Od 3. května do poloviny června se k očkování proti koronaviru mohou registrovat akademičtí pracovníci vysokých škol. Systém však dovolí zaregistrovat i člověka, který do této kategorie lidí nespadá. Podle serveru iDnes.cz se s unikátními kódy dokonce obchoduje. Ministerstvo zdravotnictví ale odmítá, že by systém bylo možné jednoduše obejít.
Už několik dní se k očkování proti koronaviru mohou registrovat také akademičtí pracovníci vysokých škol. Každá univerzita obdržela unikátní kód, který slouží jako PIN 1 pro vstup do registračního systému, a na základě kterého člověk získá PIN 2, pomocí něhož lze registraci dokončit. Server iDnes.cz ovšem upozornil na to, že během registrace nelze ověřit, že se o vakcínu uchází skutečně člověk, který na ni má nárok.
„Když jsem zadala kód, který jsem získala od školy, vyplnila jsem svoje údaje, tedy rodné číslo, telefonní číslo nebo kód zdravotní pojišťovny a zakšrtla jsem možnost, že jsem akademický pracovník,“ řekla CNN Prima NEWS Veronika Hedija z jihlavské Vysoké školy polytechnické. „Pak jsem čekala na PIN 2, který mi přišel na telefon, a mohla jsem si zarezervovat termín očkování,“ dodala.
Ukažte, kde pracujete
Klíčovým bodem kontroly, že na vakcinaci přišel skutečně člověk, který na ni má nárok, je očkovací centrum, respektive jeho pracovníci. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová odmítá, že by ke zneužití mohlo dojít. „V samotných očkovacích centrech je kontrolováno, zda se k očkování dostavil skutečně akademický pracovník, který má na vakcínu nárok. Pracovníci totiž vyžadují potvrzení o zaměstnání a daného člověka ztotožní na základě předložení občanského průkazu i průkazu zdravotního pojištění,“ řekla CNN Prima NEWS.
„Ano, skutečně jsem potvrzení o zaměstnání předkládala,“ řekla Hedija. Potvrzení si vygenerovala v informačním systému školy, vytiskla a vzala s sebou na očkování. Stejným způsobem se k očkování registrovali a následně dostavovali i pedagogové na základních nebo středních školách. „Potvrzení o zaměstnání jsme obdrželi od školy automaticky do mailu,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Zdeňka Musilová, učitelka matematiky na Střední škole stavební a strojní v Teplicích.
Server iDnes.cz ale přišel s tím, že má k dispozici elektronické potvrzení o zaměstnání z České zemědělské univerzity (ČZU) s podpisem rektora Petra Skleničky, a že dokument stačí jen vytisknout a doplnit libovolné údaje. „Oficiálně to prezentují, že bez potvrzení od zaměstnavatele vás nenaočkují, ale to potvrzení lze velice snadno padělat,“ uvedl zdroj, na který se iDnes.cz odkazuje.
Nejde o systémové selhání
Redakce iDnes.cz o dokumentu univerzitu informovala a poskytla ke kontrole. Univerzita začala na to konto věc prošetřovat. „Touto událostí se nyní zabývají naši odborníci na kyberbezpečnost a zároveň právní oddělení ČZU, které zjišťuje, zda nedošlo k porušení zákonných předpisů ze strany neznámého pachatele,“ uvedla pro iDnes.cz mluvčí ČZU Karla Mráčková.
Jana Schillerová redakci CNN Prima NEWS sdělila, že ministerstvo zdravotnictví nemůže ovlivnit to, zda někdo takový dokument padělá. „Je tedy vyloučeno, že by šlo o selhání registračního a rezervačního systému k očkování jako takového,“ uzavřela.