Raiffeisenbank začala v Česku sledovat uhlíkové stopy klientů. Reakce lidí jsou rozporuplné
třídění odpadu
Výpis příspěvků ke štítku „třídění odpadu“
Hladík: Zálohování PET lahví nápoje nezdraží. Ekonomická motivace je nutná, pětina lidí netřídí
Zálohování PET lahví nápoje nezdraží, systém bude samofinancovatelný. V pořadu Co na to ministr na CNN Prima NEWS to uvedl šéf resortu životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Právě tato ekonomická motivace by podle něj mohla zavedení systému pomoci.
Vratné PET lahve prosadím od roku 2026, tvrdí Hladík. Prozradil, kolik si za obal připlatíme
Češi by mohli začít vracet PET lahve od roku 2026. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) chce nový zákon o zálohách prosadit do konce volebního období. Řekl to v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Nápoje s příchodem systému nezdraží, zákazníci si připlatí vratnou zálohu 4 koruny.
Hrůzný nález těla novorozence v třídírně odpadu. Polští policisté mají plán, jak najít matku
Pracovníky komunálních služeb v polském Lublinu vyděsil nález mrtvého novorozence v třídírně odpadu. Na místo byli ihned přivoláni policisté, kteří čekají na výsledky pitvy. Rovněž pátrají po matce zesnulého dítěte. O hrůzném případu informuje web rmf24.pl.
Češi třídí, dopouští se ale řady omylů. Podívejte se, jak správně nakládat s odpadem
Česká republika je velmoc v třídění, odpad do speciálních kontejnerů vyhazují téměř tři čtvrtiny tuzemské populace. Přesto se mnozí dopouští zásadních chyb. Věděli jste například, že účtenka nepatří do papíru? A tušíte, kam vyhodit CD, keramiku nebo zrcadlo?
Další šance po vyhození: Plasty, sklo i papír, kde končí odpad po vytřídění?
O recyklaci toho slýcháme hodně. Že třídění má smysl, který odpad do jakého kontejneru patří a také že bychom ho před vyhozením měli omýt a sešlápnout, abychom minimalizovali jeho velikost. A nejednoho hloubavého třídiče určitě napadlo, co se se vším tím vytříděným materiálem děje dál? Snad každý z nás navíc nejednou slyšel pochybovačné řeči o tom, jak je třídění zbytečné, protože všechno stejně skončí na jednom místě. Jak to skutečně je, se dozvíte v následujících řádcích. Lidé, čtěte, má to smysl.
Velká firma? Nebo snad hodně velká firma? Pak si nechte nastavit systém KOH
Máte-li velkou firmu, hotel, průmyslový provoz, nákupní centrum, pak se vám nastavení systému KOH, neboli „komplexního odpadového hospodářství“ na 99 % procent vyplatí. Průkopníkem na tomto poli se u nás stala společnost FCC Česká republika.
Třídíte jako profesionál, nebo jste recyklační mudla? Vyzkoušejte si náš kvíz
Zkušený mazák, občasný váhavec, nebo amatér. Na jakém stupni pokročilosti v třídění odpadu jste vy? V sekci Odpady a Česko jsme už psali, proč a jak třídit. Nyní si můžete otestovat úroveň svých znalostí a zjistit, zda využíváte správné kontejnery. Tak kvízujte, má to smysl.
Věčný odpad: Sklo nebo polystyren se nikdy nerozloží, dětské pleny přežijí nás i vnoučata
Bývají ošklivé na pohled, často i dost páchnou. Ale především jsou velmi často hrozbou pro životní prostředí. Volně pohozené odpadky. Ty v přírodě zůstávají a rozkládají se různě dlouhou dobu. Některé jsou pryč za dva týdny, jiné přežijí i tisíce generací. Přečtěte si, co se jak dlouho rozkládá.
Sedm nejčastějších mýtů o třídění odpadu: Proč jim nevěřit a jak to skutečně je
Třídění odpadu se v Česku stalo životní filozofií. Alespoň pro dvě třetiny národa, které třídí spolehlivě a svědomitě. Nejlépe ze všech materiálů nám jde separace papíru. Celkem ho vytřídíme z 90 procent. Také patří k nejdéle recyklovaným materiálům. Přestože v třídění odpadu patříme mezi „mazáky“, existuje pořád dost mýtů, kterým mnozí z nás věří a třídit odpad proto nechtějí. Proč se těmto tvrzením nedá věřit?
Češi jsou premianti v recyklaci, třídí dvě třetiny národa
Nikoli třídní, ale třídící premianti! Tak by se dalo mluvit o Češích v souvislosti s tříděním odpadu. K jeho vyhazování přistupují zodpovědně dvě třetiny obyvatel. A nejen proto, že podmínky k recyklaci se každým rokem lepší a informace o tom, co kam správně vyhodit, už si dokáže najít i dítě. Lidé si začínají uvědomovat, že nekonečné vyrábění nových obalů a dalších produktů není dobrá cesta.
Od příštího roku si za svoz odpadu v některých městech připlatíte. Na vině je nový zákon
Od nového roku v řadě českých měst zdraží svoz komunálního odpadu. Začne totiž platit nový odpadový zákon, který mění způsob výpočtu ceny za svoz. Základem se stane velikost popelnice, kterou používáte, bez ohledu na to, jak často ji popeláři vyvážejí. Například v Praze vzroste cena pro obyvatele sídlišť prakticky o sto procent.
Češi by za zpracování odpadu mohli ušetřit. Stát prý ale brání vzniku konkurence
V České republice se ročně vytvoří miliony tun odpadu pocházejícího z obalů nakoupeného zboží. Asi pětina domovního a tři čtvrtiny obalového odpadu se u nás vytřídí a předají k recyklaci. Peníze na to od výrobců zboží u nás vybírá jediná společnost, která odpad zpracovává. Systém také finančně táhnou města a obce, přestože by prý nemusely. Přijde na trh konečně konkurence?