Sýrie jako Afghánistán: Nejdřív uspání pozornosti, pak bleskurychlý převrat. Stačilo 11 dnů

Afghánská patrola v ulicích města Chóst

Pád Asadova režimu v Sýrii: Co se bude dít dál?

Vypuknutí povstání v Sýrii a svržení režimu Bašára al-Asada od sebe dělí pouhých 11 dní. A právě rychlost převratu mnohé zahraniční pozorovatele šokovala. Nebylo to ale poprvé, události v Sýrii silně připomínají – o něco déle trvající – puč v Afghánistánu z roku 2021. V Afghánistánu se prostor pro převrat otevřel po stažení spojeneckých vojáků, v Sýrii po oslabení mocenského angažmá Ruska kvůli vleklému konfliktu na Ukrajině.

Opoziční rebelové se zmocnili syrského města Aleppo na přelomu listopadu a prosince, čímž začalo překvapivé tažení skupiny Haját Tahrír aš-Šám na palác v Damašku. K hlavní baště Sýrie povstalci dorazili za jediný týden, vládní vojáci totiž nekladli prakticky žádný odpor a narychlo zahazovali uniformy.

ČTĚTE TAKÉ: Kdo je Bašár Asad? Zprvu přinášel naději na změnu režimu, pak se stal válečným zločincem

V neděli pak povstalci oficiálně svrhli Asadův režim. Diktátor mezitím zmizel neznámo kam. Torzo rozpadlé vlády slíbilo klidné předání moci. Celý převrat tak ve finále trval 11 dní.

Rychlost puče v Sýrii šokovala mnohé zahraniční pozorovatele a odborníky, píše CNN. Nebylo to ale poprvé. V roce 2021 totiž velmi podobně jako v Sýrii probíhal převrat v Afghánistánu.

Rozptýlení pozornosti a rychlý úder

Vstupní podmínky pro politickou rošádu byly obdobné – v obou případech povstalci v probíhajícím konfliktu využili rozptýlení pozornosti a stažení konkurenčních sil.

V případě Sýrie otevřelo bránu převratu stažení části ruských jednotek, které šly bojovat na Ukrajinu, a také sil libanonského Hizballáhu zaměstnaného boji s Izraelem.

V Afghánistánu se radikální hnutí Tálibán dostalo k moci v době odchodu spojeneckých vojsk ze země, připomněla agentura Reuters. Strategický ústup amerických a dalších vojáků se ale nakonec změnil v chaotický útěk před postupujícími táliby.

Převrat Tálibánu nakonec trval několik týdnů, i tak ale Západ šokovalo, jak rychle obrana Kábulu padla. I tehdy se totiž vládní vojáci rychle vzdali, ačkoli USA věřily, že je dobře vycvičily.

Pádem Kábulu skončila 15. srpna roku 2021 celkem 20 let trvající válka v Afghánistánu. Pádem Damašku ale zřejmě 13letá občanská válka v Sýrii ještě nekončí.

„Na území země působí celá řada skupin. Kromě dříve islamistické skupiny Haját Tahrír aš-Šám je tam Svobodná syrská armáda, která je pod kontrolou Turecka. Pak tam máme kurdské síly a celou řadu klanových uskupení. Část Sýrie, konkrétně Golanské výšiny, okupuje Izrael. Sever okupuje Turecko, o čemž mainstream ani aktivisté nemluví. Pokud všechny tyto skupiny nemají společnou řeč, a to určitě nemají, tak o uklidnění situace v Sýrii mluvit nemůžeme,“ řekl pro CNN Prima NEWS bezpečnostní analytik Milan Mikulecký.

PODÍVEJTE SE: Šéf syrských rebelů pro CNN: Svrhneme Asada. Kdo se bojí islámské vlády, vůbec tomu nerozumí

Tagy: