Výrobci by mohli sami rozhodovat, zda své nápoje budou nabízet ve vratných plastových lahvích, či nikoli. Ve středu by o tom měla jednat Poslanecká sněmovna v rámci zákona o obalech. Podle Ladislava Trylče, vedoucího oddělení zpětného odběru ministerstva životního prostředí, by povinný zálohový systém v Česku narušil velmi propracovaný kontejnerový sběr.
„Pokud by se zálohový systém zavedl povinně, znamenalo by to zásadní regulaci povinností pro spotřebitele,“ řekl Trylč pro CNN Prima NEWS. Své tvrzení podložil příkladem, že by najednou lidé museli jeden druh plastů sešlapávat a házet do žlutého kontejneru, zatímco ostatní plasty by vraceli v obchodech. „Narušil by se tak nejpropracovanější systém kontejnerového sběru v Evropě,“ uvedl Trylč.
Změna liniového zákona: Podle experta novela nestačí
Vláda chce prosadit novelu liniového zákona, který má zrychlit výstavbu dopravní a další infrastruktury. Poslanci o tom budou hlasovat ještě tento týden. Novela zákona by také mohla omezit možnost se proti stavbám dálnic bránit. Podle dopravního experta Iva Rýce je potřeba zákon nový, ne pouze jeho novela.
Lidé zálohový systém chtějí
Dalším problémem by podle Trylče byla neochota spotřebitelů třídit nadále i papír, sklo nebo kovy. S tím nesouhlasí Andrea Brožová, PR manažerka Mattoni 1873. „Společně s Košíkem jsme si chtěli ověřit, zda lidé o vratné lahve opravdu stojí. A potvrdilo se nám, že zájem mají,“ řekla Brožová.
Velkým úskalím je také samotná recyklace. Ředitelka Institutu Cirkulární Ekonomiky Soňa Jonášová v dnešním pořadu Nový den uvedla, že je problematické znovu uplatnit asi dvě třetiny plastů. „My chceme, aby se využívaly všechny druhy plastů opakovaně. Řešením jsou například státní objednávky, kdy je možné říci, že celá zakázka má být vyrobena z recyklovaného plastu,“ vysvětlila Jonášová.
Jak se v Česku třídí? Zdroj: CNN Prima NEWS