Ekonomickou situaci mladých výrazně ovlivnila pandemie covidu, válka na Ukrajině i současná energetická krize. Řadě dvacátníků u nás hrozí chudoba. Částečný podíl na jejich situaci má i trh práce, který k nim bývá nemilosrdný. Mladým ubližuje i fakt, že ze středních škol nemají žádné základní vzdělání ohledně pracovních podmínek.
Influencerka a zakladatelka informačního instagramového účtu Jsem v obraze Johana Bázlerová (21) pochází ze Středočeského kraje, což podle ní mělo velký vliv na její pracovní život. „Uvědomuji si, že kdybych vyrůstala v nějaké zaostalejší oblasti, vůbec bych dnes nemusela být tam, kde jsem. Pravděpodobně bych neměla stejné možnosti a nedostala se k řadě příležitostí,“ uvádí Bázlerová.
Tajemné kouzlo cen s devítkami na konci. Lákají zákazníky, podle vědců ale výhodné nejsou
Notoricky známé Baťovy ceny byly skvělým trikem, jak motivovat zákazníka ke koupi. Cenovky s devítkami na konci v podobě 99, 399 nebo třeba 5 999 korun dodnes používá řada prodejců nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. Nejen že jde o fígl na možné kupce, takové ceny jsou navíc nevýhodné, zjistila studie, na kterou upozornil web The Wall Street Journal.
Její slova potvrzuje i průzkum sociální antropoložky Lucie Trlifajové, podle něhož je 20 procent mladých žen v Ústeckém kraji nezaměstnaných. „Regiony na severozápadě Čech patří k nejzaostalejším regionům u nás. Lidé zde nemají takové životní podmínky jako třeba v Praze,“ vysvětluje Trlifajová. Největší problém na trhu práce podle ní mají jedinci s nižším vzděláním. Rozhoduje i rodinné zázemí.
Tíživá ekonomická situace se však v poslední době netýká jen ohrožených skupin. Především mladí s vyšším vzděláním prahnou podle Trlifajové po pracovní volnosti a prostoru pro vlastní kreativitu. Začínají podnikat, aniž by si uvědomovali všechna úskalí. „Během pandemie covidu se ukázalo, že se pracovní svoboda ne vždy vyplatí,“ popisuje Trlifajová.
Problémem je neinformovanost
Podle Šárky Homfray z Odborového svazu státních orgánů a organizací je mezi mladými čím dál více živnostníků. Mnozí z nich ale vůbec neví, do čeho se pouštějí. A této neznalosti využívají zaměstnavatelé. „Většinou se to týká studentů. Firmy jim nenabízí jinou možnost než práci na živnostenský list. Podmínky mají ale stejné jako při podepsání smlouvy. Stávají se součástí takzvaného švarcsystému,“ popisuje Homfray.
Studentka Jana Volfová (20) tento případ zažila na vlastní kůži. „Na pohovoru mi řekli, že se ze mě musí stát OSVČ. Brala jsem to jako fakt a nenapadlo mě ptát se na jiné možnosti,“ líčí.
Propouštění ve firmách pomůže změnit ekonomiku, tvrdí expert. Kde se o místo bát nemusíte?
Podle ankety Hospodářské komory se až 42 % firem obává, že po novém roce bude muset některé své zaměstnance propustit. Ekonom Pavel Peterka ve vysílání CNN Prima NEWS podotkl, že pesimističtější nálada plyne zejména z konce fixací cen energií. Propouštění ale prý pomůže českou ekonomiku transformovat. Peterka společně s manažerem náboru a marketingu Jiřím Halbrštátem přiblížil, kteří pracovníci se o svá místa bát nemusí.
Podle Homfray mladé před vstupem na trh práce většinou nikdo neinformuje. „Je špatně, že čerstvě vystudovaní nastupují na pracovní pozice bez základních informací. Většina z nich netuší, jak funguje dovolená, nemocenská, natož jaká mají práva podle Zákoníku práce,“ uvádí. Dodává, že by se základní průprava měla vyučovat již na středních školách.
Je čas na změnu
Pavel Štern z organizace Byznys pro společnost zastává názor, že pokud se má situace dvacátníků posunout, musí se změnit trh práce. „Pracovní prostředí by mělo být otevřené všemu a všem. Musíme se zbavit předsudků spjatých s věkem, ale i genderem a sociálním postavením. Bez toho to nepůjde,“ zdůrazňuje.
Trlifajová, která se zabývá chudobou a nedostatky české ekonomiky, považuje za velký problém také nejasnosti v komunikaci. „Často slýchávám, že finanční problémy mají pouze lidé pobírající sociální dávky. Právě mladí jsou důkazem toho, že tomu tak není,“ vysvětluje. „O chudobě mladé generace se moc nemluví. Lidem často nedochází, že jejich situace reflektuje stav celé země,“ dodává.
Podle Trlifajové by se na dvacátníky mělo přestat koukat skrze nablýskaný mediální obraz. Lepší možnosti, které dnes mladí mají, nepovažuje za důvod k jejich přeceňování. „Nelze žít v domněnce, že všichni z nich mají předem umetenou cestu. Takhle se nikam neposuneme. Opět se bavíme o nežádoucích předsudcích,“ zdůrazňuje Trlifajová.
Text je součástí mediálního projektu Generace 20 studentek a studentů Vyšší odborné školy publicistiky ve spolupráci s CNN Prima NEWS.