reklama

Vratné plastové lahve nebudou povinné. Rozhodovat by měli výrobci nápojů

Zákonem o obalech by se měli poslanci zabývat ve středu
Zdroj: CNN Prima NEWS

Výrobci by mohli sami rozhodovat, zda své nápoje budou nabízet ve vratných plastových lahvích, či nikoli. Ve středu by o tom měla jednat Poslanecká sněmovna v rámci zákona o obalech. Podle Ladislava Trylče, vedoucího oddělení zpětného odběru ministerstva životního prostředí, by povinný zálohový systém v Česku narušil velmi propracovaný kontejnerový sběr.

reklama

„Pokud by se zálohový systém zavedl povinně, znamenalo by to zásadní regulaci povinností pro spotřebitele,“ řekl Trylč pro CNN Prima NEWS. Své tvrzení podložil příkladem, že by najednou lidé museli jeden druh plastů sešlapávat a házet do žlutého kontejneru, zatímco ostatní plasty by vraceli v obchodech. „Narušil by se tak nejpropracovanější systém kontejnerového sběru v Evropě,“ uvedl Trylč.

K tématu

Lidé zálohový systém chtějí

Dalším problémem by podle Trylče byla neochota spotřebitelů třídit nadále i papír, sklo nebo kovy. S tím nesouhlasí Andrea Brožová, PR manažerka Mattoni 1873. „Společně s Košíkem jsme si chtěli ověřit, zda lidé o vratné lahve opravdu stojí. A potvrdilo se nám, že zájem mají,“ řekla Brožová.

Velkým úskalím je také samotná recyklace. Ředitelka Institutu Cirkulární Ekonomiky Soňa Jonášová v dnešním pořadu Nový den uvedla, že je problematické znovu uplatnit asi dvě třetiny plastů. „My chceme, aby se využívaly všechny druhy plastů opakovaně. Řešením jsou například státní objednávky, kdy je možné říci, že celá zakázka má být vyrobena z recyklovaného plastu,“ vysvětlila Jonášová.

Jak se v Česku třídí?
Jak se v Česku třídí?
Zdroj: CNN Prima NEWS

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Schejbalová: Maturanti letos mají víc úlev a času na přípravu. Trpí první ročníky
Nejhůře jsou na tom prváci, nemají žádné sociální vazby, říká středoškolský učitel
reklama
reklama
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Obezita je daň za luxus, nejdůležitější je udělat si čas na pohyb, tvrdí odborník
Další články
reklama
reklama