reklama

Vratné plastové lahve nebudou povinné. Rozhodovat by měli výrobci nápojů

Výrobci by mohli sami rozhodovat, zda své nápoje budou nabízet ve vratných plastových lahvích, či nikoli. Ve středu by o tom měla jednat Poslanecká sněmovna v rámci zákona o obalech. Podle Ladislava Trylče, vedoucího oddělení zpětného odběru ministerstva životního prostředí, by povinný zálohový systém v Česku narušil velmi propracovaný kontejnerový sběr.

reklama

„Pokud by se zálohový systém zavedl povinně, znamenalo by to zásadní regulaci povinností pro spotřebitele,“ řekl Trylč pro CNN Prima NEWS. Své tvrzení podložil příkladem, že by najednou lidé museli jeden druh plastů sešlapávat a házet do žlutého kontejneru, zatímco ostatní plasty by vraceli v obchodech. „Narušil by se tak nejpropracovanější systém kontejnerového sběru v Evropě,“ uvedl Trylč.

Lidé zálohový systém chtějí

Dalším problémem by podle Trylče byla neochota spotřebitelů třídit nadále i papír, sklo nebo kovy. S tím nesouhlasí Andrea Brožová, PR manažerka Mattoni 1873. „Společně s Košíkem jsme si chtěli ověřit, zda lidé o vratné lahve opravdu stojí. A potvrdilo se nám, že zájem mají,“ řekla Brožová.

Velkým úskalím je také samotná recyklace. Ředitelka Institutu Cirkulární Ekonomiky Soňa Jonášová v dnešním pořadu Nový den uvedla, že je problematické znovu uplatnit asi dvě třetiny plastů. „My chceme, aby se využívaly všechny druhy plastů opakovaně. Řešením jsou například státní objednávky, kdy je možné říci, že celá zakázka má být vyrobena z recyklovaného plastu,“ vysvětlila Jonášová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Šinkora: Komu je blbě, ať zůstane doma. Omikron napadne všechny, testování bych zrušil

V pondělí začala platit nová protiepidemická opatření, kterými chce vláda premiéra Petra Fialy (ODS) čelit přítomnosti covidové varianty omikron. Mimo jiné se vrací povinné plošné testování v zaměstnáních. To kritizují někteří odborníci včetně biochemika Zdeňka Hostomského či imunologa Jiřího Šinkory. Podle něj testování nemá smysl, protože omikron infikuje celou populaci tak jako tak.

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama