zeman vítá. Ať jsou vojáci při kontrolách přísní, vyzývá
Češi mění názor na esport, těší gamera T9Lakyho. Hru FIFA občas psychicky nedáváte
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Další články
reklama
reklama